Cartier: Panthère de Cartier

Vůně Panthère vznikla jako pocta "erbovnímu" zvířeti firmy Cartier; panter se pravidelně objevoval a objevuje na jejích špercích, a zvlášť v osmdesátých letech byly všechny symboly síly a dravosti ve velké oblibě. Jistě není náhodou, že parfém, který je v prodeji dodnes, vznikl právě tehdy.

Vůně Panthère vznikla jako pocta ‚erbovnímu‘ zvířeti firmy Cartier; panter se pravidelně objevoval a objevuje na jejích špercích, a zvlášť v osmdesátých letech byly všechny symboly síly a dravosti ve velké oblibě. Jistě není náhodou, že parfém, který je v prodeji dodnes, vznikl právě tehdy.

Ačkoli se Panthère stále prodává, není zase tolik známá a často ji ani nenajdete v parfumeriích, a to kamenných ani internetových. Podle údajů v naší databázi momentálně vlastní plné balení Panthère toliko tři uživatelky a všechno jsou to známé firmy se zálibou ve výrazných či jinak výjimečných vůních. Panthère zkrátka patří k vůním, které se nehodí pro každého a už vůbec ne pro běžné uživatelky parfémů. A vlastně ani pro běžné nošení; buď to chce výjimečnou nositelku, nebo výjimečnou příležitost.
Hned od prvního přičichnutí je jasné, že Panthère je DÁMA, a to se všemi pozitivními i negativními asociacemi, které vás mohou napadnout. Může to být klidně dáma těžkotonážní, ověšená zlatem a oblečená do něčeho velkého a hranatého, která svým parfémem ráda podusí pár lidí kolem sebe. Nebo také dáma mladá, která vyrazila na ples v jednoduchých černých šatech a bez větších ozdob, protože Panthère je sama o sobě velký a nápadný šperk, který nic jiného nepotřebuje. Kdykoli jdu v Brně po Solniční, nezapomenu se podívat do výlohy Haladova klenotnictví, kde mívají skutečně výstavní kousky; onehdá tam měli velký přívěšek ve tvaru zlaté tygří hlavy poseté různobarevnými drahokamy, který stál pár stovek tisíc. Přesně takový si můžete vzít k prosté róbě z černého hedvábí a udělat dojem - nebo si koupit Panthère a navonět se. Jako by vám ten Cartierův náhrdelník se šelmou odlitou z ryzího zlata visel kolem krku.

Pro pořádek upozorňuji, že jsem Panthère zkoušela z miniatury, jejíž stáří sice neznám, ale podle provedení už jí pár let bude. Neviděla jsem zatím nikde žádné stížnosti na drsnou reformulaci, s nějakým tím rozdílem je ovšem nutno počítat. Kromě toho je to zřejmě miniatura s čistým parfémem. Zkrátka objevím-li novou Panthère eau de parfum v parfumerii, určitě tuto recenzi doplním.
Středobodem Panthère je silná tuberóza, která teče sladce a líně jako med. Doprovod jí dělá gardénie a pomerančové kvítky. Druhou důležitou součástí vůně je její těžký, hutný základ, mísa vykroužená z matně jantarového skla, kterou není radno si pustit na nohu. Sklo tavil sklář v horké peci z vanilky, orientálních dřev, pačuli, zlaté ambry a snad lístečku suché máty; poslední ingredience začne být v Panthère cítit po rozvonění, vydrží hodinku dvě a dodává jí zvláštní chladný dech. Panthère není zvlášť hřejivá, i poté, co nad srdcem převládne základ, zůstává sice na teplé straně, ale nedaleko od neutrálního středu.
Pokud nejste mezi výraznými vůněmi jako doma, seznamujte se s touhle šelmou opatrně. Zkoušela jsem ji za pozdního večera, kdy už mám ráda klid, aby mě večerka nezastihla příliš rozdováděnou, a do takové nálady se Panthère moc nehodila - až mi z ní nebylo moc dobře. Odvážným ale setkání s panterem rozhodně doporučuji!


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

paffg 10.02.11 12:51

vlastním 50ml edp, je krásná, noblesní,
přestože jsem také vyznavačka vyjímečných vůní, ve vaší databázi asi nejsem, ani nevím, jak se tam dostat. Řekla bych, že od Poisnu se liší tím, že není tak „jedovatá“…je to prostě šelmovská vůně. :)))

Jean 13.10.10 21:07

Ja již delší dobu chci tento parfem zkusit.Pokud má něco společného s Poisonem, neváhám ani chvilku.

pichjit 09.02.10 11:41

Zkoušela jsem klasickou Panthere o víkendu v Praze v Marionnaud, kde se objevila jako „Novinka“.
Bohužel jsem měla trochu rýmu, tedy to co se mi dostalo do nosu byla opravdu dámská, ale ne zase tak přísně vyhraněná vůně. Taková pěkná elegance, netuctová, ale podle mne snese i džíny, košily a výrazné šperky třeba s kameny.

Ronna 06.02.10 13:17

Mají ji ve Vaňkovce v Marionnaud, předpokládám, že je to edp a pak nějaký flanker k ní, který je údajně oblíbenější.
Mně se líbí, ale ještě víc mě překvapila asi po 4 dnech nošení papírku v kapse zimní bundy, jak krásně mi pak voněly rukavice.

Bigger 03.02.10 16:29

Panthere mají v Brně v parfumerii ve Velkém Špalíčku. Úžasná vůně, nezdá se mi zase tak extrémní. Myslím, že i přes svůj možná stále ještě nízký věk bych si ji bez obav pořídila a večer nosila, mít ty peníze.

Oleka 03.02.10 15:42

Mám od Panthère de Cartier jak v koncentraci čistý parfém (miniatura), tak i v EdP. Je to opravdu hezká vůně, výrazná, někdy i oslnivá, jako luxusní šperk. Vyzařuje z ní také síla, je jako lenivě předicí šelma, která se zdá klidná, ale v jediný okamžik může Vám ukázat svoji moc. V EdP vidím podobu s původním Poisonem od Diora.

silvia 03.02.10 09:30

Panthere som mala moznost ovonat v obchodnom dome v Brne pri UAN. Je to skutocne vona, ktora sa nehodi kazdemu. Vyzaruje z nej noblesa, elegancia a akasi tajomna nedotknutelnost. Jednoducho Cartier.

Přidat komentář

Nejčtenější