Yves Saint Laurent Kouros Eau de Toilette Tonique (2014)
 

Kouros Eau de Toilette Tonique (2014)

Značka:

Yves Saint Laurent

Rok:

2014

Složení (neověřené)

HLAVA: bergamot, aldehydy, badyán
SRDCE: růžová pelargónie, pa­čuli

ZÁKLAD: kadidlo, virginský cedr

Kategorie:

citrusová, chypre, chyprově dřevitá

  • 23.09.15

Jak to dopadne, když se setká klasická živočišná fougèrovka s moderní kořeněnou akvatikou? Překvapivě dobře. Vůně si zachovává logickou strukturu své legendární předlohy, jednotlivé akordy jsou však utlumeny nebo substituovány pro snazší použití v teplejším počasí a/nebo v desátých letech 21. století.

Vůně se otevírá spíše lineárními akordy bergamotu a štiplavých aldehydů, které v kompozici suplují živočišné, tělové tóny originálu. Zvláštností moderních aldehydových tónů je fakt, že se jeví jako štiplavé i inertní zároveň, nikdy nepřekročí pomyslnou hranici „ofenzivní složky“, vše je poskládáno tak, aby nic příliš nevyčuhovalo. Jednoduchá kompozice hlavových tónů je podmalovávána jemnou kořeněnou vůní badyánu, která se následně podílí na kompozici „modrofialové“ akvatické složky, nikoli nepodobné té v Demachyho Aqua Fahrenheitu. Po vyvanutí se prosazují dominantní složky vůně - jemně opepřená pelargonie a intenzivní, leč poněkud „denaturovaný“ (tj. nearomatický a nehřejivý) cedr. Až po několika hodinách od aplikace se z kompozice zřetelně vyloupne pačuli, která na pokožce zanechává nikterak originální, ale příjemnou, nasládle maskulinní vonnou stopu. Výkon vůně z hlediska výdrže a projekce je uspokojivý a odpovídá lehčímu parfému určenému přednostně pro letní sezónu.

Dle mého názoru se tvůrcům podařilo přeložit legendární vůni do jazyka moderní parfumerie - pochopitelně se vším co s tím souvisí, takže by Kouros Tonique mohl leckomu z dlouholetých příznivců přijít plochý a nudný, zatímco mladší nosy přivyklé současným akvatikám by mohla odradit vytrénovaná, šamponovaná, depilovaná, ale přesto zjevná příbuznost s originálním Kourosem. Vlastně si kladu otázku pro koho ta vůně je? Neumím podat nějakou relevantní, zobecnitelnou odpověď, ale jedno vím jistě: je pro MĚ. Už nejsem kluk, ale do zralého muže mám daleko, potrpím si na klasické parfumérské klenoty, ale občas dám přednost pohodlí současné konfekce. Tahle vůně není pro děcka, není pro zapřísáhlé fajnšmekry, je moderně chlapská, je tím vším, čím měl být nedávno prezentovaný Sauvage od Diora, který však ztroskotal na své zoufalé snaze líbit se všem. Kouros Tonique 2014 je nevycválaný syn svého otce, vidíte všechny jeho chyby, ale stejně jste rádi, že jablko nepadlo daleko od stromu.

Nahlásit

Hodnocení parfému Yves Saint Laurent Kouros Eau de Toilette Tonique (2014)

Líbí se mi (1) 100%
 
Neutrální (0) 0%
 
Nelíbí se (0) 0%

Reklama


Reklama