Calvin Klein: Secret Obsession a Sheer Obsession

Soudě podle ohlasů a hodnocení v databázi má Secret Obsession zhruba stejný počet fanoušků jako těch, které nezaujala nebo se jim přímo nelíbila. Před nějakou dobou jsem ji zkoušela na papírku a odsunula jsem ji také bez většího zájmu do neutrální škatulky, ale diskuze mě přiměla se k ní vrátit.

Soudě podle ohlasů a hodnocení v databázi má Secret Obsession zhruba stejný počet fanoušků jako těch, které nezaujala nebo se jim přímo nelíbila. Před nějakou dobou jsem ji zkoušela na papírku a odsunula jsem ji také bez většího zájmu do neutrální škatulky, ale diskuze mě přiměla se k ní vrátit a přezkoušet ji pořádně na ruce. Zrecenzovala jsem při té příležitosti i starší Sheer Obsession, abych měla sbírku Posedlostí skoro kompletní. Ale nejdřív se podíváme na Secret Obsession.

Stručně řečeno, na počich se mi líbila, ale zároveň chápu i ty, kteří na ni pohlížejí s odporem.

#START-6316# Secret Obsession je vůně plná rozporů. Vůně: po dlouhé době parfém, jehož složení není snůškou plků určených k upoutání pozornosti, ale můžete se na něj spolehnout. Je v něm švestka, růže, bílé květiny, orientální dřeva, ambra, špetka vanilky a lehký kouřový podtón. Hlavními složkami jsou švestky a bílé květiny. Švestky jsou nejvýraznější ze začátku, kdy tuberózu a pomerančový květ skoro necítíte, začnou pomalu vystupovat po několika minutách a po rozvonění se síla těchto dvou částí vyrovnává. Švestky zde nejsou v podobě čerstvých švestek, ale hustých tmavých povidel nebo nějakého švestkového likéru. Bílá květinová vrstva je syntetická a nekonfliktní, tj. hladký, lehce dusivý bílý obláček, jaký známe třeba z Londonu nebo gardéniových soliflorů - ne živý, indolický jasmín. Základ tvoří klidná, harmonická směska, která sama o sobě nevyniká, ale pěkně vůni zabaluje a dotváří její sytý, orientální charakter.
Ve vůni si tedy negativa ku pozitivům stojí 1:1, protože tohle se prostě někomu bude líbit a někomu ne. Za vyzkoušení Secret Obsession každopádně stojí už kvůli těm švestičkám.

Originalita: jako celek je SO originální. Nevzpomínám si na žádnou stejnou nebo aspoň hodně podobnou vůni. Našel by se orient s nádechem švestek, našel by se orient s bílými květinami nebo bílé květiny samotné, ale takováhle kombinace ne. To je tedy plus. Na druhou stranu, švestková povidla na gardéniovém obláčku jsou pokrm možná až příliš netradiční a pro mnoho lidí nenositelný. Pro někoho to může být přímo kombinace dvou smrťáků, dvojitá zvracivka, kterou není radno potkat v autobuse. A kdybychom se podívali na originalitu jednotlivých složek, také to nebude žádná sláva: zvlášť bílé květiny v této podobě jsou únavně otřepané a stokrát viděné. Takže i v originalitě je to 1:1.

Nositelnost: jak už jsem předeslala, pro někoho to bude nenositelné. Jsem si jistá, že se najdou ctitelky, které si budou v tomhle šťavnatém, intenzivním orientu libovat - zvlášť zima snese ledacos a jak svědčí jedno téma na diskuzním fóru, jsou mezi námi dámy, které přímo pasou po temně fialových švestkách naložených v kvalitním alkoholu. S aplikací však buďte velmi opatrné - aplikujete-li několika mohutnými střiky na celé tělo, možná po pár krocích klesnete pod vahou SO na kolena.

Nezbývá, než Secret Obsession vyzkoušet na vlastní kůži (na papírku vyniknou hlavně bílé květiny a skoro nic jiného) a udělat si vlastní názor. #END-6316#

#START-346# Obsession Sheer byla první odnoží Obsession a měla očividně sloužit jako její lehká verze. Lehká verze orientu přirozeně neznamená pivoňka s jahůdkou, i Sheer proto zaboduje především u milovnic hřejivých, orientálních vůní, mohla by však být nositelná i pro ty, na které jsou velké orientální pecky příliš. Základem Sheer Obsession je klasická kombinace pižma a vanilky, teploučká jako chlupatý svetřík (podobnou hledejte v Joop! Femme a Muse, v Sui Dreams, Vintage od Kenza nebo drogerkové Storii), doslazená trochu ambrou a říznutá kořením jako z původního Obsessionu. Postupně chytá teple mléčný a lehce kokosový nebo oříškový charakter (přes tento styčný bod je také trochu podobná Bois Farine). Je to vůně poměrně jednoduchá, ale velmi příjemná, tulivá, skvělá na zimu nebo k večernímu posezení nad knihou.
(Možná by se dala použít i jako náhražka již nevyráběné Le Feu d'Issey.) #END-346#

Jak bych po vyzkoušení všech čtyř dámských Obsession tuto řadu zhodnotila? Některé odnože parfémů jen dokolečka opakují stejné téma (letní Issey, … of Pink od Lacoste, letní Escady) ve snaze moc se nenadřít a přitom ukecat zákazníka, že si kupuje pořád něco nového. Řada Obsession naštěstí patří mezi ty druhé; jednotlivé vůně se od sebe dostatečně liší, každá žena si může najít tu svoji. Zároveň však mají všechny něco společného - drží se základního orientálního tématu (Obsession je čistě orientální vůně s kořením, Obsession Night stojí na vanilce, Secret je opět orient s bílými květy a Sheer orientálně laděná vanilková pižmovka) a tak tvoří opravdu ucelenou řadu.
Jakkoli se vám tedy jednotlivé vůně mohou nelíbit, je vidět, že to u Kleinů celkem promysleli a minimálně za vyzkoušení řada Obsession stojí. Doporučuji dát na ruce všechny čtyři najednou a porovnávat.

Autor: Ada

.

Nejčtenější