Chraň se, kdo můžeš!

Slunce je tady! Letos nás ústřední bod naší sluneční soustavy překvapil doslova ze zákrytu - těžké zimní mraky zmizely jako mávnutím proutku a druhý den už jsme mohli běhat jen v tričku. Ale každá moderní žena ví, že ty krásné paprsky jsou plné zlolajného UVA a UVB záření. Než poběžíte pro ochranný krém, přečtěte si, jak se při jeho výběru nespálit.

Slunce je tady! Letos nás ústřední bod naší sluneční soustavy překvapil doslova ze zákrytu - těžké zimní mraky zmizely jako mávnutím proutku a druhý den už jsme mohli běhat jen v tričku. Ale každá moderní žena ví, že ty krásné paprsky jsou plné zlolajného UVA a UVB záření. Než poběžíte pro ochranný krém, přečtěte si, jak se při jeho výběru nespálit.
Nejprve si samozřejmě řekneme základní fakta - pokročilí mohou přeskočit.

UVB záření je to méně zákeřné. Způsobuje rychlé opálení, může vás spálit, ale neproniká do hlubších vrstev kůže a neprojde přes sklo, takže za oknem jste v bezpečí. UVA záření je nebezpečnější, proniká totiž hlouběji, může způsobit zhoubné bujení a také - což je pro většinu z nás důležitější než rakovina, kterou vnímáme jako nezřetelného strašáka někde v dálce - ničí kolagen v pleti. Jinými slovy, podílí se na vzniku vrásek, a to nejvyšší měrou ze všech ostatních vráskotvorných faktorů! UVA záření bohužel proniká sklem, v bezpečí tedy nejste ani za oknem nebo sklem v autě. Číslo, které najdete na opalovacích krémech, udává pouze míru ochrany před UVB zářením. Zatím neexistuje žádné označení, které by nás informovalo, jak dobře krém chrání před UVA zářením.
Jaký jste fototyp už nejspíš víte (tabulky se dají najít všude možně), ale ani v případě, že máte ten nejvyšší, není vhodné chodit na slunce bez ochrany, pokud to myslíte vážně. I ta ‚nejlepší‘ kůže má sama o sobě ochranný faktor max. 2. Pravděpodobnost, že je mezi čtenářkami Arôme černoška, je zřejmě malá, ale kdyby náhodou ano: černá pleť má přirozený ochranný faktor cca 10 a po většinu roku vás v našich podmínkách ochrání. Romky, Indky a ostatní majitelky snědé pleti jsou někde mezi a neměly by na ochranný krém zapomínat.
Slunce může být příčinou vzniku pigmentových skvrn - obvykle rezavohnědých fleků mapovitého tvaru, které se rády vytvářejí na tvářích pod očima, na čele nebo pod nosem. Zvlášť ohrožené jsou jižní typy s olivovou pletí a také Asiatky.

Pokud chcete předcházet vzniku vrásek - což chceme asi všichni - měl by být ochranný krém celoroční součástí vašeho kosmetického arsenálu. V létě používejte silnější faktor podle potřeby, v zimě stačí faktor 15, který bývá součástí mnoha pleťových krémů. Americká FDA (organizace, která, stručně řečeno, dbá na bezpečnost léků a potravin) doporučuje Američankám faktor 15 jako minimální celoroční ochranu, která výrazně sníží riziko rakoviny kůže (a jako vedlejší účinek zpomalí nástup vrásek). Pokud váš oblíbený krém ochranný faktor nemá a nechcete se ho vzdát, můžete to řešit aplikací pleťového mléka či fluidu s ochranou pod nebo nad tento krém - tyto lehčí varianty se obvykle prodávají jako přípravky pro mastnou pleť. Krém nanášejte nejen na obličej, ale i na ostatní odhalené části těla, nebo aspoň na dekolt a ruce, tam je stárnutí nejvíc vidět.
Na řádnou ochranu proti slunci není nikdy dost brzo, na vrásky, melanomy a další problémy se zadělává už v dětství; ale ani v padesáti není ještě pozdě a nedoporučuji na ochranu rezignovat. Argument, že naše babičky se ničím nematlaly, bohužel v dnešním životním prostředí už neobstojí.
Při aplikaci krému platí - čím víc, tím líp. Je potřeba namazat se důkladně, nevyberte si proto moc hutný krém pro váš typ pleti nebo moc drahý, kterým budete mít tendenci šetřit.
A pozor: ani krémy s faktorem 50+ neposkytují stoprocentní ochranu. I po natření se na slunci pohybujte s rozumem.

