Bruno Acampora: barevné retro překvapení

Vrhla jsem se na hromady vzorečků, co se mi vrší na psacím stole, s dobrým úmyslem udělat v tom konečně pořádek. Jenže mi chybí jakýkoli systém: vlastně jen postupně vzorky odšpuntovávám a přičichávám, a tak vnáším spíš ještě větší chaos. Ještě jsem nestihla vyzkoušet všechno z výstavy v Miláně a už se mi tu vrší další vzorky z Paříže a mezitím si nechávám posílat další a další poštou. Přemýšlím, jestli už to není nějaká nemoc.

Propracovala jsem se právě k barevným kolečkům Bruno Acampora. Nevím, proč jsem je dosud opomíjela. Asi proto, že jsem si dosud nic o téhle značce nepřečetla, obaly vzorečků ani názvy mě nelákaly. Každopádně tím pro dnešek skončily mé pokusy vnést řád do chaosu, jsem lapena:

Nechala jsem se pohltit báječnou retro atmosférou vůní Bruna Acampory.

Bruno Acampora byl zajímavý člověk. Pocházel z Neapole a pracoval v módním průmyslu. Procestoval celý svět a byl blízkým přítelem Gianniho Versaceho a Andyho Warhola. Zážitky z cest pak zúročil ve svých vůních, když v roce 1974 založil vlastní značku.

V tradici nyní pokračuje Brunův syn Brunello se svou ženou Soniou, krásnou a milou dámou, se kterou jsme si na výstavě i krátce popovídaly.

Esenciální oleje jsou baleny v malých, roztomilých kovových nádobkách s korkovým špuntem a jsou barevné! Nejvíc zaujme Blu, je opravdu modrá, hodně tmavě modrá. Jinak se to pohybuje ve škále mezi žlutou, oranžovou až po hnědou Sballo. Na oblečení se tedy rozhodně aplikovat nedají. Existují ale i verze EdP ve spreji, které, jak předpokládám, barvit nebudou. Pojmenovali je ale „Eau de Bruno“ (voda z Bruna- pozn red.), což mi evokuje trochu divné představy.

Ale co je na tom nejlepší, vzorce zůstaly 40 let nezměněny, takže to, co kupujete dnes, voní stejně, jako za časů Bruna Acampory. Něco takového v dnešních parfumeriích nenajdete. Jsou to vintage vůně v pravém slova smyslu. Vůně z dob „velkých“ parfémů, z dob, kdy se lidi nebáli vonět.

Čtyři vzorky čistých parfémů v olejích jsem si přivezla z výstavy, tak tady jsou mé dojmy:

Blu: tmavě modrá tuberóza

Blu je první Brunův výtvor. Modrá je i po nanesení na kůži. Ale pak si přestanete všímat barvy, protože vás úplně dostane nesladká, nežvýkačková tuberóza i s listy a stonkem. Paní tuberóza, tuberózový soliflor. Blu ve svém rozvoji vlastně popisuje rozkvétání tuberózy od zeleného poupěte, až po zralý, máslově-krémový, plně rozvitý květ.

Blu je opulentní a animální, jako prvotní hřích. Ukřičená, rozpínavá a naléhavá. Taková, jakou unese málokdo. Většinu lidí odradí a pokud se ji pokusí nosit, zadupe je do země. Ale silnou osobnost podpoří a společně opanujete prostor i situaci.

Musc: sladké kořeněné pižmo

Výrazně houbový a zemitý start by mohla slabší povahy porazit. Je to jako v lese čichat k polorozpadlému kusu dřeva napadenému houbou. Naštěstí se hned přidají bylinky a taky dost zostra, čerstvé, kvetoucí a právě posečené. Nějaká ta šalvěj a možná trochu levandule a schnoucí seno k tomu. Tyhle dva akordy se v první fázi chvíli střídají, chvíli doplňují. Ale asi po hodině to houbičky vzdají a zůstane bylinkové seno. Teplé, pomalu schnoucí na slunci.

A pak se objeví. Pižmo. Nejlepší, jaké jsem zatím poznala. Teplé, jemné, ale smyslné, sladké, bylinkami a hřebíčkem okořeněné s jen letmým dotekem živočišna. Budete si v něm hovět celý den, ale jen vy, je to vůně intimní, nevystoupí z vašeho osobního prostoru.

Prima T: kytice pro hvězdu

Prima T je luxusní kytice. Parfém pro divu, velkou hvězdu stříbrného plátna 30. nebo 40. let.

Zpočátku je hodně zelená. Výrazné galbanum s konvalinkami opět navozuje tu retro náladu z časů, kdy vznikly takové skvosty jako Miss Dior, Coco Chanel, z časů mládí našich babiček. Lehounké zelené drhnutí galbana se ale brzy uhladí za pomoci růže a jasmínem vůně zesládne.

Vznikne výrazná, bohatá medově sladká kytice, s lehkým mýdlovým podtónem, omamná a jednolitá květinovka, kde všechny složky do sebe hladce zapadají a nic nevyčnívá.

Sballo: bohatá vyvážená vintage

Truchlíte nad ztrátou velkých chypré vůní? Tak si pořiďte Sballo. Větvičník, či mech není uvedený ve složkách, ale nějak se ho tam podařilo nacpat nevídané množství, což se v dnešních časech rovná skoro zázraku. Nebo je to akord umně složený z jiných ingrediencí? Každopádně je Sballo jako polštářek důkladně vycpaný mechem, senem a pačuli a vyšívaný pestrou směsicí květin, propletenou tabákovými listy.

Na rozdíl od Prima T je tohle tmavá a méně sladká kytice, i když se také zpočátku objeví medové tóny. Postupně ale kytice usychá a na síle nabývají suché a kožené tóny tabáku s mechem. Ke konci, po mnoha hodinách, se ale začne odspodu zahřívat pryskyřicemi a dřevy a zase sládne. Sballo je dokonale vyvážená hluboká a bohatá vintage vůně.

Ze všech vůní značky Bruno Acampora dýchají luxus, tradice a nostalgie.

Každý flakonek této značky skrývá idealizované vzpomínky na dávno zašlé časy. Časy, kdy se nikam nespěchalo. Časy mužů gentlemanů doprovázejících na kolonádě dámy v kloboucích a rukavičkách.

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Nejčtenější