New York

Značka:

Parfums de Nicolaï

Rok:

1989

Složení (ověřené)

HLAVA: citron, petitgrain z citronu, bergamot, levandule, pelyněk
SRDCE: piment, pepř, pačulicedr

ZÁKLAD: vanilka, kůže, ambra

  • 09.12.16

Staří burziáni říkají: „Býk jde po schodech a medvěd padá z okna.“ Ti cyničtější dodávají: „… a prasata jdou na porážku.“ Znamená to, že růst trhů je pozvolný, pád strmý a nezkušení investoři zpravidla prodělají. Možná je načase pustit si swingovou pecku „New York, New York“ od Franka Sinatry. Já Frankieho rád, ale kdo ho nemusíte, Alicia Keys a její „New York“ může být rovněž dobrou volbou. Až se budete na Broadway fotit u „Charging Bull (a)“, možná si na výše uvedený bonmot vzpomenete. Nebo si jen všimnete, na kterých místech je bronzová socha nejvyleštěnější? Já se nikdy neubráním myšlence na Petera Minuita, který od Indiánů odkoupil celý Manhattan za zboží v hodnotě 24,–USD (v dnešních cenách, převedeno na CZK, je to bratru 12000,–Kč). Tomu říkám „dobrej deal“.
Prosím co nejpokorněji, Luco Turine, o odpuštění, protože se teď o Tebe lehoulince otřu a Ty se k tomu nebudeš moci vyjádřit. Budiž mi odpuštěním, že jsem si všechny Tebou adorované vůně obstaral (některé i ve více verzích), a snažil jsem se co nejpoctivěji pochopit, co Tě vedlo k tomu, že jsi je zařadil na seznam nejlepších vůní světa. Opakovaně jsi zařadil “New York“ mezi nejlepší pánské vůně světa. V případě některých jiných s Tebou nesouhlasím, ale na New Yorku se můžeme shodnout.
Vůbec se nedivím, že pokud máš ve své Top 10 „sweet dust“ Habit Rouge, že jsi tam dal i „New York“, který bychom touto optikou mohli překřtít na „citric dust“. Moji ctění kolegové se mohou podívat na složení obou vůní a všimnout si hodně podobného (a v základu úplně stejného) složení obou vůní. Pokud si je však stříknou vedle sebe (já zkoušel NY vedle Habit Rouge EDC, EDT, EDP i L´Extrait), zjistí, že voní znatelně jinak. To jen k tomu, že složení může být někdy dost zavádějící.
Samotná vůně spojuje stejně jako nádherný Brooklynský most dvě epochy. Epochu vintage vůní a epochu moderních vůní. Vůně drahé i laciné, klasické i moderní, hlasité i tiché, svůdné i seriozní. Deus omnipotens, pokud se rozhodneš nevyhovět mojí žádosti o ukončení mé pozemské pouti v devadesáti letech věku v náručí krásné milenky s láhví skvělého koňaku v ruce a to rukou žárlivého manžela, zvaž, prosím, ukončení této pouti při pohledu na Brooklynský most. Úvod vůně je citruso- pudrový a toto DNA je ve vůni patrné po celou dobu. Tělo vůně k výše uvedeným složkám přidává trojici stopařů (to víte, je to jízda) a to cedr, pepř a kůži. A tak jako po dobrém obědě následuje „sladká tečka“, tady ji obstarává vanilka (creme brulee) s kapkou ambry. Je poměrně lineární a je to skvělá elegantní, denní vůně. Při slabší projekci (což je v tomto případě výhodou), vydrží 8 hodin. Jedním z rodičů je mnou již recenzovaný Chanel Pour Monsieur a děti zatím nemá. Má jen mladšího, svalnatějšího, modernějšího bratra, který je více do světa a nese název „New York Intense“ a pokrevního staromódnějšího strýčka s názvem „Bois du Portugal“ (Creed). Kdyby to byla pevnost, kterou byste chtěli dobývat, těžko najdete její slabinu. V tom je její síla, v absenci slabin. Ve vyváženosti. Moderní klasika „at its best“. Nemusíte ji vyhledávat. Pokud to myslíte s vůněmi vážně, dříve nebo později si Vás najde sama. Vězte, že pokud je žák připraven, učitel se vždy najde.

Nahlásit

Hodnocení parfému Parfums de Nicolaï New York

Líbí se mi (5) 71%
 
Neutrální (2) 29%
 
Nelíbí se (0) 0%

Reklama


Reklama