AHA, BHA, PHA - kyselým ksichtem ke kráse!

Záhadné zkratky v názvu patří kyselinám, které jsou dnes tak oblíbenou součástí zvláště protivráskové kosmetiky. Když jsme jako děti dělaly kyselé obličeje, babičky nás varovaly - nemrač se, zůstane ti to! (A měly pravdu - už na dospívajících slečnách podle čelíčka poznáte, která se ráda mračí.) Dnes je "kyselý ksicht" napuštěný některou z ovocně kyselinových novinek zárukou div ne věčného mládí. Jsou sliby výrobců opět prázdné, nebo nebo na těch kyselinách něco je?

AHA je zkratka pojmu alpha hydroxy acids, alfa-hydroxykyseliny. BHA pak jsou beta-hydroxykyseliny, přičemž v kosmetice se tím myslí jedna kyselina, a sice kyselina salicylová. PHA jsou poly-hydroxykyseliny Často se mluví o „ovocných kyselinách“, protože mnohé z nich se vyskytují v ovoci.

Kyselina glykolová

(INCI: glycolic acid)

Patří mezi AHA a je zřejmě nejpoužívanější a také nejznámější. Pomocí této kyseliny se provádějí chemické peelingy a v menší koncentraci se přidává do různých exfoliačních a omlazujících krémů. Vyrábí se zpravidla z cukrové třtiny a vyskytuje se mimo jiné v ananasu a žlutém melounu. V ryzí podobě jsou to bezbarvé krystalky, rozpustné ve vodě. Velmi dobře proniká do svrchní vrstvy kůže a rozleptává v ní lipidové „lepidlo“, které drží pohromadě odumřelé buňky. Mechanickým peelingem se takového účinku dosáhnout nedá, pokud si nechcete rozedřít obličej do krve.

Kyselina glykolová se používá v koncentracích od několika málo procent do cca 70 %. V koncentraci od 20 % výš patří do rukou kosmetičky nebo dermatologa, v koncentraci do 10-15 % ji najdeme i v prostředcích určených pro domácí použití. Pro koho se tyto přípravky hodí? Omlazovací efekt kyseliny glykolové není zázračný (to ostatně zatím není žádná protivrásková látka, ani ta sebedražší), ale odstraněním odumřelé vrstvy kůže mohou vymizet jemné vrásky a zesvětlat pigmentové skvrny. Pro silnější účinek jsou vhodnější koncentrované peelingy u dermatologa, které pronikají hlouběji, jindy stačí domácí péče. Kyselina glykolová zároveň stimuluje regeneraci elastinu a kolagenu, a tím také přispívá k vymizení jemných vrásek. Hlubokých vrásek se ovšem nezbavíte. Dále se kyselina uplaťnuje při likvidaci následků akné - jizviček a zhrublé kůže. I tady je vhodné poradit se s dermatologem, zvlášť pokud akné ještě občas zaútočí.

Velmi užitečné mohou být přípravky s nižší koncentrací kys. glykolové i na suchou pleť. Některé ženy se suchou pletí mají na omak hrubou kůži, na tvářích se tvoří šupinky a celkový vzhled je matný a zašedlý. Kosmetický průmysl má na takový stav jednoduchou odpověď - pleť je dehydrovaná, chybí jí voda, má ukrutnou žízeň a tu je potřeba uhasit! Zákaznice si zakoupí hydratační krém, který je z poloviny tvořen vodou (ne nadarmo se říká, že nejdražší voda na světě se prodává v kelímcích s kosmetikou), poctivě se natírá, ale pleť je pořád stejná, ne-li horší, protože lehký hydratační krém ji nemůže promazat a zadržet v ní její přirozenou vlhkost - a zvenčí se pleti voda vnutit nedá, ať si výrobci kosmetiky tvrdí cokoli. Odpařující se vodní krém navíc paradoxně pokožku vysouší ještě víc. Problém suché, hrubé pleti je v tom, že nefunguje přirozená obměna svrchní vrstvy - odumřelé buňky zůstávají „přilepené“ a cyklus přirozené obměny je narušený. Přípravek, který odstraní odumřelé buňky a odhalí novou, hladkou pleť, udělá pro vzhled suché pokožky mnohem víc než sebedražší hydratační krémy.

