Tlustý elektrikář, garáž nebo humr? Bizarní vůně pro každou příležitost

S parfémy je to jako s moderním uměním. Někdy se musím ptát, jestli si z nás pan umělec nedělá dobrý den. Nebo jestli dotyčnému v dětství neublížili. Jak jinak si vysvětlit vůně humru, garáže nebo vulvy?

Ne nadarmo je parfumerie nazývána osmým uměním. Bizarní nápady se dají najít napříč všemi oblastmi, ať už je to mainstream, celebrití vůně i niche produkce.

V bizarnosti vynikají především dvě značky – Demeter’s Fra­grance a Etat Libre d’Orange. Tvůrci z Demeter’s Fra­grance se ve svých vůních snaží hlavně o co nejvěrnější ztvárnění světa kolem nás. Etienne de Swardt, zakladatel Etat Libre d’Oranger, se věnuje oblasti erotiky a sexuality.

Původně jsem ty „bizáry“ chtěla poskládat do nějakého žebříčku, ale nějak jsem si neporadila s kritérii. Tak to bude spíš takový výběr, tematicky seskupený.

Na čestné první místo ovšem musím umístit vůni s názvem Vulva Original. Podle autora toto není parfém. Je to prosím pěkně vůně přírodní. Čeho, netřeba dodávat.

Druhé čestné místo jsem udělila nápadu Etat Libre d’Orange s názvem Fat Electrician prostě pro ten nápad. Představujete si taky ten pikantní dialog?

„Čím to voníš?“
„Tlustým elektrikářem.“

Jiné tělní tekutiny

Kdyby Vulva nestačila, máme na výběr z velkého množství dalších tělesných tekutin. Například Etat Libre nabízí Secretions Magnifiques. Za velmi expresivní nálepkou se skrývají nevinné složky jako mořské řasy, mléko, kokos, santal. Kolem výsledku je ale prý třeba chodit opatrně.

Na doporučení Angela Orazio Pregoniho si můžete svou vůni dokonce personalizovat: stačí doplnit vůni Peety několika kapkami vlastní moči.

To taková My DNA Fragrance jde v personalizaci ještě dál a nabídne vám vůni vytvořenou na základě vaší DNA.

A kdybyste chtěli vonět jako krev, vyberte si svou krevní skupinu od Blood Concept.

Jídlo a pití

Gurmánky zná každý. Víno, koňak či káva v parfémech už je taky obehraná písnička. Ale i v této oblasti se dá ještě ledacos inovovat.

Třeba kolínská s vůní slaniny. U Farginnay si můžete dokonce vybrat mezi Bacon Gold a Bacon Classic. Zrádná vůně. Mně osobně by naštvalo, kdybych šla po vůni slaniny a na konci tu slaninu nenašla.

Jste-li spíš fast-foodoví, můžete vyzkoušet masovou kolínskou od Burger King nazvanou Flame. Gurmáni ujíždějící na sýrech s ušlechtilou plísní budou souznít s Eau de Stilton.

Ani ti, co milují dary moře, nebudou ochuzeni. Lobster (humr) od Demeter’s Fra­grance jim pomůže překonat abstinenční chvíle.

Přesuny v časoprostoru

Snad každý parfumér nás, aspoň podle slovní omáčky kolem, chce přenést na jiné místo, do jiného času. Jenže na orientálním tržišti už jsme jako doma, takže co třeba pro změnu pohřební ústav?

Chvíli jsem váhala, zda Funeral House nezařadit do skupiny hobby, ale protože jsou mezi námi útlocitné duše, nebudu dráždit hada bosou nohou.

Přesto si neodpustím interpretovat oficiální popis: „Doporučujeme tuto vůni těm, kdo píší poezii, milují svého učitele angličtiny a rádi lezou po stromech s nejlepším přítelem alergickým na včelí bodnutí.“ (malá nápověda)

L’Artisan taky nebude nuda, zve nás svou Dzing! za slony a klauny do cirkusu.

