5 +1 českých značek, které prorazily ve světě. Znáte je všechny?

Na českém trhu naleznete řadu značek, za kterými se nachází spousta dřiny, práce, pokory, odříkání a až v poslední řadě... úspěch. Vybrali jsme ty, jejichž věhlas překročil hranice Česka.

* Za založením kosmetické značky jsou i dlouhé hodiny práce v zahradách. Zdroj: Canva

Česko, ráj skromných dříčů

Češi si nepotrpí na velkolepé oslavy, neočekávají, že je někdo poplácá po rameni za každý kus odvedené práce. I když je pořádný. Obchodujeme na burzách, podnikáme v Silicon Valley, studujeme a přednášíme na zahraničních univerzitách… Ať dojedete na světe kamkoliv, narazíte na Čecha, který na místě pracuje, podniká nebo studuje. A dost pravděpodobně se mu daří.

Nezapomeň mi přivézt dárek

Jiní podnikaví Češi zůstali „doma“ a jejich trpělivou práci oceňují lidé z celého světa. A jelikož jste na Arome, je jasné, že se zaměříme na ty, kterým se podařilo prorazit ve světě kosmetiky. Na dříče, kteří vybudovali české kosmetické značky se silným jménem.

Česká kosmetika, kterou na vlastní kůži testují ve světě. Zdroj: CanvaČeská kosmetika, kterou na vlastní kůži testují ve světě. Zdroj: Canva

1) Botanicus: Celý proces pod jednou střechou

Na poměrně nenápadný obchod jsem narazila při procházce Starým městem. Vzala jsem to přes Staroměstské náměstí, do Týnské uličky a dvora, ve kterém se mačkal zástup japonských turistů. Vlastně nic neobvyklého. Jenže většina děvčat držela papírové tašky, koukala se jedním směrem, čichala si k zápěstí a hlasitě diskutovala. Stály totiž před kamenným obchodem Botanicusu.

Netroufám si říct, jestli je značka Botanicus více známá ve světě nebo u nás. Každopádně jí fandím. Zakládá si totiž na ekologickém zemědělství a celý cyklus pěstitel - výrobce - prodejce probíhá v rámci jedné firmy. A tak jsem si i já nakoupila měsíčkový krém na ruce a jemný přírodní šampon. Oba dva voněly jako právě sesbírané květy ze zahrady.

Firmu Botanicus založila společně se svým manželem Dana Hradecká.

2) Nobilis Tilia: Kosmetika z Vlčí hory

Už jsme o nich psali víckrát, ale když se zmiňujeme o úspěšné české kosmetice, nejde nezopakovat značku z Vlčí hory – Nobilis Tilia. Do jejich kavárny a zahrady jsem se zajela podívat minulé léto, když nám pandemie nedovolila cestovat jinam, než po českých luzích a hájích.

Vzaly jsme s kamarádkou kolo, šláply si polabskou stezkou a nakonec se vypravily přes Českou Kamenici dál a dál do kopců Česko-Saského Švýcarska, Šluknovského výběžku a Krásné Lípy. Právě tam se ukrývá svět přírodní kosmetiky, aromaterapeutických esencí a kosmetické péče, která si po sousedním Slovensku získala oblibu také v Británii, Francii, Japonsku i na Tchaj-wanu.

Firmu Nobela založil vášnivý botanik a sportovec PaedDr. Zbyněk Šedivý. Později se k němu připojili manželé Adéla a Petr Zrubečtí a Nobela přejmenovali na Nobilis Tilia, což v latině znamená Krásná Lípa.

3) Gabriella Salvete: Italsko-české spojení

Jelikož se téměř nemaluji a make-up nanáším jen pro speciální příležitosti jako jsou plesy a svatby, nemám o dekorativní kosmetice takový přehled. Kdo rozhled má, toho pak nepřekvapí, že drogérková kosmetika Gabriella Salvete se zrodila u nás v Čechách. Najdete ji v drogériích také v sousedním Slovensku nebo v Litvě. Dceřinou společnost má i v Itálii. Pro cizince je cenově dostupná a tak si z toulek po Čechách odváží plné nákupní tašky.

Značku Gabriella Salvete vybudoval zakladatel česko-italského původu Aleš Monteleone.

4) Manufaktura: „Must have“ každého turisty

Manufakturu určitě znáte, nejde ji přehlédnout, a to jak na našich stránkách, na procházkách městem, tak i na návštěvách, kde se projdete koupelnou.

Nevěřila jsem ale tomu, jaký má Manufaktura úspěch za hranicemi naší země. Kamarád žijící ve Francii se pracovně otáčel v Čechách. Než odlétal, museli jsem zajít do prodejny vedle Staroměstského náměstí nakoupit obří krabici dárků. „Mon petit amour“, tvářil se trochu provinile, když vytahoval kreditku a prodavačka balila asi osmý šampon. I Francouzky se mohou zamilovat do české kosmetiky… a do Čecha.

Manufakturu založil podnikatel Karel Němeček v roce 1991. Dnes má značka 50 obchodů v Čechách i na Slovensku.

5) Saloos: Olejíček místo parfému

Nevím jak vy, ale já si kosmetiku Saloos spojuji hlavně s jejich geniálními olejíčky. Mažu si s nimi suché nohy i boky, doporučila jsem je kamarádce na těhotenské bříško a cpu je do ruky partnerovi, když toužím po masáži. „Dnes nejoblíbenější a nejpoužívanější aromaterapeutická kosmetika“, stojí na stránkách Saloos. Tvrzení platí zatím hlavně v Čechách, ale olejíčky koupíte i v okolních státech, například na německém Notinu.

Majitelem firmy je Jiří Harašta, který spolupracuje s kapacitou v oboru vonných látek Emilií Trepkovou.

6) Aromatica a Bebutter: Skutečně rodinná firma

Aromatica vznikla pod rukama profesora Dr. PhMr. Jana Rukavičky a věnovala se především přípravkům z léčivých bylin. Po válce byla firma znárodněna a postupně zlikvidována. Řemeslo se naštěstí udrželo v rodině a firmu v roce 1992 obnovil syn Jan Rukavička mladší. A co si možná nespojíte je, že právě Aromatica vyrábí také oblíbené krémy z bambuckého másla BeButter, které jsou oblíbené nejen u nás.

Tip na závěr: Podle jedné zahraniční kamarádky je v Čechách opomíjená Alpa. Poslouží k vyčištění pleti lépe než micelární voda nebo drahé krémy. Risknete to?

Autor: Zuzi

.

Nejčtenější