A teď už konkrétně k výběru. Sluneční filtry jsou dvojího druhu, chemické a minerální. Chemických je mnoho druhů, jejich častou nevýhodou je nestabilita na světle (proto je potřeba se občas přemáznout) a mnohé také chrání jen proti UVB záření. Jediná spolehlivá chemická látka pro ochranu před UVA zářením, která se v současnosti používá, má složitý INCI název butyl methoxydibenzo­ylmethane a u citlivých jedinců může bohužel vyvolávat alergické reakce, většina lidí ho však snáší bezproblémově. Minerální filtry se používají dva, oxid titaničitý a zinečnatý (INCI titanium dioxide a zinc oxide), které chrání před oběma typy záření. Jsou vhodné i pro alergiky a vyhovují předpisům pro přírodní kosmetiku, mají však jednu nepříjemnou nevýhodu - jsou bílé. Po přírodním krému s faktorem od 20 výš budete mít na obličeji bílou vrstvičku a to vás bude nejspíš svádět k používání menšího množství krému a jeho důkladnému rozetření, což je chyba. Do kombinovaných přípravků s oběma druhy filtrů se těch minerálních dává malé množství, které nebarví.
Chemických filtrů proti UVB záření je víc, používá se například (názvy opět podle INCI) octocrylene, octyl methoxycinnamate, phenylbenzimi­dazole sulfonic acid či ethylhexyl salicylate. Pamatovat si ty příšernosti nemusíte, stačí výše uvedená trojice, která chrání proti UVA záření.
Až půjdete vybírat krém, podívejte se na jeho složení, které musí být uvedené na obalu, a hledejte právě tyto tři látky. Položka butyl methoxydibenzo­ylmethane by měla být přítomná a uvedená určitě v první polovině složení, ne až někde na konci. Případné minerální filtry naopak bývají v kombinovaných přípravcích až vzadu, aby nebarvily. Pokud UVA ochranné látky v krému nenajdete, nekupujte si ho! Takový krém vás ochrání pouze před spálením a ve skutečnosti je spíš nebezpečný - dovolí vám totiž zůstat na slunci déle a pochytat tak víc UVA paprsků.

Kosmetika z drogerie bývá cenově příznivá, ale kvalitu hlídejte dvojnásob! Často se v drogeriích vyskytují krémy, které chrání pouze proti UVB záření. Pečlivě studujte etikety a doporučuji také přičichnout, takřka bez výjimky jsou tyto přípravky parfemované a pokud vám vůně nebude příjemná, budete mít opět sklony mazat se málo nebo vůbec.

Kosmetika z lékárny je sice dražší (pleťové ochranné krémy obvykle stojí 300-500 Kč), ale při výběru takřka nemůžete pochybit. Snad všechny krémy mají UVA i UVB filtr, používají se obvykle kombinace chemických a minerálních. Často bývají přizpůsobené citlivé pleti, tj. jsou neparfemované, bez konzervantů a barviv - to si však kontrolujte, neplatí to pro všechny krémy. Příjemné je, že lékárny s rozšířeným prodejem kosmetiky mívají k dispozici vzorky a přípravek si tak můžete před koupí vyzkoušet.

Například:
La Roche-Posay - řada Anthélios je neparfemovaná, bez parabenů, obsahuje UVA i UVB filtr, verze pro mastnější i suchou pleť
Vichy - řada Capital Soleil, bez konzervantů, UVA i UVB filtr, jemná parfemace, krém i fluid pro mastnější pleť
Bioderma - UVA i UVB, obsahuje parabeny
Avène
Eucerin a další

Přírodní kosmetika je, jak už jsem psala, v nevýhodě - čím vyšší faktor, tím víc běloby. Minerální filtry jsou ovšem spolehlivé - odrážejí UVA i UVB záření, nejsou na ně alergické reakce, nijak neškodí pokožce a jsou stálé, to znamená, že se na slunci nerozpadají jako chemické filtry a není potřeba přemazávat, pokud se mechanicky neotřou nebo je neopláchne pot či voda. Přírodní přípravky doporučuji ortodoxním přírodním ženám, kterým bílá nevadí; dětem, jejichž pokožka je citlivá a běloba jim také nevadí, naopak z toho budou mít ještě legraci a vy zase budete mít pod kontrolou, kde je ještě namazáno a kde už setřeno; a všem ostatním tam, kde viditelné natření krémem nevadí, třeba k vodě nebo do lesa.