Až si vyperete v parfému Laundromat, můžete si zajet na lesní chatu s vůní November in the Temperate Deciduous Forest a posedět u táboráku s vůní Smells Like A Campfire!.

Koně i koníčci

Kolik koníčků máš, tolikrát jsi člověkem, se říká. A případné chvíle odloučení si zkrátíte voňavou připomínkou svého hobby.

Pokud je váš koníček kůň, pořiďte si vůni Horse od Strange Women Fragrance. Jestli rádi čtete, je tu Paper Passion. Sprejeři s absťákem si můžou pořídit Wode Paint od Boudicca. Tento kobaltově modrý parfém v plechovce je modrý i po rozstřiku. Časem ale prý zabarvení zmizí.

Autíčkáře, kteří se nedokážou odtrhnout od motorů, přenese do snu Garage od Comme de Garcons . Přinejmenším se rychle zbaví manželky a budou se moci naplno věnovat svému koníčku.

Scent marketing

Rádi byste si pořídili nový MacBook, ale nemáte peníze? Nevadí, aspoň si čichněte. V Air Aroma vyvinuli vůni čerstvě vybaleného Apple produktu. Bohužel tahle vůně se nedá koupit, byla použita jen na umělecké výstavě v Melbourne.

Tohle už ale souvisí spíše se Scent marketingem - celým oborem, který zkoumá vliv vůně na touhu nakupovat. Zcela běžnou součástí nových aut jsou speciálně vyvinuté vůně. Také vůně čerstvého pečiva prodává nejen v pekárnách, ale pomáhá i při prodeji domů. To je ale téma na samostatný článek.

Osobnosti a „osobnosti“

Celebrití parfémy jsou nuda, která už nikoho nezajímá. Ale co takhle si společně s US Army zavzpomínat na generála Pattona se stejnojmennou kolínskou? A co takhle banda čtyř zpocených chlapů s gothic omalovánkami na obličeji po dvouhodinovém koncertu? Ano, lze sehnat dámskou i pánskou verzi kolínské Kiss.

Pokud se chystáte zachraňovat svět, pak bych doporučila vybrat si některou ze čtyř vůní kolekce Marvel’s the Avengers.

Jestli ale naopak s láskou a humorem pěstujete své nedokonalosti, pak doporučím Antiheros od Etat Libre. A kdybyste chtěli své antihrdinství dotáhnout do absolutna, poohlédněte se po kolínské Donald Trump the Fragrance.

Pokud máte vztah k politikům, ale Donald Trump je pro vás příliš silná káva, vyberete si z kolekce inspirované politickými stranami „Republican“, „Democrat“ a nebo „Independent“.

Bizarních parfémů se dá najít jistě mnohem víc, ale myslím, že už jsem dostatečně vyděsila sebe i vás. Teď pro změnu vy:

Napište nám, jakou nejdivnější vůni/pach jste kdy a kde cítili.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Kjitka 08.08.17 09:35

konečně nějaký článek o vůních…moc se mi líbil
a s těmi humidory…to máte pravdu, muž kouří doutníky…

Chandler 12.08.16 10:27

@chimaera

No to je trošku komplikace :mrgreen:
Je fakt, že když ten velký humidor otvírájí, tak jen proto, že se tam jde pro doutníky, které si někdo chce koupit. Je ale běžné, že si zákazníci před nákupem kupovaný doutník řádně prohlédnou, jestli nemá nějaké vady, resp. si vybírají z krabice konkrétní kusy. Takže jediná možnost je asi předstírat nákup doutníků. :mrgreen:

