Annick Goutal: Myrrhe Ardente

Všichni víme, co je to myrha - každý obyvatel křesťanského světa zná trojici darů, kterou přinesli tři mudrcové, zlato, kadidlo a myrhu. Nevím, jestli to Ježíšek ve svém útlém věku ocenil, ostatně pokud byla Panna Maria při smyslech, určitě ji nenapadlo zapalovat kadidlo v chlévě plném sena, notabene když tam ležel novorozenec.

Všichni víme, co je to myrha - každý obyvatel křesťanského světa zná trojici darů, kterou přinesli tři mudrcové, zlato, kadidlo a myrhu. Nevím, jestli to Ježíšek ve svém útlém věku ocenil, ostatně pokud byla Panna Maria při smyslech, určitě ji nenapadlo zapalovat kadidlo v chlévě plném sena, notabene když tam ležel novorozenec.
Protože mně žádní mudrcové dary nenosí, když jsem chtěla vědět, jak vypadá a voní čistá myrha, musela jsem si ji sehnat sama. Je to medově hnědá pryskyřice, která v surovém stavu voní teple, sladce, veskrze příjemně, a člověk v ní snadno identifikuje složku některých orientálních parfémů. Natěšeně jsem ji nasypala do kadidelnice, leč dostavilo se zklamání - při pálení se z myrhy neline hustý sladký dým, ale zvláštní řídká vůně, něco mezi vodou a latexem. Vůně páleného kadidla je vydatnější a výraznější.
Myrrhe Ardente je postavená na obou tvářích myrhy, přičemž ta divnější - pálená - vyniká o něco víc. Celá vůně je tím pádem poměrně zvláštní a velmi nedoporučuji kupovat ji naslepo, já jsem si při první zkoušce dokonce chvíli myslela, že snad vystrká Eden ze žebříčku mých nejhorších vůní. Guma, lékořice, aroma lékárny, v němž se mísí bonbóny proti kašli, léky a krabičky náplastí; a také sladká pryskyřice, včelí vosk, mléčně vanilkový benzoin, čokoláda a mléko s medem, to všechno můžete v Myrrhe Ardente najít. Pokud budou při první zkoušce převládat negativní vjemy, zkuste Myrrhe ještě jednou, budete ji už trochu znát a snáze v ní objevíte dobré vlastnosti. Ten včelí vosk je skutečně realistický a zlatá tůň základu se táhne jako karamel.
Hodně sladká, ale ne moc teplá a každopádně jedinečná, protože parfémů vybudovaných na myrze moc není, málokdo na to má odvahu…


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

derad 25.03.09 20:28

V Eau d'Iparie je myrha. S kadidlem. Je nádherná, vždycky mi připomene lahodně sladké plody tamaryšku.
Myrrhe Ardente zatím neznám, podle popisu to bude docela jinak podaná myrha, musím zkusit :)

Mirka 11.09.08 10:58

Nejsem si úplně jistá, ale myslím, že jsem kdysi měla pytlíček myrhy a pálila jsem ji na rozpálených plátech kamen. Voněla nádherně. Nemůže to být tím, že v kadidelnici není dost vysoká teplota? Často se stává, že při uvádění složení, se u téhož parfému jednou objeví myrha a podruhé myrta… jako u Eau D'Iparia.

Nejčtenější