Například:
Weleda - krém s protěží (faktor 20) a mléko na tělo (faktor 12) s minerálními filtry. Mléko prakticky nebělí, krém trochu.
Lavera - různé přípravky až do faktoru 40, který už bělí poměrně dost


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Judith 24.07.11 17:27

Natur&Kosmos cerven 2011 BRD
Butyl methoxydibenzo­ylmthane je obsazen ve vsech opalovacich prostredcich a je rakovinotvorny!
TAK POZOR !!!

Silvi 07.06.09 23:32

Violette, asi píšu pozdě, ale Piz buin už jsem si koupila levněji přez internet a je úžasnej! fakt to za ty peníze stojí:D

anonymní 06.06.09 13:41

Nejlepší opalováky má Bioderma,mezi ostatními lékárenskými značkami nemá konkurenci. Mám to potvrzené od hodně lékárníků i dermatologů­.Doporučuji vyzoušet MINERAL SPF 50+,který obsahuje jen minerální sluneční filtry, je perfektní,v létě už nic jiného nepoužívám.

Bibi/Tygrik 06.05.09 16:27

Opalovací krémy od Weledy bohužel končí, sotva jsem je objevila

estelle 14.04.09 14:16

Ada: Dík za odpoved a nápovedu…som ju na seba aplikovala - mam iný fototyp pokozky(plavy blond, modre oci, opaluje ma viac do hneda ako do cervena)a vzhladom na tie skutocnosti, co spominas, asi casom siahnem po SPF 20 a viac - vramci prevencie.

Ada 13.04.09 17:28

Estelle: záleží na tom, jaký jsi fototyp - jestliže se opaluješ do hněda, tak možná III (tmavooké brunetky, málokdy se spálí, sedělo by to na tebe?) - a jak hodně se vyskytuješ na slunci (tj. kde pracuješ, co přes den děláš). Pokud bys měla být na sluníčku v létě nějak víc, přimázni se silnějším faktorem.

wich 13.04.09 12:58

Já vidím ten problém rakoviny kůže trošku jinde. Průměrný český člověk stráví dva týdny dovolené v létě u moře a pak pár dní u vody tady - těch skutečně teplých slunečných dní je v ČR minimum. Z toho nepramení rozhodně tak velké riziko, jako ze solárií. To vidím jako obrovský nešvar a několikrát týdně vídám dvacetileté slečny, které mají strašnou pokožku. Za dva roky solárkování mnohem více zničenou, než dnešní padesátnice, které zdaleka tolik ochranných prostředků k dispozici dříve neměly. To zvyšuje markantně statistiky kožních problémů od alergií po rakoviny. Zcela jednoduše - oproti slunci, které vykoukne párkrát do roka, je to dostupné všude a pořád :-( Proto taky ty nárůsty v posledních pěti letech, jak je uvedeno v diskuzi.

estelle 12.04.09 17:37

…v clanku sa SPF 15 v dennom kreme spomina ako celorocna ochrana, ale aka denna prax u vas? (Urcite zavisi aj od typu pokozky. Ja som svetly typ, ale opalim sa do hneda)

estelle 12.04.09 17:33

Holky, myslite, ze na tvar staci krem so SPF 15?

anonymní 12.04.09 15:17

Mě by zajímalo, co dávat na obličej dřív, když používám daylong a k tomu obyčejnej krém alverde bez faktoru.Jak to děláte vy?

Violette 10.04.09 15:57

Silvi, nemyslíš náhodou švýcarskou značku Piz Buin? Je super. Mají ji ve Fannu, ale strašně předraženou. V Rakousku ji seženeš v každé drogerii o víc než polovinu levnější!