V tomto ohledu bude asi nejlepší prodejna specializovaná právě na doutníky, kde není problém s prodavačem poklábosit a strávit v humidoru i delší dobu. V těchto prodejnách prodávají i stolní humidory, do kterých by mělo být možné nahlédnout a při té příležitosti ucítit španělský cedr v celé jeho kráse. Je třeba se optat, jestli pravě tento humidor je vevnitř vyložen španělským cedrem. Kromě jistoty, že cítíte španělský cedr, budete i za odborníka. :mrgreen: Někdy se totiž používá americký červený cedr a to je úplně jiné dřevo. V tomto ohledu by bylo optimální narazit právě na značku Adorini. Nakonec prohlídky není třeba žádný humidor koupit s odkazem na potřebu ještě to celé promyslet. :mrgreen: Kvalitní humidory stojí docela hodně peněz, takže nikdo se nebude tvářit udiveně, že si žádný nevyberete hned při první prohlídce.

V běžných trafikách, kde je frmol a spěchající zákazníci stojí ve frontě na cigarety a noviny to nebude úplně ono.

chimaera 11.08.16 16:50

@Chandler Před santalem (aspoň tím používaným poslední dobou) se mám také celkem na pozoru - moc si nesedneme :nevim:

Vůně španělského cedru vypadá božsky, já snad budu muset zajít do nějakého toho obchodu s doutníky, ale nebudou se na mě dívat jako na blázna, když jim tam budu jen očichávat humidory :lol: ?

Chandler 10.08.16 10:47

@chimaera

Tak španělský cedr voní totálně neskutečně. Popsal bych to jako kořeněná vůně pryskyřice nějakého exotického dřeva. Ono to moc konkrétně popsat nejde. Na vlastní nos jsem ho v plné kráse ucítil, když jsem si pořídil humidor od firmy Adorini. Fragmenty této vůně smíchané s vůní tabáku pak lze ucítit v luxusních obchodech s doutníky, nebo ve vestavěných humidorech. To už ale není ta čistá vůně španělského cedru, nicméně smíšená s vůní tabáku je snad i lepší, než samotná. Nevím jak teď, ale kdysi se používal i při výrobě kytar, takže kdo si pamatuje vůni nové španělské kytary, tak by mohl mít představu, jak voní španělský cedr.

Stále nemůžu pochopit, proč tohle úžasné dřevo celý parfumérský průmysl ignoruje. Stejně jako nechápu nadšení ze santalového dřeva, které mi naopak často přijde úplně protivné. Mysore santal jsem zatím nejspíše necítil, takže je to možná tím, jak těžké je ho napodobit. A to nemluvím o oudu. :mrgreen:

Perfumesworld prostuduji a když se od nich něco dozvím, dám vědět. Děkuji za tip.

Příspěvek upraven 10.08.16 v 11:10

chimaera 01.08.16 21:05

@Chandler Musím poděkovat za zmínku, protože tuhle dřevinu jsem neznala a při pátrání po informacích jsem objevila spoustu zajímavých stránek, ale na olej bohužel ne (jen na tinkturu z kůry :nevim: ).

Edit: ale možná by stálo za zkoušku napsat sem: https://www.perfumersworld.com/contact a pozeptat se, jestli nemají na skladě podobně vonící sloučeninu :think:

Příspěvek upraven 01.08.16 v 21:41

LVXifer 01.08.16 19:52

@Radika
Juj,Funeral home mosím opáčiť.

Příspěvek upraven 01.08.16 v 19:55

Radika 01.08.16 08:39

Funeral Home je opravdu kalibr !
Děkuji za zajímavý článek.
Osobně si ale velice ráda vystačím s opravdu širokánskou nabídkou běžných obchodů Ma…, Fu.., Se…, Do… . :mavam:

Příspěvek upraven 11.08.16 v 00:41

Chandler 30.07.16 19:26

@chimaera

Díky za skvělý tip. Nechápu, jak jsem ho mohl přehlédnout. Popis zní jako něco, co už hodně dlouho hledám. Mé poslední naděje zklamal Czech & Speake Spanisch cedar. Humidor budu muset vyzkoušet.

