Calvin Klein: Secret Obsession a Sheer Obsession

Soudě podle ohlasů a hodnocení v databázi má Secret Obsession zhruba stejný počet fanoušků jako těch, které nezaujala nebo se jim přímo nelíbila. Před nějakou dobou jsem ji zkoušela na papírku a odsunula jsem ji také bez většího zájmu do neutrální škatulky, ale diskuze mě přiměla se k ní vrátit.

Soudě podle ohlasů a hodnocení v databázi má Secret Obsession zhruba stejný počet fanoušků jako těch, které nezaujala nebo se jim přímo nelíbila. Před nějakou dobou jsem ji zkoušela na papírku a odsunula jsem ji také bez většího zájmu do neutrální škatulky, ale diskuze mě přiměla se k ní vrátit a přezkoušet ji pořádně na ruce. Zrecenzovala jsem při té příležitosti i starší Sheer Obsession, abych měla sbírku Posedlostí skoro kompletní. Ale nejdřív se podíváme na Secret Obsession.

Stručně řečeno, na počich se mi líbila, ale zároveň chápu i ty, kteří na ni pohlížejí s odporem.

Secret Obsession je vůně plná rozporů. Vůně: po dlouhé době parfém, jehož složení není snůškou plků určených k upoutání pozornosti, ale můžete se na něj spolehnout. Je v něm švestka, růže, bílé květiny, orientální dřeva, ambra, špetka vanilky a lehký kouřový podtón. Hlavními složkami jsou švestky a bílé květiny. Švestky jsou nejvýraznější ze začátku, kdy tuberózu a pomerančový květ skoro necítíte, začnou pomalu vystupovat po několika minutách a po rozvonění se síla těchto dvou částí vyrovnává. Švestky zde nejsou v podobě čerstvých švestek, ale hustých tmavých povidel nebo nějakého švestkového likéru. Bílá květinová vrstva je syntetická a nekonfliktní, tj. hladký, lehce dusivý bílý obláček, jaký známe třeba z Londonu nebo gardéniových soliflorů - ne živý, indolický jasmín. Základ tvoří klidná, harmonická směska, která sama o sobě nevyniká, ale pěkně vůni zabaluje a dotváří její sytý, orientální charakter.
Ve vůni si tedy negativa ku pozitivům stojí 1:1, protože tohle se prostě někomu bude líbit a někomu ne. Za vyzkoušení Secret Obsession každopádně stojí už kvůli těm švestičkám.

Originalita: jako celek je SO originální. Nevzpomínám si na žádnou stejnou nebo aspoň hodně podobnou vůni. Našel by se orient s nádechem švestek, našel by se orient s bílými květinami nebo bílé květiny samotné, ale takováhle kombinace ne. To je tedy plus. Na druhou stranu, švestková povidla na gardéniovém obláčku jsou pokrm možná až příliš netradiční a pro mnoho lidí nenositelný. Pro někoho to může být přímo kombinace dvou smrťáků, dvojitá zvracivka, kterou není radno potkat v autobuse. A kdybychom se podívali na originalitu jednotlivých složek, také to nebude žádná sláva: zvlášť bílé květiny v této podobě jsou únavně otřepané a stokrát viděné. Takže i v originalitě je to 1:1.

Nositelnost: jak už jsem předeslala, pro někoho to bude nenositelné. Jsem si jistá, že se najdou ctitelky, které si budou v tomhle šťavnatém, intenzivním orientu libovat - zvlášť zima snese ledacos a jak svědčí jedno téma na diskuzním fóru, jsou mezi námi dámy, které přímo pasou po temně fialových švestkách naložených v kvalitním alkoholu. S aplikací však buďte velmi opatrné - aplikujete-li několika mohutnými střiky na celé tělo, možná po pár krocích klesnete pod vahou SO na kolena.

Nezbývá, než Secret Obsession vyzkoušet na vlastní kůži (na papírku vyniknou hlavně bílé květiny a skoro nic jiného) a udělat si vlastní názor.

Obsession Sheer byla první odnoží Obsession a měla očividně sloužit jako její lehká verze. Lehká verze orientu přirozeně neznamená pivoňka s jahůdkou, i Sheer proto zaboduje především u milovnic hřejivých, orientálních vůní, mohla by však být nositelná i pro ty, na které jsou velké orientální pecky příliš. Základem Sheer Obsession je klasická kombinace pižma a vanilky, teploučká jako chlupatý svetřík (podobnou hledejte v Joop! Femme a Muse, v Sui Dreams, Vintage od Kenza nebo drogerkové Storii), doslazená trochu ambrou a říznutá kořením jako z původního Obsessionu. Postupně chytá teple mléčný a lehce kokosový nebo oříškový charakter (přes tento styčný bod je také trochu podobná Bois Farine). Je to vůně poměrně jednoduchá, ale velmi příjemná, tulivá, skvělá na zimu nebo k večernímu posezení nad knihou.
(Možná by se dala použít i jako náhražka již nevyráběné Le Feu d'Issey.)

