Ann Gerard: parfémy s něžnou elegancí

Ann Gerard je úspěšná designerka žijící v Paříži. Od roku 1994 vytváří jemné, stylizované klenoty pod svou vlastní značkou a patří k nejuznávanějším světovým šperkařům.

„Miroir de nos émotions, le parfum est le plus mystérieux des bijoux.En silence, il nous parle.“ (Parfém je zrcadlem našich pocitů, nejtajemnější ze šperků. Tiše k nám hovoří.) Ann Gerard.

Ann Gerard

Když jsem se s Ann Gerard setkala na výstavě ve Florencii, zanechala ve mně nezapomenutelný dojem. Subtilní, elegantní dáma s vytříbeným vkusem i projevem, zapálená pro věc.


Mluvila o tvorbě parfémů jako o přirozeném pokračování její práce s drahými kovy a kameny. Proto v roce 2010 oslovila předního parfuméra Bertranda Duchaufoura a z jejich spolupráce vznikly v roce 2012 první tři vůně Cuir Nacré , Ciel d'Opale a Perle de Mousse. V roce 2014 pak přibyla čtvrtá, Rose Cut .

Společně se jim podařilo převést ducha Anniných šperků do tekuté podoby. Všechny vůně v sobě mají stejný třpyt, něhu i poezii. Anna do nich dokázala přimíchat to těžko zachytitelné fluidum minulosti, určitou nostalgii po romantických, bezstarostných dobách. Vůně korunují klasicky krásné flakony, šperky samy o sobě.

Cuir de Nacré: měsíční kámen

Cuir nacré (perleťová kůže) je vysoce dámská, něžná a éterická kosatcovka. Nejvíc jsem unešená právě počátkem téhle vůně. Po krátkém entrée, svěžím a zeleném, už přichází hvězda večera – precizně a čistě zpracovaný, právě tak akorát mrkvičkový kosatec.
Ann Gerard se při své práci se šperky specializuje na selenit, měsíční kámen. Bílý měsíční kámen vyzařuje mléčně opalizující světlo, které vychází z nitra kamene a soupeří o pozornost s perleťovým leskem povrchu.

Tato vůně se podobá měsíčnímu kameni. Jako sen lehká substance se bělá, třpytí a opalizuje zároveň.

Kosatec s jemnou kůží tu osciluje mezi semišovým a pudrovým akordem. Jedno z nejlepších splynutí kosatce a kůže v dokonalé rovnováze. Mimóza dodá špetku sladkosti a nemastné, delikátní aldehydy s jemným mechem tomuto spojení vytvoří chypre rámec. Jako ušlechtilý kov rámuje drahý kámen v jedinečném šperku.

Cuir de Nacre bude jemný, elegantní doplněk k pouzdrovým šatům a perlovému náhrdelníku.

Ciel d’Opale: lehkonohá květinovka

Ciel d’Opale vyniká krásně nahořkle zelenou, šťavnatostí a úvodem připraveným bergamotem, citrusy a galbanem.

Jasmín, jemuž byla ponechána indolová stránka tak akorát, aby byl uvěřitelný. Pak mimóza (pozor, nikoli list černého rybízu, jak uvádí složení na Fragrantice a recenzenti ho tam dokonce nachází) a nepravý jasmín vytváří dohromady medově sladkou, ale pořád tou zelenou nahořklostí odlehčovanou kytici. Slunnou, měkkou a lehkou, na nic si nehrající kytici. Přesně vybalancovanou na hranici omamnosti tak, aby nemohla začít obtěžovat.

Galbanum, vinoucí se jako tenká stužka celou kompozicí dodává vůni velmi lehké vintage zabarvení. Celý zážitek z vůně mi připomněl prchavou, letmou vzpomínku, obraz staré fotky neznámé mladé ženy v klobouku s květinami, kterou náhodou objevíte mezi stránkami knihy.

Když se s Ciel d’Opale navoníte, přenese vás doprostřed léta. Zdá se být předurčená pro léto, ale zkuste ji v zimě. Bude to jako obléci si letní šaty a vyrazit na procházku lipovou alejí.

Rose Cut: chypre růže

Název vůně Rose Cut přímo odkazuje do oblasti šperků. Jde o velmi starý způsob opracování drahých kamenů. Plochá základna a koruna, skládající se z 12 nebo 24 trojúhelníkových plošek, má připomínat poupě růže.

Oproti ostatním jemným vůním v kolekci se Rose Cut uvede poměrně ostře. Aldehydy a pepř, společně s pořádnou dávkou lehce ušpiněného pačuli mohou dát nepřipravenému nosu docela slušnou lekci a možná i odradit. Ale to by byla velká škoda. Rose Cut umí mnohem víc, stačí si počkat.

Počáteční divočina je jen příprava půdy pro šarlatovou růži, která díky němu působí, jako vykoupaná ve sladkém víně.

Úvodní složky se uhladí a prolnou s růží do harmonického, měkkého akordu a vůně celkově zjemní. Objeví se sice náznaky ovocné stránky růžové vůně, ale složitá kompozice tohoto šperku je vybalancovaná přesně. Do základu se přidají jemně zapudrované dřevité a zelené tóny se špetkou vanilky, které hodně připomínají jiné mistrovské dílo Bertranda Duchaufoura – Chypre Palatin.
Hvězdný drydown, který, stejně jako v ostatních vůních kolekce, vyvolává reminiscence na zašlé časy velkých, klasických vůní.

Rose Cut je rubínový šperk k večerním šatům. Bohužel jsem nevyzkoušela Perle de Mousse, ale ze zkoušených vůní je tato moje favoritka, i když výběr by byl těžký.

Na vůních vždy poznáte, jestli jde o vykalkulovaný „projekt“, nebo něco víc. O umělecké dílo, za kterým si autor stojí, které vychází z jeho přesvědčení a touhy interpretovat své emoce.

Vůně Ann Gerard jsou jako její šperky. Vycizelované a klasicky krásné. Doplní váš outfit, podtrhnou vaši osobnost, aniž by strhávaly pozornost na sebe.

Já jsem toho názoru, že ze spojení Ann Gerard a Bertranda Duchaufoura vzešla mistrovská umělecká díla. Co myslíte vy?

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Nejčtenější