Zpomalení stárnutí: Na co nedá dopustit Anna Brandejs, která vybudovala úspěšnou společnost?

Vystudovala Univerzitu veterinární kliniky v Košicích, ale vydala se jiným směrem. Cenné zkušenosti nasbírala Anna Brandejs ve farmaceutické firmě. Poté založila společnost Medaprex zabývající se oblastí estetické dermatologie.

* Anna Brandejs stojí za značkou Medaprex. Zdroj: Anna Brandejs.

Anno, vystudovala jste veterinární lékařství, ale svému oboru jste se nikdy nevěnovala, proč?

Ano, už během studií na univerzitě jsem pracovala jako pomocná vědecká síla na Katedře biochemie a po promoci jsem tam začala pracovat jako mladá vědkyně. Tehdy jsem se podílela na výzkumu cytochromu P450. Jedná se o enzym, který pomáhá odbourávat cizorodé látky z těla, které organismu škodí a pocházejí ze znečištěného životní prostředí. Vydržela jsme tam dva roky, protože vědecký plat na začátku devadesátých let činil 1 300 Kč měsíčně a s tím se opravdu nedalo slušně vyžít.

Pak jste pracovala ve farmaceutické firmě. Co bylo náplní vaší práce?

Například ve firmě Abbott laboratories jsem měla na starosti glukometry pro diabetiky. Musela jsem se naučit, jak vznikají chronické civilizační nemoci a jak jim předcházet. Postupně jsem se naučila vše ohledně cukrovky, ale i dalších chorob jako například artrózy nebo výživy pro děti s poruchami metabolismu. Byla to pro mě velká škola.

Proč jste opustila své původní zaměstnání a rozhodla se jít do vlastní značky?

Jak se říká, v krizi se rodí příležitosti. V roce 2002 mě propustili z firmy Abbott. I když jsem měla skvělé výsledky za divizi, kterou jsem vedla, farmaceutické firmy začaly šetřit a zeštíhlovat personální náklady. Dostala jsem ale odstupné na šest měsíců, toho jsem využila k založení Medaprexu. V té době, když mě propustili, jsem se propadla skoro až do deprese. Dnes to ale vidím jako požehnání, které mi pomohlo si založit vlastní firmu a víc využít svoje znalosti a kreativitu.

Proč jste se rozhodla věnovat kráse?

Až do čtyřiceti let se moje práce točila spíš kolem zdraví. Když jsem v roce 2002 založila firmu Medaprex, zaměřovala jsem se na dovoz zdravotních pomůcek, jako jsou například injekce na léčbu artrózy kloubů, glukometry pro diabetiky a další věci, které v Česku tehdy chyběly. Až později mi jedna rakouská firma nabídka zastoupení na injekce s kyselinou hyaluronovou pro estetickou medicínu. Vyzkoušela jsem ji na vlastní kůži, a když jsem viděla ty výsledky, rozhodla jsem se, že s budu víc věnovat kráse.

Medaprex ale nebyl váš jediný počin…

V roce 2013 jsem založila kliniku estetické chirurgie Brandeis Clinic. Jsem moc ráda, že jsem mohla stát u zrodu špičkové kliniky, která dnes nabízí nejen estetickou a plastickou chirurgii, ale také preventivní medicínu.

Kliniku jste však nakonec pronajala…

Ano, vloni jsem z kliniky odešla. Skloubit Medaprex i kliniku bylo velice náročné a po šesti letech už jsem byla za hranicí svých sil. Měla jsem pocit, že 60 hodin týdně v práci déle nezvládnu a bála se vyhoření. Rozhodla jsem se, že se budu věnovat jen Medaprexu. Brandeis Clinic jsem pronajala skvělé plastické chiruržce Lucii Kalinové, která kliniku vede skvěle.

Anno, co pro vás znamená krása?

