Chanel Les Exclusifs - část 1.

Les Exclusifs je, jak název napovídá, exkluzivní kolekce parfémů od Chanelu. Mám k dispozici čtyři vzorky (série zatím čítá tucet kousků, takže jestli je někdy budu chtít orecenzovat všechny... budu se muset hodně snažit :) ) a jejich recenze si přečtete ve dvou za sebou jdoucích článcích. Něco tak exkluzivního přece nenacpu na jednu hromádku!

Série Les Exclusifs byla zahájena v roce 2007 šesti novými vůněmi a čtyřmi znovu vydanými staršími vůněmi; později přibyly ještě dvě další. Na Les Exclusifs nikde nenajdete žádné reklamy a nedají se koupit jen tak v obchodech, musíte pro ně do butiku Chanel nebo na některé z mála míst poctěných jejich přítomností (v naší nepodstatné zemičce samozřejmě žádné není). Možná vás překvapí, že něco tak vzácného se prodává ve velmi štědrém balení - flakony mají 200 ml. Jeden stojí kolem 3300 Kč, což v přepočtu na objem není zase tak exkluzivní - pokud se s někým rozdělíte, vyjde to i docela levně. Snesete-li ovšem svatokrádežný pocit při odstříkávání takového klenotu.

Všechny Exclusifs má na svědomí dvorní parfumér Chanelu Jacques Polge. Oživil staré parfémy z dvacátých let, které tehdy vytvářel Ernest Beaux s madame Chanelovou, a k tomu vyrobil nové.

No. 22, původně z roku 1922, je aldehydová květinová vůně se smyslným základem (recenze bude příště.
Cuir de Russie, původně z roku 1924, je květinová vůně s koženými tóny. Obsahuje mimo jiné kosatec, pomerančový květ, ylang-ylang, cedr a ambru. (recenze bude příště)
Gardénia, původně z roku 1925, je květinová vůně se svěžími podtóny, nejvíc by měla vonět samozřejmě po gardénii, ale nejde o přímočarý soliflor.
Bois des Îles, původně z roku 1926, je lehce aldehydová, dřevitá vůně laděná do pánska.
Sycomore, původně z roku 1930, je dřevitá s fialkovými a cedrovými tóny a květinovým srdcem.
Beige, původně z roku 1931, je květinová s ovocnými a zlatými tóny.

31 Rue Cambon dostala jméno podle adresy ateliéru madame Chanelové a je to jemná květinová chypre.
No. 18 (18 je číslo, na kterém má Chanelová butik s klenoty) je založena na ibiškovém semenu, má proto pižmové a ambrové ladění.
Bel Respiro (místo v Garches, kam se Coco jezdila rekreovat) je směsice svěžích a čistých zelených tónů.
Coromandel (pojmenovaná po kalamandrovém dřevu, z něhož se vyrábějí lakované čínské paravány - Coco měla takové doma) je orientální vůně s jasmínem, pačuli, ambrou a kadidlem.
Eau de Cologne je kolínská s citronem, bergamotem, vetiverem, růží a vanilkou. Je čistá a svěží jako většina kolínských vod.
28 La Pausa (zde je pro změnu rezidence Coco Chanelové na francouzské Riviéře) je pudrová kosatcová vůně, vystavěná jen a jen na této květině.

V Les Exclusifs jsou samozřejmě použity kvalitní materiály a všechny jsou - soudě podle ohlasů - svým vyzněním čistě chanelovské. To znamená kvalitní, trvanlivé, elegantní, ne příliš prvoplánové, ale také poněkud konzervativní, a pokud se vám na běžně dostupných chanelech cosi nelíbí, nejspíš se vám to samé cosi nebude pozdávat ani na exkluzivní sérii. Luca Turin s Taniou Sanchezovou jsou z Exclusifs na větvi, takže pokud na tyhle dva dáte, budete si asi jednotlivé vůně muset sehnat a pustit se do obdivování; Cuir de Russie je prý perfektní kůže, 28 La Pausa zase etalon kosatcové dokonalosti, No. 22 předvádí, kolik aldehydů člověk snese a Bois des Îles je krásný santal.

Bois des Îles

Po otestování Bois des Îles mi nezbývá než s panem Turinem souhlasit. Santal je ústředním motivem této dřevité vůně, která tím pádem skutečně vyznívá trochu do pánska. Je trochu podobný santalu v Samsaře s jeho živočišným podtónem. Pokud máte rádi santalové dřevo, v Bois najdete všechny jeho nádherné aspekty - vůni teplého písku, mléčné tóny, příjemnou hřejivost připomínající kašmírovou šálu. Doplněno je květinami (růží, ylangem). Vůně je orientální, přitom jemná (vůně se dá srovnat se Samsarou, intenzita nikoli), elegantní, příjemně dřevitě sladká. Doporučuji všem milovnicím santalových orientů.