Silvi 09.04.09 18:25

navíc bych chtěla vysoký faktor právě kvůli tomu, aby mi zůstala taková světlá pleť, jakou mám, protože dobře chytám hnědou, pak mám hnědé ruce a nohy a zbytek těla je světlý, navíc se sobě líbím víc se světlou pletí

Silvi 09.04.09 18:22

Ahoj, díky moc za článek, zrovna se taky chystám na koupi krému, mám zálusk na jednu švýcarskou značku, kterou maj jen u nás v parfumce, ale název pořád zapomínám. Jelikož je ale hrozně drahá, tak se poohlídnu po něčem jiném a tento článek mi hodně pomohl;D

Ada 09.04.09 18:16

Opálená pleť vrásčitě a vysušeně nejen vypadá, bohužel taková je… Opálená žena vypadá pěkně tak do 30 let, potom za tu zálibu ve slunění začne tvrdě platit. Je to škoda, někomu opálená kůže vyloženě sluší, ale než to o pár let později odskákat, to radši nožičky ze sýra.

Violette 09.04.09 16:47

Zdá se mi, že na hodně opálené pleti jsou taky hodně vidět vrásky.
Jinak dr.na kožním, která mi odstraňovala malé znamínko, mi vykládala, jak její manžel skončil před melanomovou komisí, přitom to znamínko ani moc nebezpečně nevypadalo. Její rada zněla: cíleně se vůbec neopalovat a poctivě mazat ať jdeme kamkoliv!

janamarie 09.04.09 15:56

Taky bych to nepodceňovala. Jedna známá se u moře a na horách maže Nubianem SPF2, v zimě pořád v solárku a ve 40 vypadá na 60.

Díky Ado za rozbor:-)

Lela 09.04.09 12:57

Jen pro ty, komu se ochrana před sluníčkem zdá přehnaná: minulý týden jsem byla na semináři, kde kožaři přednesli statistiku melanomu: za posledních pět let vzrostla incidence melanomu o 400% a dere se na přední místo mezi plicní nádory a kolorektální karcinom.
Kromě toho je to nejzhoubnější nádor - do půl roku je po vás.Viděla jsem to na vlastní oči.

Sára 09.04.09 12:22

Osobně si říkám, všeho s mírou, stačí sluneční paprsky co pochytám na zahradě, na dovolené při plavání v moři a pohybu po pláži, systematicky se neopékám ale rovněž se nenatírám co dvacet minut. U moře používám ochranný faktor 30 - 50, na obličej vždycky - jinak to trošku flákám ale děti mažu pořádně. Nejoblíbenější mám Sisley - tady mám vyzkoušeno, že stačí nižší faktor, Shiseido - tady mám make-up na pleť s faktorem 40 pak Decleor a Loreal mi taky vyhovuje. Přiznám se, že přes zimu musím nutně alespoň jednou měsíčně do solárka, protože si musím připoměnout léto a teplo - jsem hold narozená v srpnu - letní dítě, takže teplo úplně miluju, u moře potřebuju alespoň čtyřicítky, jinak je mi zima.:)

Ada 09.04.09 11:15

Aktivní ochranné složky: octyl methoxycinnamate (UVB), titanium dioxide (UVB+UVA), bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine (UVB+UVA a navíc stabilizuje chemické UV filtry), octocrylene (UVB), butyl methoxydibenzo­ylmethane (UVB+UVA).
Tranexamic acid je látka, která by měla bělit pigmentové skvrny.
Vypadá to velmi neprůstřelně.

janamarie 09.04.09 10:57

Ada: Invisible zinc se u nás koupit nedá, jde objednat přímo od nich nebo přes eBay.