Jak bych po vyzkoušení všech čtyř dámských Obsession tuto řadu zhodnotila? Některé odnože parfémů jen dokolečka opakují stejné téma (letní Issey, … of Pink od Lacoste, letní Escady) ve snaze moc se nenadřít a přitom ukecat zákazníka, že si kupuje pořád něco nového. Řada Obsession naštěstí patří mezi ty druhé; jednotlivé vůně se od sebe dostatečně liší, každá žena si může najít tu svoji. Zároveň však mají všechny něco společného - drží se základního orientálního tématu (Obsession je čistě orientální vůně s kořením, Obsession Night stojí na vanilce, Secret je opět orient s bílými květy a Sheer orientálně laděná vanilková pižmovka) a tak tvoří opravdu ucelenou řadu.
Jakkoli se vám tedy jednotlivé vůně mohou nelíbit, je vidět, že to u Kleinů celkem promysleli a minimálně za vyzkoušení řada Obsession stojí. Doporučuji dát na ruce všechny čtyři najednou a porovnávat.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Tomona 01.09.11 13:27

Předchozí komentář byl k Secret Obsession. Měla jsem i Obsession Sheer, ale ten mi nesedl, taková zvláštně mdlá až s nádechem do pánska vůně…tedy aspoň pro mě.

Tomona 01.09.11 13:24

Tak pro mě v létě i zimě, když se na ni dostane řada, chrochtám si v ní blahem.S kamarádkou jsme se shodly na termínu PIKANTNÍ. Po 50-ti ml jsem objednala 100 ml balení. Jsem ráda, že patřím k té polovině, které móóóc voní. Doufám, že ji nepřestanou vyrábět, jak už se to stalo pár mým favoritkám :-)

Pompo 09.02.11 23:22

Mně se Secret Obsession vůbec nezdá těžká, spíš jemná a kytičková, jak řekla Ady maminka :) Akorát na mně vůbec nedrží, ani na oblečení. Flakon 50ml ubývá velice rychle :D

Judy 25.11.10 12:05

Je velice příjemná, hřejivá, nesladká, sexy. Jako stvořená na zimu. Švestky necítím vůbec. Cítím hlavně dřevo a „ohýnek“. Původní Obsession mi nevoní, z toho cítím pouze kouř, popel a spáleninu.

Daja 05.03.10 14:20

Švestky v alkoholu to je přesná charakteristi­ka.Velmi silná vůně,určitě ne davovka.

Jířa 03.01.10 19:03

Secret Obs. - ano, když chci být prostě jiná… originální vůně

Tanushka 13.08.09 21:48

Bohužel…Secret Obsession je jedna z vůní, které nemůžu ani vystát, je to pro mě bolehlav…ale musím pochválit výdrž, stříknutí na zkoušku jsem nemohla umýt ani mýdlem

Mitzi 10.05.09 14:29

pichjit: to je přesné „vůně na domácí pohodu“. Když jsem si koupila mini falkon, pochopitelně jsem musela vůni vyzkoušet, i když mě odrazovala barva i tvar flakonu. Pak jsem na chvíli zapomněla, co jsem ne sebe (velmi mírně) stříkla a po několika hodinách se kolem mě rozhostila krásná „pohodová“ vůně, příjemná, taková večerní… asi hodinu jsem bořila nos do navoněného rukávu.
Na ven bych ji osobně nepoužila, i když možná do deště by byla krásná, ale muselo by jí být (pro mě) jen maličko.

pichjit 04.05.09 13:43

Vůně si vybírám především na domácí pohodu, t.j. bez ohledu na okolí, na cesty mezi lidi vůně mám. Tato je dokonalá právě na domácí pohodu, vlhká jako vzduch po dešti, dřevitá, s pomerančovým květem co se vešlo do flakonku a i ty švestky začínám vnímat, dříve jsem je moc necítila. Ano i já jsem vnímala prvně jen kvítí, ale po hlubším zkoumání je to opravdu parádní vůně, když venku leje, může být i teplo, ale to vlhko jí svědčí. Slunce to je naopak dobrý způsob, jak se pokusit zadusit sebe i okolí. Ale jinak sedne mi jako Mitsouko, jsou jiné, ale nálada, kterou mám když je cítím je stejná.

Slimek 04.03.09 20:47

Ja si po privoneni vzpomnela hned na Jadore a myslim, ze by se nasly i dalsi, kterym se naramne podoba. Takze verdikt, vune je to pekna, ale neni nijak originalni.

Violette 16.02.09 09:57

Měla jsem na mysli Secret Obsession.

Violette 16.02.09 09:56

Tak já jsem zrovna z těch, pro které je SO absolutně nenositelná a hodně nepříjemná vůně. Je mi z ní špatně, co nadělám?

ippolita 14.02.09 22:55

k nostitelnosti: ak je vam z nej nevolno, skuste ju v extremnych mrazoch - mna zahriala akoby som pozila par poharikov vodky…

eva 14.02.09 22:15

pro Fleur: skvěle napsáno, jsem na tom stejně! :-)

1Miru 14.02.09 19:37

…pro mě to jsou také švestky v koňaku.., je to sytá vůně..!.
A „Sheer“, to je zase pro mě divný orient..?., takový chladný,snesitelný by byl, ale vadí mi tam asi ta kombinace vanilky s kadidlem(která jinde je úžasná)a evokuje mi špatné vonné tyčinky…

Fleur 14.02.09 18:15

Secret Obsession jsou pro mě opravdu švestky naložené v prvotřídním koňaku, žádný slivovicový odér. Většina orientů mě spolehlivě dusí, Secret Obsession je však zaoblená vůně, z níž netrčí žádná dráždivá složka. Stačila jsem od podzimu spotřebovat již jeden flakón a obratem jsem musela pořídit druhý… prostě jsem se nechala nachytat na švestkách!

Přidat komentář

Reklama


Reklama

Nejčtenější