Carthusia: Ligea La Sirena

Na tomhle místě měla být původně jiná recenze, ale náhoda chtěla jinak. Navštívila jsem dnes Dášu, jednu ze čtenářek Arome, za účelem obchodu; ten jsme vyřídily během minutky a pak jsme se samozřejmě zapovídaly o parfémech (a minutky letěly, až se z nich hravě stala hodina...). "Počkej, dám ti něco čichnout," povídá najednou Dáša a vytahuje hranatý flakon se slunečně žlutým víčkem. Ve flakonku už bylo sotva na dně, ale zkušební stříknutí jsem ještě vyloudila.

Na tomhle místě měla být původně jiná recenze, ale náhoda chtěla jinak. Navštívila jsem dnes Dášu, jednu ze čtenářek Arome, za účelem obchodu; ten jsme vyřídily během minutky a pak jsme se samozřejmě zapovídaly o parfémech (a minutky letěly, až se z nich hravě stala hodina…). ‚Počkej, dám ti něco čichnout,‘ povídá najednou Dáša a vytahuje hranatý flakon se slunečně žlutým víčkem.

Ve flakonku už bylo sotva na dně, ale zkušební stříknutí jsem ještě vyloudila. Na přední straně se skvěla čtvercová nálepka s erbem, značkou Carthusia a jménem Ligea ‚La Sirena‘.

Carthusia je italská firma, která vyrábí parfémy, bytové vůně a kosmetiku. Její historie se prý datuje už do dávného 14. století, kdy převor kartuziánského kláštera na Capri víceméně omylem vynalezl květinovou vodu s vůní rostliny Garofilium silvestre (bohužel nevím, co je to za rostlinu, a při vyhledávání vyjede pouze několik málo odkazů souvisejících s Carthusií). Jestli je legenda pravdivá, to už se určitostí nedozvíme, ale pravda je, že v roce 1948 našel převor toho samého kláštera staré parfémové receptury. Předal je chemikovi z Turína, který založil malou parfumérskou laboratoř a pojmenoval ji ‚Carthusia‘.

Parfémy se v Carthusii dodnes vyrábějí pomocí tradičních metod, z kvalitních materiálů a vůně jsou nakonec ručně baleny. Ceny jsou také nikové: 50 ml stojí kolem 1700 Kč. Oblíbenými ingrediencemi jsou prý rozmarýna sbíraná na Monte Solaro a esence z planého caprijského karafiátu.

Vůně Ligea dostala jméno po jedné ze tří sirén, které se marně snažily okouzlit Odyssea, proto také podtitul ‚La Sirena‘. Web Carthusie je ohledně složení poměrně skoupý na slovo, zmiňuje se pouze o mandarince a růži. Po delším pátrání jsem našla ještě další složku, opopanax.
Milovnice Shalimaru asi zbystří, protože opopanax ve spojení s vanilkou a citrusy tvoří jejich oblíbený parfém. A skutečně, podle názorů na zahraničních diskuzích je Ligea Shalimaru skutečně podobná. Nejvíc prý čistému parfému, který zatím neznám, ale můžu-li soudit podle eau de parfum nebo eau de toilette, jistá podoba tam skutečně je.

Ale popořadě. Ligea začíná intenzivní citrusovou hlavou. Mohla by být mandarinková, na bergamot je to málo hořké a na citron málo kyselé. Citrusy vydrží jen několik minut, pak do nich začnou postupně pronikat ostatní složky, až je nakonec zcela převálcují. Poté, co Ligea rozkvete, zůstane už víceméně stejná, jen postupně slábne. Intenzivní je dostatečně a výdrž má výbornou, navoníte-li se ráno, budete moct večer vyrazit do společnosti a ani se nebudete muset přestříkávat.
Když hlavní část Ligey popíšu jako směs opopanaxu s trochou růží, vanilky a koření, asi se bude většina z vás rozpačitě škrábat na hlavě. Opopanax (také opoponax nebo panax) je šťáva z rostliny Opopanax chironium; Roja Dove popisuje její vůni jako ‚mírnou, sladkou, teplou, mandlovou a lehce listovou‘, na webu prodejce materiálů The Good Scents zní charakteristika ‚sladký balzámový kořeněný teplý vínový živočišný‘. Ligea voní jako směs vanilky, tmavé čokolády, orientálního dřeva, ambry a po menších špetkách skořice, pačuli a snad i toho vína. Tmavě červeného a sametového.

Nepředstavujte si ale složitý orient, ve kterém se všechny zmíněné složky různě proplétají a přebíjejí, spíš kompaktní a v podstatě jednoduchý celek, složený ze zmíněných charakteristik.
Ligea je kromě Shalimaru typově podobná dalším temnějším orientům s dřevy, kořením a trochu gurmánskými tóny, třeba Pradě, Ambre Narguilé nebo Aomassaï.

Autor: Ada

.

Témata článku

Váš příspěvek
Ariana666 23.7.10 17:42

Dnes jsem měla možnost vyzkoušet. Mírná podobnost s Shalimarem tu opravdu je. Ovšem Shalimar je pro mě propracovanější vůně, která se postupně vyvíjí. Tato má krátký silně citrusový začátek a poté již přetrvává umírněně nasládlá kořeněná nóta, která na mé pokožce nevydržela rozhodně vonět až do večera.

domenica 4.3.09 23:16

Vůni Ligea La Sirena příležitostně moc ráda vyzkouším :)

katerinka 4.3.09 22:42

Carthusia je jedna z firem, která se mi moc líbí, jen zrovna vůně Ligea La Sirena se mi od ní líbí nejméně, je pravda, že Salimaru jsem na chuť nepřišla a tato vůně mi ho také dost připomíná. Tak moje kafe to nebude :)

Nejčtenější