Kyselina mléčná

(INCI: lactic acid)

Alfa-hydroxykyselina získávaná z mléka. V mléce vzniká fermentací mléčného cukru (laktózy); při setkání kyseliny mléčné a mléčné bílkoviny vznikne chuchvalec, který známe ze sraženého mléka. Pro výrobní účely se však kyselina mléčná obvykle získává z rostlinných zdrojů.

Kyselina mléčná má podobné účinky jako kyselina glykolová, je však méně dráždivá a měla by být vhodná i pro citlivější pleť, i když v praxi je pořád dráždivá dost. Možná vás napadá, proč kupovat peelingové přípravky, když stačí sáhnout do ledničky pro jogurt a pravidelně si z něj dělat pleťovou masku? U peelingů s kyselinami je však velmi důležité pH přípravku (k tomu se ještě dostaneme) a pH jogurtu je bohužel příliš nízké, než aby mohl mít výrazný účinek.

Kyselina salicylová

(INCI: salicylic acid)

Tato kyselina se už dlouhá léta používá v lékařství i lékařské kosmetice. Je příbuzná kyselině acetylsalicylové (a také se z ní vyrábí), kterou v podobě Acylpyrinu, Anopyrinu či Aspirinu užíváme proti horečkám a bolestem. Nejde však o stejné chemické látky a proto nelze Acylpyrinem nahradit kosmetiku s obsahem kyseliny salicylové (to jen pro případ, že to některou kutilku napadlo :) ). Kyselinu salicylovou lze také získat ze salicinu, obsaženého ve vrbové kůře, tužebníku a dalších bylinách. Extrakty z těchto bylin však nemají na pleť žádné peelingové účinky a kosmetika s jejich obsahem je v tomto směru k ničemu.

Od předchozích kyselin se tahle liší jednou velmi podstatnou vlastností: není rozpustná ve vodě, ale v tucích. V praxi to znamená, že je schopná pronikat do pórů a čistit je zevnitř, což žádná jiná kosmetická látka neumí. Ucpané póry jsou ucpané z podobného důvodu, z jakého je suchá pleť hrubá a šupinkovatá - odstraňování odumřelých buněk zevnitř pórů neprobíhá správně, nahromaděné buňky pór ucpou a vznikne buď černá tečka (obsah póru se působením UV záření zabarví do tmava) nebo pupínek (nepořádek zůstane uzavřený v póru a ten se zanítí). Kyselina salicylová pomáhá udržet v pórech správný koloběh buněk a zároveň má jisté protizánětlivé vlastnosti, které sice nepůsobí na bakterii, jež je původkyní akné, ale pomohou likvidovat sekundární infekce.

Glukonolakton, kyselina laktobionová

(INCI: gluconolactone, lactobionic acid)

Tyto dvě látky patří mezi poly-hydroxykyseliny. V kosmetice je začala používat firma NeoStrata, která si je také nechala patentovat. Za objevem stála snaha najít kyselinu, která by působila stejně jako alfa-hydroxykyseliny, ale byla méně dráždivá. Glukonolakton a kyselina laktobionová mají větší molekuly, které hůře pronikají do pleti, takže proces je mírnější a pomalejší, účinnost však - podle výzkumů provedených firmou - zůstává stejná. Pokud máte citlivou pleť, která na kyselinu glykolovou či mléčnou reaguje silným podrážděním, poly-hydroxykyseliny vám dávají další šanci. Mimo jiné mají i antioxidační (chrání pleť před poškozením volnými radikály) a hydratační (zadržují v pleti vodu) účinky.

Další kyseliny

Zmíněné kyseliny se v kosmetice používají nejčastěji, setkáte se však i s jinými kyselinami. Kyselina citronová má antioxidační účinky; kyselina mandlová má antibakteriální účinky a dokáže regulovat množství mazu, je proto vhodná na mastnou pleť. Kyselina azelaová se uplatňuje v léčbě akné (protizánětlivé účinky, regulace mazu) a umí bělit pigmentové skvrny, aplikuje se však pod dohledem lékaře, protože ráda bělí i okolní pleť. Údajně podporuje také růst vlasů.

Koncentrace a pH

Má-li být peeling kyselinami účinný, je nutné dodržet dvě podmínky: správnou koncentraci a správné pH. To je bohužel pro mnohé kosmetické přípravky kámen úrazu - v záplavě krémů, masek a čisticích prostředků na trhu je menšina takových, které jsou skutečně účinné! Některé jsou přitom poměrně drahé. Kdo nechce naletět, měl by s sebou na nákupy nosit lupu a lakmusový papírek - to první na přečtení složení, to druhé na změření pH.