PS: Nenarazila jste někdy na aromatický olej ze španělského cedru (cendrela odorata). Po tom už taky nějakou dobu pasu. Španělský cedr je totiž podle mě právě to, co dává humidoru jeho nezaměnitelnou­ vůni.

chimaera 25.07.16 15:20

@Chandler Jestli se vám líbí Not a Pipe, doporučuji i Humidor - tabák s kořením a dřevem (cedr) :palec:
@Placidus ta by mě zajímala
@LVXifer a ta taky, ale jen ze zvědavosti:) (asi bych si přišla při nošení pravdu zvláštně:)

chimaera 25.07.16 15:09

Hezký článek :palec: Zhltla jsem ho jako jednohubku a pobavila se.
Kiss (dámskou) mám náhodou doma a je to milá, docela povedená květinovka, nic obskurního;)
Ty „divné“ vůně mám ráda, i když jsem asi moc velký finanční srab, abych naslepo prohrábla portfolio třeba Demeter do hloubky - sice bych ukojila zvědavost, ale vůně jako Sushi, Pizza, Vinyl, Terpentýn, Plastelína nebo Žížala bych sama moc nevyužila a docela určitě by je nikdo dál nechtěl :mrgreen:
Zatím jsem ještě nenarazila na vůni parfému, která by mi přišla opravdu divná (taky to souvisí s výše uvedeným), ale kdybyste někdo narazil na rostlinu Perowskia (občas se pěstuje jako okrasný keřík), zkuste promnout lístek mezi prsty. Dost lidí se mnou nesouhlasí, ale pro mě je to asi nejhorší rostlinná vůně - něco jako lejno mimozemšťana na pelyňkové dietě (pelyněk mi voní, ale nevím, jak to líp popsat).

Dobrá, Donald Trump the Fragrance vážně je divná a docela určitě ji ani nechci zkoušet :lol:

Příspěvek upraven 25.07.16 v 15:10

Kaferano 25.07.16 12:19

Zábavný článek. Osobně mám ráda vůni asfaltu, ale stejně bych ji asi moc nenosila :lol:
Měla jsem možnost vyzkoušet Blood concept a od té doby si dávám pozor na tyto zvláštnosti. Ochromilo to na několik dní schopnost cokoliv rozeznat a ze všeho jsem cítila pach kovu a dezinfekce. Nejhorši je, že jsou tyhle tóny zahalené do těch běžných příjemných ingrediencí a tím vznikne něco dost hybridního a nepříjemného.

Příspěvek upraven 28.07.16 v 10:46

Rosa N. 23.07.16 16:51

Moc hezky napsaný článek, Mirko. ;) Mrtvola lákající k jeho přečtení „na krajnici“ Aróme, ta je teda šílená. Ta žena asi neodolala.. lala ó lalá!

Chandler 21.07.16 15:25

Abych trošku napravil poněkud negativistický přístup k uvedeným aroma-žánrům, můžu všem doporučit vůni Nostalgia od Santa Maria Novela, která by měla evokovat vůni nového luxusního auta. :mrgreen: A Not a Pipe od Demetera je jednoduše vynikající.

Kochichice 21.07.16 14:43

To zvíře na obrázku není humr ale langusta.

Teryet 21.07.16 14:02

V okolí máme pána a ten pokaždé „voní“ jako bramborová kaše, cítím tam i to teplé máslo ve žlábku :lol:. Nechci se pídit v čem vězí tento unikátní odér :)

Placidus 21.07.16 12:29

Aj taký Beaufort 1805 Tonnerre vie ľudom poriadne otvoriť oči dokorán v nemom úžase 8o Pušný prach, krv, spálené drevo, soľ… keď budete mať možnosť určite ju ovoňajte, to je fakt vôňa z inej galaxie.

LVXifer 21.07.16 11:03

nedavno moja priatelka zahlasila,ze citi semeno,co nie je nic neobvykle,ale v tej chvili som mal na sebe odeur 53 a boli sme na vylete,navokol zivej duse…A JE TO TAM. ;)

Přidat komentář

Nejčtenější