Chanel No. 5 čistý parfém & Jasmin Noir L'Essence

Když mezi lehkými vůněmi dostanete chuť na něco sytějšího, máte dvě možnosti: čisté parfémy a intenzivní verze. Je pravda, že ty někdy bývají jen velmi opatrným zesílením původní slabé vůně, která se tak dostane přinejlepším do pásma průměru, naštěstí to neplatí vždy. A čisté parfémy přinášejí nejen vyšší koncentraci, ale často i zcela jiný zážitek.

Líbí se vám Chanel No. 5? Podle údajů v databázi je vás na Arôme očividně dost, ale stejně tak má tato klasika i své odpůrce. Těm se přirozeně ani čistý parfém nebude příliš líbit, pro ostatní mám ovšem dobrou zprávu: to, co máte na číslu 5 rádi, je v parfému v míře vrchovaté.

No. 5 Parfum je dostupný v klasickém flakonu (aplikujeme nanesením parfému zátkou) nebo v kabelkovém balení s rozprašovačem (jeden střik stačí!). Složení je podobné jako u toaletní a parfémové vody, s jedním rozdílem: některé složky, které jsou v méně koncentrovaných verzích syntetické, jsou zde přírodní. Při ceně čistého parfému (i ten nejlevnější tester o objemu 7,5 ml stojí cca 1500 Kč) si to firma může dovolit, za parfémovou vodu bychom tisíce platili asi neradi, i kdyby byla sebekrásnější.

Parfémový extrakt No. 5 je, můžu-li to tak nazvat, „syrovější“ než parfémová a toaletní voda. Nemyslím tím, že by byl nějak drsný nebo neharmonický, přírodní složky jsou však chemicky pestřejší a parfém je proto lehce neučesaný. Přírodní jasmín nikdy nezkrotíte tak dokonale jako jeho syntetického bratra složeného z přesně nadávkovaných molekul…

Samotná vůně je o něco méně pudrová a sametová než eau de parfum, v tom se podobá spíš eau de toilette, v porovnání s ní má ale zase víc květin a ženskosti. Především ze začátku dominuje zlatá aldehydová směs připomínající vůni dřeva a spadaného listí, postupně z ní víc a víc vystupují květiny v čele s růží a jasmínem. Černozlaté foto, které má Chanel momentálně jako podklad stránky o parfémech, vystihuje mé synestetické vjemy perfektně: nadčasová zářivost, elegance v malých černých, spousta plošek odrážejících světlo na všechny strany a příchuť tajemství.

Čistý parfém No. 5 bych doporučila jako dárek pro každou ženu, která má tuto vůni ráda. Nemůžete šlápnout vedle.

Protože ne každý je z Chanelu No. 5 u vytržení, vyzkoušela jsem ještě intezivní verze jedné modernější vůně: Jasmin Noir od Bvlgari. Jasmin Noir L'Essence není označena jako čistý parfém, ale podle proma („intenzivnější a koncentrovanější verze originální Jasmin Noir z roku 2008“) by se mu teoreticky měla blížit, neboť Jasmin Noir je parfémová voda. Ale to je zbytečné nimrání ve slovíčkách: důležité je, voní to dobře nebo ne?

Bvlgari Jasmin Noir L'EssenceBvlgari Jasmin Noir L'Essence

Budu se opakovat: žena, která má ráda Jasmin Noir, by verzi L'Essence určitě ráda našla pod stromečkem. Již tak dobrý orient Jasmin Noir byl ještě přisycen a získal chutnou šťavnatost. Na zimu je L'Essence jako dělaná: voní z ní dřevo, koření a snad i nějaké to ovoce; představte si vůni, která se rozlije po bytě, když vytáhnete z trouby právě upečený perník a ještě horký ho promáznete černými švestkovými povidly. Vím, že je to prakticky neproveditelné, poněvadž by se to při krájení rozsypalo, ale v zájmu autentické představy prosím o přimhouření očí.
Určitě doporučuji k vyzkoušení!


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

ZPĚVAČKA 08.08.15 23:41

PRO VŠECHNY

Prosím lze sehnat čistý parfém Silver rain od la Prairie???? Na mně EDP nedrží,..díky za info, R

Le Parfume 13.01.12 17:55

Chanel No.5

Chanelík je tady u Nás doma. Sice malinko, ale můžu říct, že nějak neřeším komerčnost typu: „Je to pro dámy.“ Já se tím prostě voním! :)

b4udel4ire 15.12.11 10:48

Zajímavý. Dívám se, že v Grasse každoročně vypěstujou 27 tun jasmínu, z čehož nějakých 20 tun jde do Chanelu No.5. S rosou majalis to bude podobný. U nás je r. majalis (v přírodě) celkem vzácná a chráněná, roste např. na Milešovce.

jerry 14.12.11 09:32

Tak jsem opakovaně porovnala JN a JNE a myslím, že rozdíl mezi nimi není jen v intenzitě - těch odlišností je víc (hlavně o hodně víc lékořice v JNE). Nemyslím, že se JNE musí zákonitě líbit všem milovnicím klasiky.

Arome Alinka 12.12.11 22:36

Jasmín mám ráda…mandle taky, tak to by se mohl líbit, musím někde očichat.

verunka2201 11.12.11 21:26

Jasmin Noir L'Essence je fakt bomba! Už jsem ho párkrát zkoušela a kvalitativní posun vzhůru proti „řidším“ verzím je znát jak blázen :) (I když na JN EDP nedám dopustit, patří k mým oblíbencům na poličce.)
Kdyby nestál takový prachy (kolem 2300 za 50 ml), tak už ho dávno mám…

plevanka 10.12.11 11:21

Jasmin noir L'Essence zní skutečně dobře, podle popisu by mohl být podobného ražení jako LPRN nebo Lolita Lempicka edp, jen s jasmínem :think:

1Miru 09.12.11 17:25

…tak ten Jasmin Noir zní ohromně.!.

Přidat komentář

Nejčtenější