Kyselina glykolová a její alfa-hydroxy příbuzné jsou účinné při pH 3-4, ideálně tedy nějakých 3,5. Při pH 4,5 jsou už neúčinné (a proto nefunguje jogurtová maska, pH jogurtu se pohybuje mezi 4-5, při nižším pH už nejsou jogurtové bakterie schopné pracovat a vyrábět další kyselinu mléčnou) Koncentrace se odvíjí od zamýšleného použití; v přípravcích pro domácí použití je ideální obsah 8-10 %, minimální koncentrace je však 5 % - nižší jsou již zcela neúčinné.

Kyselina salicylová potřebuje stejné pH, tedy 3-4, ale koncentrace je nižší - měla by se pohybovat mezi 1 až 2 procenty.

pH přípravku se reguluje dalšími složkami přípravku, svědomitý výrobce ho nastaví přesně tak, aby byl přípravek účinný, ale ne zbytečně kyselý, tedy na onu ideální hodnotu 3,5. Dělá se to obvykle pomocí hydroxidu amonného (INCI ammonium hydroxide), který ovšem může přispívat k dráždivosti přípravku a výrobci proto hledají další, méně dráždivé látky, např. arginin (INCI arginine). pH výrobku se opravdu nedá zjistit jinak než lakmusovým papírkem; částečně spolehlivý je ještě test ochutnávací, kdy do krému sáhnete prstem, otřete a olíznete (není potřeba ten krém jíst :) ) - prst by měl být kyselý jako šťovík.

Obsah kyseliny ve výrobku také nepoznáte, ale můžete využít toho, že složky se musí řadit podle množství - první je ve složení napsaná ta, které je nejvíc (a velmi často je to voda - aqua). Kyselina glykolová a další kyseliny, kterých by v přípravku mělo být kolem deseti procent, by měla být ve složení uvedena jako druhá nebo třetí - jestliže je dál, nedejbože někde v půlce nebo ke konci, je tam jenom na okrasu a nemá žádný účinek. Kyselina salicylová by vzhledem k menší potřebné koncentraci měla být někde uprostřed, ale určitě ne na konci. Výrobci někdy uvádějí koncentraci kyseliny (např. Natural Face Care Peaches & Creme AHA 8% od Kiss My Face), ale pozor - ani to není zárukou funkčnosti krému! Není-li splněna podmínka správného pH, je dostatečně vysoká koncentrace k ničemu.

Pozor také na klamy, které jsem už nastínila v popisu jednotlivých kyselin - obsah jogurtu, tvarohu, vrbové kůry, cukrové třtiny nebo ovocné šťávy v krému nemůže zastoupit kyselinu, která se v nich možná vyskytuje nebo se z nich dá možná vyrobit. Jogurt a bylinné extrakty se dobře vyjímají na obalu, zvlášť když je teď ta příroda tak v módě, ale jako chemický peeling jsou naprosto neúčinné. (A i kdyby byly, musely by tvořit tak velkou část výrobku, že by se ve složení nacházely na prvním nebo druhém místě - přitom bývají zastrčené někde v druhé polovině.)

Použití

U správně formulovaných a tedy účinných výrobků by měl být i návod na použití. Není-li, zkuste hledat na stránkách výrobce. Obecná pravidla pro použití chemických peelingů jsou:

  • Koncentrované přípravky (nad 20 % AHA) patří do rukou dermatologa. Na internetu se dají volně koupit přípravky s obsahem 70 % AHA, ale nekupujte si je - v nezkušených rukou mívají škaredé následky. Používejte je jen v případě, že opravdu víte, co děláte.
  • Přípravek se nanáší jednou denně, doporučuje se večer, protože ošetřená pleť by neměla být vystavena slunci a neměla by na ni přijít žádná líčidla; často také po namazání zrudne, a komu by se s rudými tvářičkami chtělo mezi lidi, že. Podráždění ovšem není pravidlem, mnoho žen žádné štípání nepozoruje. Přizpůsobte režim svému vkusu, každopádně však nezapomeňte po dobu užívání kyselin pleť důkladně chránit před sluncem! Ochranný krém s faktorem 15 a ochranou proti UVB i UVA záření je bez ohledu na roční období minimum. Neopalujte se ani nechoďte do solária. Pokud se neobejdete bez opálení, použijte samoopalovací krém.
  • S předchozím pravidlem souvisí doporučení používat koncentrovanější přípravky s kyselinami raději mimo letní období - čím vyšší koncentrace, tím naléhavěji doporučuji, abyste vydržely do zimy.
  • Kúra by měla trvat cca 1 měsíc. Kyseliny pleť dráždí a neměly by se proto používat dlouhodobě nebo příliš často - po měsíci udělejte přestávku na měsíc nebo dva a pak kúru opakujte. Přípravky s nižší koncentrací (5-8 %) je možné používat častěji. Příliš časté nebo dlouhodobé používání se obrátí proti vám a pleť místo omlazení poškodí.
  • Jestliže vás přípravek nesnesitelně štípe nebo je pleť po jeho nanesení hodně podrážděná, přestaňte ho používat. Potřebujete nižší koncentraci nebo méně dráždivé složení (např. glukonolakton místo kyseliny glykolové).

