Al Khayam Zafron: arabku za babku?

Arabské vůně máme povětšinou zafixované jako drahý, silně vonící luxus z Orientu. Husté zlaté oleje, nazdobené flakonky s parfémovými vodami, oud, růže, mošus, vzácné koření. Napadlo vás někdy, že v Orientu se vyrábějí i vůně jiné cenové kategorie?

Je to ostatně logické: tak jako u nás si každá druhá nekupuje nikovky, ani všichni Arabové nemají doma dvacetiletý olej z mysorského santalu s příměsí pravé ambry. Vonět ovšem chtějí všichni, nemluvě o západním světě, který se zbláznil do orientálních parfémů a chce taky svůj díl.

Takže když se mi ozval český obchodník, který by chtěl dovážet právě levnější produkci některých parfumerií ze Spojených arabských emirátů (to je tam, jak je Dubaj), jestli nechci něco vyzkoušet, samozřejmě jsem chtěla.

Parfumerie Al Khayam Zafron nabízí mimo jiné zvláštní malá balení o obsahu 20 ml. V barevné, patřičně orientálně nazdobené krabičce je placatý plastový flakonek tak akorát do dlaně, který se mi ihned zalíbil: o jeho praktičnosti coby kabelkového či dokonce kapesního balení není pochyb, a coby vzorek (většina vůní se dá koupit i v normálním velkém skleněném flakonu) vydrží hodně dlouho. Nemluvě o tom, jak snadno se dá poslat v obálce o dům dál. Prostě ideální aromácké balení.

O ceně ještě není definitivně rozhodnuto, ale měla by být hodně nízká. Velká balení vůní (většinou jsou to parfémové vody) by byla asi tak na úrovni běžné produkce.

Kvalita je různorodá, ostatně čeští a slovenští dovozci orientálních parfémů obvykle pečlivě vybírají, co místnímu zákazníkovi nabídnou. Arabské parfumerie jsou plodné a schopné chrlit parfémy po stovkách druhů.

#IMG-FLACON-15567#
Například Nujum Al Arab Khususi dovedně klame zlatobílou krabičkou. Vůně patří do skupiny „smraďochů“; je to vetiver v kombinaci se složkou, kterou parfumér vyklepal nejspíš z nějakého naštvaného zvířátka. Tohle bude pro evropský nos moc velké sousto, už proto, že je to velmi roztahovačná a intenzivní vůně. 

#IMG-FLACON-15580# Oud Muhannad je naproti tomu klidná směs jasmínu a sladce suchého santalu. Písčitě mléčnými tóny připomíná třeba Dunu od Diora, hebkostí některé evropské kosatcovky. Drží se spíš u těla. 

#IMG-FLACON-15607# Arwah Al Oud je oudová klasika. Výrazná vůně orientálních dřev a pryskyřic, vhodná pro muže i ženy. 

#IMG-FLACON-15584# Musk Al Shuyukh mě příliš neuchvátil, především ze začátku. Přišel mi poněkud laciný a po rozvonění se to moc nezlepšilo; vůně je sice mírná, vcelku příjemná, ale jde v podstatě o kombinaci suchého santalu s trochou pižma. U nás bychom řekli univerzálka - neurazí, nenadchne. 

#IMG-FLACON-15569#
Poslední, vůně kterou vám v této várce představím, je Oud Abiyedh. Je to opět oudová vůně, tahle má ale takový ten prudký, bylinně medicinální začátek. Vím, že někteří z vás mají na tyhle lékárnové tóny úchylku. Pro ostatní to asi bude moc exotické. 

To nejlepší nakonec: protože jsem krabiček se vzorky dostala hodně a těžko bych je sama vypoužívala, dnešní recenzovanou pětici pošlu tomu, kdo si jako první správně tipne, jaké květiny jsou na téhle fotce:

Vítěze už máme, Rakuli jako první uhodla, že jsou to pomněnky - blahopřeju :)

Autor: Ada

.

Nejčtenější