Krása a pěstěný vzhled sice není to nejdůležitější na světě, ale hodně ovlivňuje, jak se cítíme. Ženy, které se líbí samy sobě, jsou šťastnější a sebevědomější. A i když to není úplně spravedlivé, tak upravení lidé dělají lepší dojem. Druzí je považují za úspěšnější, chytřejší a pohodovější. Je jen na každé z nás, do jaké míry o sebe budeme pečovat.

Anna ví, že krása vychází také z toho, jak se cítí naše tělo. Zdroj: Anna Brandejs.Anna ví, že krása vychází také z toho, jak se cítí naše tělo. Zdroj: Anna Brandejs.

Pojďme se vrátit k Medaprexu. Mimo jiné se podílíte na vývoji doplňků stravy. O jaké jde?

Asi před 30 lety jsem objevila knihu o výživě, zdravém životním stylu a doplňcích. Od té doby sama užívám doplňky stravy, které také vyvíjím. Už v roce 2005 jsem vyvinula dva doplňky stravy na klouby a diabetes, které se dodnes úspěšně prodávají. Podílela jsem se na výrobě dalších patnácti doplňků stravy pro Brandeis Clinic. Když jsem kliniku prodala, tyto doplňky stravy jsem se rozhodla postupně zanalyzovat a vylepšit. Teď je uvádím na trh pod značkou Anna Brandejs.

Inspiraci sbírám jednoduše sama u sebe. Jak člověk stárne, musí o sebe více pečovat. Sice používám skvělou kosmetiku, ale co víc můžu udělat pro to, abych předčasně nestárla? Pak se podívám, jaké doplňky stravy jsou Česku i v zahraničí dostupné. Když nenajdu nic vhodného, navrhnu a vyrobím si je a následně vyzkouším sama na sobě.

Jak můžu jako běžná zákaznice poznat, jestli jsou pro mě doplňky stravy to pravé?

U doplňků stravy je potřeba trpělivost. Výsledek nepoznáte za týden, ale nejdříve po užívání cca šesti týdnů až tří měsíců. Další věc je transparentnost výrobce ohledně aktivních látek. Například doplněk stravy je důvěryhodný tehdy, pokud jsou v něm standardizované nebo patentované extrakty, které mají výsledky potvrzené na klinických studiích.

K tomu mě teď napadá, že vlastně nevím, co obnáší návrh a výroba doplňku stravy.

Vyrobit doplněk stravy není složité. Stačí, když si řeknete, jaké účinné látky a v jaké gramáži použít, a v továrně vám to namíchají a zabalí. Nejtěžší ale je vybrat kvalitní látky. Musíte se vyznat v jejich účincích. Například kolagenů je několik desítek a vy musíte vědět, který chcete, v jaké čistotě, v jakém množství, a hlavně které další aktivní látky chcete ke kolagenu přidat, aby spolu působily synergicky. Také musíte znát kůži, její metabolismus, co způsobuje stárnutí a tak dále.

Ještě než se rozloučíme, musím říct, že vypadáte skvěle. Prozraďte mi váš osobní recept na krásu.

Je toho hodně a zadarmo to rozhodně není. Používám doplňky stravy, kvalitní kosmetiku Medik8, občas si zajdu na botox. Aby člověk vypadal o trochu mladší, než je jeho kalendářní věk, musí dbát i na stravu, jíst zeleninu, ovoce, luštěniny, semínka. Důležitý je také pohyb a omezení stresu. Protože málo pohybu, hodně stresu a nezdravá strava vedou k předčasnému stárnutí. To vám pak ani zázračné krémy nepomohou.

Myslíte si, že každá žena může být krásná, když o sebe umí pečovat?

Určitě, dnes už jsou možnosti obrovské. Chce to jen trochu znalostí a disciplíny. Samozřejmě je dobré občas také zainvestovat buď do kvalitního doplňku stravy, kosmetiky, nebo kosmetického ošetření.

Užíváte doplňky stravy, které zlepšují stav pleti, vlasů a nehtů?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Témata článku

Nejčtenější