Přípravky

Když jsem tak hezky vylíčila, co všechno má mít správný kyselinový přípravek a jak to na nás výrobci zkoušejí s mizivými koncentracemi a špatným pH, které výrobky jsou tedy účinné a které jen zbytečně vyhozené peníze? Nejprve obecně: vhodné přípravky jsou (nepočítám profesionální peelingy) krémy a masky. Poměrně zbytečné jsou mycí přípravky a všechno, co se z pleti oplachuje - má-li kyselina působit, musí na obličeji zůstat. Sem tam některý dobrák výrobce uživatelkám poradí, aby mycí gel na obličeji nechaly pět minut působi, ale je to rada nad zlato - detergenty v čistidle obsažené mezitím pleť pěkně rozdráždí a vysuší. Zda zvolíte krém, fluid nebo gel, to už je na vás, pro každou pleť se hodí něco jiného (čím sušší pleť, tím hutnější přípravek).

Alpha Hydrox - americká značka, která se k nám nedováží. Nabízí několik výrobků s kyselinami, z nichž některé mají příliš vysoké pH. Krémy a mléka s 8-10 % AHA jsou účinné. Výrobky se dají zakoupit v zahraničních e-shopech nebo na eBay za ceny od 150 - 300 Kč.

**Jan Marini **- americká značka, která se v ČR nedistribuuje; je možné ji zakoupit na eBay a v zahraničních e-shopech. Řada Bioglycolic obsahuje kyselinu glykolovou. Ceny se pohybují od 400 do 700 Kč.

NeoStrata - americká značka, jejíž výrobky se prodávají na několika málo místech i u nás. Specializuje se na dermokosmetiku, kromě široké škály přípravků s alfa-hydroxykyselinami a poly-hydroxykyselinami nabízí bělicí krémy (v USA s hydrochinonem, v Evropě s kyselinou kojovou) či přípravky proti akné. Nabízí krémy a gely s koncentrací kyselin od 4 do 15 procent a správným pH. Seznam prodejních míst najdete na webu českého distributora , přes Centrum nebo Seznam najdete i pár e-shopů. Ceny jsou relativně vysoké, kolem 800-1000 Kč; na eBay 400-600 Kč. Přípravky jsou neparfemované.

Neutrogena - opět americká (nikoli norská - z Norska pochází pouze receptura krému na ruce) značka, kterou máme zafixovanou jako výrobce přípravků na ruce a balzámů na rty. Neutrogena však nabízí i kosmetiku na vlasy, tělo a pleť, přičemž její řada na akné a mastnou pleť ve Státech bydlí v pokojíčku každého druhého puberťáka - přípravky stojí pár babek a jsou k dostání všude. Řada Healthy Skin obsahuje účinnou kyselinu glykolovou. Přípravky proti akné obsahují kyselinu salicylovou, ale většinou je jí málo nebo účinek kazí hraniční pH. Přípravky sem tam najdete v nějakém českém e-shopu a v hojném množství jsou k dispozici na eBay, a to za ceny do 200 Kč.

Pond's - tuto kosmetiku k nám kdysi dovážel Unilever a krémy v malých bílých kelímcích byly k mání ve všech drogeriích, před pár lety se však po ní slehla zem. Pokud o ni stojíte, musíte se uchýlit k zahraničním e-shopům. Kyselinu glykolovou obsahuje protivrásková řada Age Defying.

