Diaghilev (Parfum)

Značka:

Roja Parfums

Rok:

2010

Složení (ověřené)

HLAVA: bergamot, citron, limeta, pomeranč, kmín, estragon
SRDCE: černý rybíz, heliotrop, jasmín, broskev, růže, tuberóza, fialka, ylang-ylang

ZÁKLAD: cedr, hřebíček, guajak, muškátový oříšek

Parfuméři:

Dove Roja

od 24700 Kč
  • 06.12.16

Pokud bych měla vůni označit jedním slovem, zvolila bych anglický výraz „rich“. Je v ní síla a moc, bohatství a dominance, je nepřehlédnutelná, osobitá, výrazná a opulentní, a přesto (nebo právě proto) je to vůně, kterou můžete vzít prakticky kamkoliv.
Milovníky chypre vůní okouzlí hned první závan - jsou to citrusy poháněné bergamotem, ale nikde ani stopa po časté překyselenosti. V srdci parfému vnímám krásnou sušenou broskev, opravdu hodně podobnou té v Mitsoukou. Postupně ji trochu překryjí květiny (božský ylang-ylang!) a v této fázi se začíná zmiňované guerlainovské legendě vzdalovat. Namísto mírně slané mechovosti (či chcete-li odéru dávno minulých věků) tady voní čerstvě natrhané kytky poházené na mokrém trávníku. Složky uvedené v základu by samy o sobě stačily na několik vůní, přesto je to koktejl namíchaný s lékárenskou přesností a rozvahou. Vůně se v této fázi zaobluje, zklidní krok a pozvolna nechává promluvit koření (nepatrně vyčnívající hřebíček), vzácná dřeva (o chlup silnější cedr) a konejšivé pryskyřice. Ačkoliv je suchá, hřejivá a hladká, pačuli a vetiver v ní zanechávají zajímavou zemitou stopu. Živočišné tóny přicházejí na řadu až po několika hodinách a jsou velmi a velmi ukázněné – spíše vůně čisté pokožky než nějaký chlupáč. Konečnému rozhodnutí, zda je vůně spíše dámská, nebo jestli inklinuje na stranu mužů, se vyhnu. Řeknu to šalamounsky – nosit ji bude ten, kdo přistoupí na (kulantně řečeno) její trochu vyšší pořizovací cenu …
Tvůrce přiznává inspiraci slavnou osobností prvních desetiletí 20. století. Spíše než melancholii a rozervanost ruské duše ve vůni nacházím jistou pompéznost blízkou jazzovému věku. Tak co třeba Velký Gatsby?

Nahlásit
  • 30.09.16

Král je mrtev, ať žije král! Tohle není parfém, to je umělecké dílo. Být to socha, byla by hodna dláta Praxitelova, být to obraz, byl by hoden štětce Tizianova. Jako rytíř ve stříbrné zbroji nemilosrdně a krutě deklasoval mého dosavadního krále jakož i ostatní dvořany.
Vůně je to starosvětsky chyprová. Postupuje od fruity-chypre (tady je nejvíce dámská) přes woody-chypre (tělo). Základ je animal-chypre a je jednoznačně pánský. Vydrží okolo dvanácti hodin.
Rovněž obsahuje něco, co mi evokuje hloubku a rozháranost ruské duše.
Ex-Guerlain Roja Dove (tvůrce parfému) měl jistě přístup ke starým, báječným guerlainovským klenotům. Často se uvádí, že inspiraci čerpal z Mitsouka, ale já se nemohu ubránit pocitu, že jeho múzami byly spíše „Djedi“ a „Sous le Vent“ než „Mitsouko“.
Vůně nepatří navzdory své hloubce a opulentnosti jen do královských lóží milánské La Scaly či „Bálšovo těatra“. Je skvěle nositelná a používám ji jako denní vůni. I kdyby byli její nositelé zcela nazí a zahaleni jen do závoje z této vůně, budou vždy prvotřídně oblečeni. Každý kdo o ní uvažuje narazí na cenu. Cenu komentovat nehodlám, ale hodnotu, hodnotu tedy pro mě má.

Nahlásit

Hodnocení parfému Roja Parfums Diaghilev (Parfum)

Líbí se mi (10) 91%
 
Neutrální (0) 0%
 
Nelíbí se (1) 9%

Reklama


Reklama