Tlustý elektrikář, garáž nebo humr? Bizarní vůně pro každou příležitost

S parfémy je to jako s moderním uměním. Někdy se musím ptát, jestli si z nás pan umělec nedělá dobrý den. Nebo jestli dotyčnému v dětství neublížili. Jak jinak si vysvětlit vůně humru, garáže nebo vulvy?

Ne nadarmo je parfumerie nazývána osmým uměním. Bizarní nápady se dají najít napříč všemi oblastmi, ať už je to mainstream, celebrití vůně i niche produkce.

V bizarnosti vynikají především dvě značky – Demeter’s Fragrance a Etat Libre d’Orange. Tvůrci z Demeter’s Fragrance se ve svých vůních snaží hlavně o co nejvěrnější ztvárnění světa kolem nás. Etienne de Swardt, zakladatel Etat Libre d’Oranger, se věnuje oblasti erotiky a sexuality.

Původně jsem ty „bizáry“ chtěla poskládat do nějakého žebříčku, ale nějak jsem si neporadila s kritérii. Tak to bude spíš takový výběr, tematicky seskupený.

Na čestné první místo ovšem musím umístit vůni s názvem Vulva Original. Podle autora toto není parfém. Je to prosím pěkně vůně přírodní. Čeho, netřeba dodávat.

Druhé čestné místo jsem udělila nápadu Etat Libre d’Orange s názvem Fat Electrician prostě pro ten nápad. Představujete si taky ten pikantní dialog?

„Čím to voníš?“
„Tlustým elektrikářem.“

Jiné tělní tekutiny

Kdyby Vulva nestačila, máme na výběr z velkého množství dalších tělesných tekutin. Například Etat Libre nabízí Secretions Magnifiques. Za velmi expresivní nálepkou se skrývají nevinné složky jako mořské řasy, mléko, kokos, santal. Kolem výsledku je ale prý třeba chodit opatrně.

Na doporučení Angela Orazio Pregoniho si můžete svou vůni dokonce personalizovat: stačí doplnit vůni Peety několika kapkami vlastní moči.

To taková My DNA Fragrance jde v personalizaci ještě dál a nabídne vám vůni vytvořenou na základě vaší DNA.

A kdybyste chtěli vonět jako krev, vyberte si svou krevní skupinu od Blood Concept.

Jídlo a pití

Gurmánky zná každý. Víno, koňak či káva v parfémech už je taky obehraná písnička. Ale i v této oblasti se dá ještě ledacos inovovat.

Třeba kolínská s vůní slaniny. U Farginnay si můžete dokonce vybrat mezi Bacon Gold a Bacon Classic. Zrádná vůně. Mně osobně by naštvalo, kdybych šla po vůni slaniny a na konci tu slaninu nenašla.

Jste-li spíš fast-foodoví, můžete vyzkoušet masovou kolínskou od Burger King nazvanou Flame. Gurmáni ujíždějící na sýrech s ušlechtilou plísní budou souznít s Eau de Stilton.

Ani ti, co milují dary moře, nebudou ochuzeni. Lobster (humr) od Demeter’s Fragrance jim pomůže překonat abstinenční chvíle.

Přesuny v časoprostoru

Snad každý parfumér nás, aspoň podle slovní omáčky kolem, chce přenést na jiné místo, do jiného času. Jenže na orientálním tržišti už jsme jako doma, takže co třeba pro změnu pohřební ústav?

Chvíli jsem váhala, zda Funeral House nezařadit do skupiny hobby, ale protože jsou mezi námi útlocitné duše, nebudu dráždit hada bosou nohou.

Přesto si neodpustím interpretovat oficiální popis: „Doporučujeme tuto vůni těm, kdo píší poezii, milují svého učitele angličtiny a rádi lezou po stromech s nejlepším přítelem alergickým na včelí bodnutí.“ (malá nápověda)

L’Artisan taky nebude nuda, zve nás svou Dzing! za slony a klauny do cirkusu.

Až si vyperete v parfému Laundromat, můžete si zajet na lesní chatu s vůní November in the Temperate Deciduous Forest a posedět u táboráku s vůní Smells Like A Campfire!.

Koně i koníčci

Kolik koníčků máš, tolikrát jsi člověkem, se říká. A případné chvíle odloučení si zkrátíte voňavou připomínkou svého hobby.

Pokud je váš koníček kůň, pořiďte si vůni Horse od Strange Women Fragrance. Jestli rádi čtete, je tu Paper Passion. Sprejeři s absťákem si můžou pořídit Wode Paint od Boudicca. Tento kobaltově modrý parfém v plechovce je modrý i po rozstřiku. Časem ale prý zabarvení zmizí.

Autíčkáře, kteří se nedokážou odtrhnout od motorů, přenese do snu Garage od Comme de Garcons . Přinejmenším se rychle zbaví manželky a budou se moci naplno věnovat svému koníčku.

Scent marketing

Rádi byste si pořídili nový MacBook, ale nemáte peníze? Nevadí, aspoň si čichněte. V Air Aroma vyvinuli vůni čerstvě vybaleného Apple produktu. Bohužel tahle vůně se nedá koupit, byla použita jen na umělecké výstavě v Melbourne.

Tohle už ale souvisí spíše se Scent marketingem - celým oborem, který zkoumá vliv vůně na touhu nakupovat. Zcela běžnou součástí nových aut jsou speciálně vyvinuté vůně. Také vůně čerstvého pečiva prodává nejen v pekárnách, ale pomáhá i při prodeji domů. To je ale téma na samostatný článek.

Osobnosti a „osobnosti“

Celebrití parfémy jsou nuda, která už nikoho nezajímá. Ale co takhle si společně s US Army zavzpomínat na generála Pattona se stejnojmennou kolínskou? A co takhle banda čtyř zpocených chlapů s gothic omalovánkami na obličeji po dvouhodinovém koncertu? Ano, lze sehnat dámskou i pánskou verzi kolínské Kiss.

Pokud se chystáte zachraňovat svět, pak bych doporučila vybrat si některou ze čtyř vůní kolekce Marvel’s the Avengers.

Jestli ale naopak s láskou a humorem pěstujete své nedokonalosti, pak doporučím Antiheros od Etat Libre. A kdybyste chtěli své antihrdinství dotáhnout do absolutna, poohlédněte se po kolínské Donald Trump the Fragrance.

Pokud máte vztah k politikům, ale Donald Trump je pro vás příliš silná káva, vyberete si z kolekce inspirované politickými stranami „Republican“, „Democrat“ a nebo „Independent“.

Bizarních parfémů se dá najít jistě mnohem víc, ale myslím, že už jsem dostatečně vyděsila sebe i vás. Teď pro změnu vy:

Napište nám, jakou nejdivnější vůni/pach jste kdy a kde cítili.

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Témata článku

Nejčtenější