Opium

Značka:

Yves Saint Laurent

Rok:

1977

Složení (ověřené)

Parfuméři:

Chaillan Raymond, Sieuzac Jean-Louis

Kategorie:

orientální - kořeněná

od 969 Kč
od 1519 Kč
od 2380 Kč
  • 06.01.15

Pro mě milé překvapení. Znám dost evropských, tak cca na 30 arabských parfémů a troufnu si tvrdit, že Opium není žádná nudná orientální napodobenina pro Evropany, jak si většinou o jiných parfémech pomyslím, byť Evropan ji unosí ale není zas tak evropská jako Shalimar. Ze začátku jsem se bála, že parfém bude překořeněný, vhodnější na starší dámu. Pak ale překvapil zjemněním, něco zaobleně sladšho mi se v parfému vysloveně líbí. Myslím že to bude myrha. Necítím nic vysloveně šťavnatého, jen suché koření, velmi vkusně použité pačuli, hodně pryskyřice, trochu ambry, a v povzdálí sušené květiny, minimálně růži s trochou karafiátu (a něco jako špetku sušených pomerančových květů?).. jako vonné tyčinky mi vysloveně nevoní, aspoň mě to tedy hned nenapadlo. Stojí za vyzkoušení a věk tak od 25 let. Žena musí mít pro tento parfém osobnost :)

Nahlásit
  • 16.08.13

(EdT) Potemnělá ulice. Žena v dlouhém zimním plášti. Na chvíli se schovala do vchodu jednoho z okolních domů, aby se ukryla před prvotní citrusově aldehydovou přeháňkou smíšenou s kořením (hřebíček se špetkou pepře). V kapse pláště ukrývá pytlík s kandovaným ovocem.

Déšť rychle ustal, přesto je ve vzduchu stále cítit vlahá nahořklá zeleň a deštěm nasáklá zemina. Žena se vydává dál. Po chvilce jí přichází v ústrety muž a podává jí santalovou skříňku, která ukrývá karafiát, růži a kvítek lehce živočišného jasmínu, posypané téměř nesladkým skořicovým prachem a nakonec ji halí do hřejivého pryskyřičnatého šálu s ozdobnou tenounkou, téměř neznatelnou vanilkovou nitkou a příjemně drhnoucími vetiverovými třásněmi.

Nahlásit
  • 10.08.13

Dnes jsem si po x-letech stříkla vůni Opium toaletní vodu a zpříjemnila si jim den. Úchvatná vůně - držák, která se kolem vás točí docela dlouho(měla jsem pár kapek ve vlasech a na krku). Příjemné santalové dřevo mi dělalo moc dobře v kombinaci s kořením. Cítila jsem i květiny, asi to byla uváděná konvalinka, ale nepoznala bych ji, kdybych složení nečetla. Orientálka, kterou doporučuji spíše na zimní období.

Nahlásit
  • 30.05.13

• Nálepka na testeru novější verze před reformulací (s reliéfem jen na zadní straně flakonu) praví:
Orientální, kořeněná a smyslná
Mandarinka, jasmín, karafiát, vanilka.

Já nejvíc cítím santal, nahořkle-nasládlé pryskyřice (vosková myrha a snad terpentýn?) a koření (skořice, hřebíček). Ženské zbraně zastupuje karafiát a stopové množství vanilky a mandarinky.
Tohle Opium je teplé, na troud suché, prosluněné a čistotně působící (díky mýdlovému oblázku), tohle miluju.
Když přemýšlím, jakou konzistenci mi to nejvíc připomíná, tak asi ohlazené exotické dřevo a ten vosk - pevný ale lehký, hladký, voňavý.
Přestože jsme stejný ročník, objevila jsem ji teprve před pár lety, skoro jsem se ji bála nastříknout, jaká pověst jí předchází, ale na mojí kůži jí vnímám jako intimní, smyslnou přírodní vůni.
Kdybych si měla nechat jen jedinou vůni ze všech, které znám nebo mám, tak by to bylo Opium. Není vlastně vůbec tak líbivá, ta hořkost a kořeněnost je mi někdy trochu protivná, ale ta vůně má takovou hloubku, nebo „koule“, na moje smysly působí magneticky… můžu a chci jí vonět každý den

• Nálepka na testeru starší verze před reformulací (s reliéfem po celém flakonu, ta, která je v databázi) praví:
Pikantní, orientální, květinová, dřevitá
Hlava: mandarinka, citrón, bergamot
Srdce: hřebíček, růže, jasmín, myrha
Základ: vanilka, pačuli, ambra, benzoin

Se štěstím jsem zakoupila toto starší Opium a rozdíl je patrný i ve verzích před reformulací/pře­balem.
Starší kousek voní trochu šťavnatěji a o dost balzámověji.
Při porovnání je tam cítit o kapku víc růže než karafiát, ambra než vanilka, myrha než koření. Hlásí se i ovocně šťavnatá mandarinka + ve staré verzi je víc patrný dřevitý tón, nejspíš santal, ale ne ve formě rozemletého prášku na výrobu tyčinek, ale jako surový špalík dřeva.
Starší kousek je celkově méně nahořklý pryskyřicí, méně „na troud“ suchý a slunečný a je květinově sladší a těžší. Taky se mi zdá bohatější, hustší až mazlavější/maz­livější (tím balzámem). Nevím, jestli je to kombinace pačuli s hřebíčkem, ale cítím hodně tolu balzám. To v novější verzi vůbec není, takže začínám chápat srovnání Opia (totiž toho starého) s Cinnabarem.
Celé by se to dalo připodobnit k flakonům. Starší má bohatější zdobení a masivnější hadici. Novější je vzdušnější, křehčí, takové „jednodušší“.

