Udělejte si bílé Vánoce

Nebydlíte na horách ani v nejvyšších bodech Vysočiny, takže máte Vánoce tradičně deštivé a blátivé... Dopomůže vám k iluzi bílých Vánoc slavná vůně Snow od Demeter Fragrance Library?

Vůni Snow, tedy Sníh, vymýšlel Christopher Brosius, dnes už bývalý šéf značky Demeter Fragrance Library, dva roky. Pokud tuto značku znáte, víte, že neprodává ani tak parfémy jako lahvované zážitky a atmosféru - kdy jindy by se člověk navoněl vůní Oheň, Prach, Dětský pudr nebo Plastelína, než když si chce navodit určitou náladu? Sníh sám o sobě vlastně nevoní, ale vůně, která po něm má jméno, by měla navozovat podobné pocity jako zachumelený den. Tvůrce o parfému píše, že je „chladný, čistý a svěží, s troškou prachu (který je nezbytný k tvorbě vloček) a země (na kterou sníh padá)“.

Americká Fragrance Foundation odměnila v roce 2000 úsilí parfuméra cenou FiFi, parfémovým „Oscarem“ za nejlepší vůni.

Vraťme se k otázce z úvodu. Pomůže Snow navodit atmosféru bílých Vánoc? Nejsem si úplně jistá. Jako vůni sněhu bych si představovala něco čistého, co v podstatě ani moc nevoní, jen to navozuje pocit chladu a vlhka. Ve Snow jsou ale opravdu dost patrné zemité tóny. Vůně mi nepřipomíná tichou, zachumelenou krajinu, nýbrž časné jaro na Vysočině, kdy mezi závějemi na lukách tečou potůčky tajícího sněhu, pod nohama to čvachtá, země se probouzí a vykukují z ní první sněženky a bledule. Takže studená, vlhká vůně ano, ovšem jedině s tímhle nádavkem, který, a to říkám s naprostou jistotou, nebude každému milý. Velmi záleží na tom, co vám Snow připomene. Ve mně vzbuzuje vzpomínky na jarní prázdniny u babičky, někdo ovšem může cítit špinavý městský sníh nebo rozbředlou zahradu a bude po parádě.

Snow je určitě vůně, kterou je nutné před koupí vyzkoušet. (Vzorek koupíte na parfemy-exclusive.sk, vůni pak třeba na Jahodě nebo na eBay.)

Autor: Ada

.

Nejčtenější