SynCare - konečně něco místního, co můžu s radostí doporučit. SynCare je česká značka, která vyrábí dermokosmetiku pro různé typy pleti. V nabídce je emulze se 14 % kyseliny glykolové (která se kupodivu jmenuje G10) a maska s glukonolaktonem. Cena 300-400 Kč podle toho, kde nakoupíte (Brňačkám doporučuji osvědčenou lékárnu na Pekařské, která má jednu z nejširších nabídek lékárnové kosmetiky v Brně).

Přípravky se spornou nebo neznámou účinností

Kiss My Face Peaches & Creme Moisturizer 8% Alpha Hydroxy - tento přípravek uvádím na prvním místě, protože výrobce píše, že krém má správné pH a není celkem důvod mu nevěřit. Podle několik let staré recenze kosmetické poradkyně Pauly Begounové je však pH příliš vysoké - dá se tedy předpokládat, že výrobce krém buď přeformuloval, nebo kecá. Ve složení jsou uvedené kyseliny (glykolová, mléčná, citronová, jablečná a vinná) hned na druhém místě, což také mluví ve prospěch krému. Kosmetika Kiss My Face se prodává i u nás, ale krém s ovocnými kyselinami zatím v prodeji není. Většina přípravků je výrazně parfemovaná.

Vichy - některé přípravky z řady Normaderm obsahují kyselinu glykolovou a salicylovou, bohužel v tak bezvýznamném množství (někde jsou uvedené až u konzervantů!), že nemá ani cenu pátrat po pH.

Clinique - řada Turnaround o sobě tvrdí, že je alternativou mikrodermabraze, ale na to obsahuje příliš málo účinných složek.

**Aubrey Organics **- zahraniční značka přírodní kosmetiky. Řada Natural AHA Fruit Acids nabízí ovocné kyseliny z borůvek, černého rybízu a citrusů; jenže ve složení jsou uvedené úplně na konci! Za nimi už jsou jen parfémové látky. Na oficiálních stránkách najdete pod výrobky nadšený zpěv uživatelek, které si pochvalují, jak - na rozdíl od jiných kyselinových přípravků - Natural AHA jen tak jemňounce štípe (vzhledem k tomu, že všechny komentáře bez výjimky hodnotí pěti hvězdičkami, nevěřím jejich autenticitě, ani co by se za nehet vešlo). Bodejť by ne - mírné štípání obstará obsažený alkohol a kyseliny se smutně krčí v koutku.

Avon - glykolovou kyselinu najdete v některých výrobcích řady Anew (např. denní a noční krém Ultimate Age Repair nebo Anew Clinical Facial Peel), bohužel v příliš nízkém množství.

La Roche-Posay - řada Biomedic nabízí různé výrobky s alfa-hydroxykyselinami a lipo-hydroxykyselinami. Kromě očividně účinných výrobků (MicroPeel Solution 50 % Glycolic Acid), které si však normální smrtelník nekoupí, tu máme výrobky se zmíněnými lipo-hydroxykyselinami, na které má La Roche patent a jde o podobný případ jako poly-hydroxykyseliny firmy NeoStrata; a výrobky s AHA, konkrétně Biomedic Conditioning Gel a Gel Plus, které obsahují 5,6, respektive 10,5 % kyseliny glykolové, kyselinu salicylovou a kyselinu kojovou (bělidlo). 5 % AHA je naprosté minimum, 10 už je lepší, kyseliny salicylové je podle složení patrně dostatek a pH bude nejspíš v pořádku. Potenciálně problematický zůstává alkohol, kterého gely obsahují dost na to, aby ve spolupráci s kyselinami pleť pořádně rozdráždil a vysušil. Na citlivou a suchou pleť bych Biomedic nedoporučovala.

Biotherm - protivráskové krémy Line Peel obsahují mrňavé množství glykolové kyseliny, která nemá šanci zafungovat ani jako mírný exfoliant, natož aby něco udělala proti vráskám.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Aliis 16.11.16 08:39

Kyselina mandlová

@saisanka, už jsi ozkoušela? Chci také zkusit kyselinu mandlovou, ale vůbec nevím, kde ji sehnat. :?

saisanka 10.04.14 21:56

Moc děkuji za tento článek. Především ta informace o koncentracích a rozmezí pH kdy jsou uvedené kyseliny účinné je pro mě velmi cenná. Chystám se sehnat si a otestovat mandlovou kyselinu, tak mám nad čím spekulovat :-)

Nejčtenější