Nahlásit
  • 27.10.12

Opium obecně dělí okolí na dva tábory. Buď se vám líbí nebo vám leze na nervy. Vlastně neznám nikoho, kdo by na ni neměl jasný názor.
Opium mám mnoho let. Rozdíl mezi klasickou a reformulovanou verzí jsem nenašla, ale pro půvab flakónu samotného používám tu novější. Je to vůně teplá, hřejivá, velmi často se mě někdo zeptá čím voním. V decentním množství si s ní troufám i do kanceláře, kolegyně ji má ráda, ačkoliv na sobě ji nesnese. Opium je nádherná hřejivá vůně skořice, kandovaného ovoce, hřebíčku a pomerančové kůry, jako stvořená na zimní měsíce, přiznám se, že v tropických vedrech na ni chuť nemám, ačkoliv by mi asi vysloveně nevadila.

Nahlásit
  • 22.10.11

Podle ostatních recenzí jsem čekala nějaký dryják, ale překvapilo mě, jak jemné a sladké Opium je. Pravda, vyzkoušela jsem pouze EDT.

Cítím hodně skořice a kandovaného ovoce. Také vonné tyčinky. Cítím i trochu kadidla a v jednu chvíli mi z něj zavoněly konvalinky …

Zatím mám jen vzorek, ale vážně uvažuji o koupi většího balení. Přesně takovou vůni jsem si představovala na zimu. V našem pošmourném počasí si ji nastříkat na pašmínu, zavřít oči, nadechnout se a ocitnout se na procházce orientálním tržištěm, kolem stánků s cukrovinkami a kořením.

Nahlásit
  • 02.08.11

Velmi zralá, mystická, omamná, pikantní a sebejistá vůně, která vyžaduje stejně sebejistou nositelku, která má určitou dávku „drzosti“ mít takový parfém. Opravdu velmi úžasný orientální parfém s vynikající výdrží - pokud jej na sobě nesnesete i tak jej musíte respektovat… Mám zbytek jak původní edp tak novou verzi a nenacházím rozdíl, zdají se mi totožné.
Milovnice Bright Crystal a DG Light Blue nechť se mu raději vyhnou obloukem.

Takže musím aktualizovat k verzi 2009
Konečně jsem se dostala k důkladnému vyzkoušení nové verze Opia 2009 , tedy nejen letmé přičichnutí ale důkladné navonění - což jsem většinou neměla odvahu nebo nebyla příležitost takže až nyní - musím tedy napsat, že reformulované samozřejmě je - YSL koupila firma Loreal takže podle mě reformulovali téměř vše co šlo do přebalu. Takže k novému Opiu ve verzi eau de Parfum musím napsat asi toto - pokud nebudu zaujatá a nazačnu hned vykřikovat, že Opium celé pokazili tak můžu říct, že je zřejmě daleko nositelnější než původní, dalo by se říct, že s nikým kdo je trošku zvyklý na orientálky nepraští, po chvíli se stane pěkně mýdlovou, uhlazenou a navíc i jemnou vůni, určitě vám ji i někdo pochválí - ovšem výdrž proti původnímu Opiu je samozřejmě o něco menší ale ve srovnání s jinými vůněmi prodávanými na trhu si vede stále velmi dobře. Původní Opium mi přišlo spíše jako večerní vůně (naštěstí mám doma zbytky jak edp tak edt - to když dostanu chuť na Opium původní) naproti tomu nové Opium pro mne vůně, kterou sice přizpůsobili trhu ale nešli za hranici dobrého vkusu. Ještě otestuji edt a budu aktualizovat.

Nahlásit
  • 31.12.09

Tahle vůně je uchvacující ve své síle.V podstatě je tohle orient od kterého se odvíjejí další orienty, orientálky, orientíky a rádobyorienty. Klobouk dolů…
To ovšem nic nemění na tom, že já tuhle vůni nemůžu, přesně stejný odér cítím na rybím trhu, bohužel. Nejspíš je to mou pokožkou. Škoda, je to stejné jako s člověkem který je vám sympatický, ale jenom s povzdálí…

Nahlásit

Vlastnosti vůně Yves Saint Laurent Opium

Suchá vůně
Sladká vůně
Chladná vůně
Teplá vůně
Mizerná výdrž (na kůži)
Superdržák (na kůži)
Mizerná výdrž (na oblečení)
Superdržák (na oblečení)
Slabá vůně
Silná vůně

Hodnocení parfému Yves Saint Laurent Opium

Líbí se mi (282) 74%
 
Neutrální (46) 12%
 
Nelíbí se (54) 14%

Hodnocení odbornice

  • 06.06.07

Opium patří mezi velmi známé a slavné vůně. Bylo představeno v roce 1977, a nejen že se stále prodává, má už i několik variací, např. Opium Eau d'Ete nebo Opium Fleur de Shanghai. Je to orient sestavený ze dřeva a koření, doplněný květinami. Netuším, jestli obsahuje opravdu všechny složky, které uvádím, pochybuji o tom (nepodařilo se mi najít...

číst více

Reklama


Reklama