31 Rue Cambon

Když nám zakázali ten větvičník, řekl si asi pan Polge, co kdybych zkusil vyrobit chypre vůni, ve které vůbec nebude? Použiju všechny ostatní typické chyprové složky (pačuli, bergamot, labdanum) a udělám to suché a vznešené. Jak si řekl, tak udělal, a výsledkem je moderní bezvětvičníková chypre, jak by asi měla správně vypadat (žádné jahůdky a popcorn, prosím!).
Rue Cambon začíná sametovými a suše zemitými tóny kosatcového kořene, které drhnou na patře. Počkejte, až se vůně trochu rozleží, pak vás poctí jemnými jasmínovými, snad i růžovými tóny - na mě působily, jako by Rue Cambon najednou byla taková orosená, jako by na jejím tiše fialovém sametu přistálo několik svěžích kapek voňavé vody. Pačuli nijak zvlášť nevyniká, jen podpírá zemité tóny kosatce, aby dobře držely.
Výsledek je opět jemný, někdo by možná řekl až nevýrazný, ale pokud se dobře zadíváte, spatříte krásnou, melancholickou, hlubokou vůni, ochotnou příjemně vás provázet celým dnem. Charakterem bych ji připodobnila k L'Heure Bleue, ale tam, kde je modrá hodina opulentní a dekorativně smutná pro obecenstvo, tam se Rue Cambon tajemně usmívá a nechává si své tajemství pro sebe a pro svou nositelku.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Jarmila 09.09.11 15:48

Ráda bych koupila 31 RC, ale nevím kde a také bych ráda věděla kolik stojí.

Eva_nem 16.04.11 00:02

Bois de Iles na mě voní jako modrá indulona.

Incognita 14.03.10 10:30

31 RC bych zařadila spíš mezi aldehydové vůně (alá Coco), po ustálení je máslově hladká, hřejivá nasládlým labdanem a jen jemně kořeněná špetkou pačuli.

madamme 10.11.09 13:12

mojou favoritkou zo všetkych vyššie menovaných „šaneloviek“ je COROMANDEL.
Niečo tak omamne lahodné som v živote nezažila.
Mám síce len odstrek (do Paríža som sa nedostala), ale je proste neuveriteľný, v žiadnom prípade nie únavný, ale z tej vône cítiť príbeh…každou minútou sa rozkladá inak…niekde som dokonca čítala, že pripomína vôňu starých šiat a plesne, s čím teda rozhodne nesúhlasím…lakované čínske paravany, to je presne to! pre mňa to bol rozhodne zážitok :)

plevanka 25.06.09 11:32

Krásné vůně, luxusní. Tady už opravdu člověk musí zauvažovat co na sebe, aby vůně korespondovaly.

estelle 30.03.09 16:41

Z týchto dvoch som mala možnosť ovoňať len Bois des Îles. V parfemoch od Chanel som sa zatial nenasla, ale teraz som v tichom uzase. Ada Bois des Îles vystizne a verne opisala! Pridávam len jedno slovo - p r e k r á s n a !!!

Mitzi 25.02.09 12:08

Přidávám se k obdivovatelkám 31 Rue Cambon. Je to takový mnohem krásnější Hiris ;-) Něžná vůně, přitom elegantní, uklidňující…prostě půjde do tužebníku ;-)

hafik 21.12.08 14:09

Nádherný a výstižný popis :-). Mně velmi výrazně oslovila 31 Rue Cambon - úžasná vůně !!

Oleka 17.12.08 21:15

V butiku Chanel v Paříži každý 200 ml flakon stojí 190 EUR, takže ještě trochu výš. Jinak vůně jsou moc zajímavé, řeknu s jistotou - decentní, vytvořené s opravdovou francouzskou elegancí.

Ada 17.12.08 20:05

Aha - vycházela jsem z ceny v dolarech, a ta by měla být $175. Možná jsou v USA levnější (jako všechno).

domenica 17.12.08 19:15

Moc hezký popis prvních dvou vůní z téhle zajímavé řady. Obě stojí za hřích! Jen ta cena není až tak optimistická, jak je uvedeno (kolem 3300 Kč) ale je o něco vyšší (180 EUR, takže teď kolem 4.700 Kč). To je sice trochu strašidelná cifra, je ale třeba mít na paměti, že se jedná o 200 ml!! :-)

Přidat komentář

Nejčtenější