Ještě bych potřebovala poradit se složením UNT UV Ultra SPF50/PA+++ Water, Isopropyl Myristate, Octyl Methoxy Cinnamate, Sorbitan Monooleate, Titanium Dioxide, Macadamia Nut Oil, Propylene Glycol, Tranexamic Acid, Butylene Glycol-Enantia Chlorantha Extract-Oleanolic Acid, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Octocrylene, Butyl Methoxy Dibenzoyl Methane, Beeswax, Dimethicone, Ellagic Acid, Tocopheryl Acetate, Propyl Parahydroxyben­zoate, Methyl Parahydroxyben­zoate, Perfume, Disodium Edetate, Iron Oxide (CI7749), Iron Oxide (CI77499), Iron Oxide (CI77492

Vevie 09.04.09 09:49

Taky hlasuju pro Daylong, naprosto nejlepší ochrana a na sobě ho vubec necitim, jak se rychle vstřebává.

derad 08.04.09 19:53

Weleda končí s řadou pro slunění a mají výprodej! Ulovil jsem dvojbalení krém s protěží + mléko po opalování za necelé kilčo, tralalá.. :D

jasmina 08.04.09 15:39

tak jsem se diky clanku donutila nebyt lina a tentokrat si uz pro ten krem skocit - mam od la roche fluid na mastnou plet a ted se budu modlit, at neucpava pory, protoze s tim mam u SPF veci trochu spatne zkusenosti :D

Violette 08.04.09 14:56

Pro mě je jednička mezi opalováky Daylong. Nic jiného už nekupuji, na mou přecitlivělou a světlou pleť se velmi osvědčil. Bez něj v létě nevycházím ven.

Ada 08.04.09 14:39

Emily: myslím, že vím, který to byl test - přírodní opalováky dopadly špatně, ale nebylo to kvůli ochraně, tu měly všechny testované krémy takovou, jakou inzerovaly. Hodnotilo se také balení a instrukce pro spotřebitele a tam dopadly hůř.

Janamarie: značku neznám, ale podle údajů na stránkách jsou to opalováky s minerálním filtrem (oxidem zinečnatým). Aby nebělily, je v nich oxid v nějaké mikrojemné verzi - o tom neslyším poprvé, když začaly být minerální filtry populární, výrobci řešili problém s barvením kůže na bílo a tohle z toho vzešlo. Předpokládám, že s mikrojemnými minerálními filtry se budeme setkávat častěji, ale vzhledem k finanční náročnosti jejich výroby to asi nebude velký boom. Viděla jsi tu značku někde v ČR?

janamarie 08.04.09 12:26

Ado, co si myslíš o australské značce značce Invisible zinc?

Ada 08.04.09 11:27

Článek je určen pro ty, které se slunce obávají a chtějí se chránit. O satanovi se nikde nepíše, rakovina a vrásky jsou fakta. Žádné slunění není zdravé, bohužel, nejen to přehnané - slunce holt ničí kůži, kdo se opaluje s mírou, nebude ji akorát mít zničenou tolik.

wich 08.04.09 09:07

Já myslím, že ta kampaň proti smrtonosném slunci už je přehnaná a hlavně hysterická. Taky se mi nelíbí solárkování a přehnané slunění, ale bát se slunečního paprsku jako satana je taky extrém.

juana 08.04.09 08:49

Takže když jsem si koupila Biotherm Sun 50 (byl v akci za 160 kaček - datum spotřeby jsem nenašla) tak jsem asi udělala dobře.

derad 07.04.09 23:52

gentiano, zkus Vichy Capital Soleil Homme. To Homme proto, že je to fluid v rozprašovači - pro chlupaté pány, kterým se do kožíšků krém špatně nanáší. Pár pumpnutí, okamžitě to zasychá, není vidět, parfemace jemná a velice příjemná (aspoň mně) a hlavně: bezvadně chrání. Díky konzistenci neodolá vodě a silnému pocení, ale není problém vrstvu kdykoli během vteřiny doplnit a ještě se tou voňavou chladivou mlhou v horku osvěžíš :)

emily 07.04.09 23:13

no ja som videla test magazin a v medzinarodnom teste dopadli horsie prirodne opalovaky, najma pri tom skodlivejsom ziareni, ktore napada pokozku v hlbokych vrstvach.

gentiana 07.04.09 21:49

Bacha na jednu věc. Titanová nebo zinková běloba můžou ucpávat póry, potažmo tedy zhoršovat akné.
S tou citlivou pletí je to ošajstlich. Mám alergii na slunko, takže 50+, a z těch mi vyhovuje nejvíc L'Oréal. Převoněný a taky růžový, takže nejspíš i přibarvený, ale skoro nemastný. Všecko ostatní, co jsem zkoušela, je moc mastné a na moji mastnou kůži mor, páč mi to zhoršuje akné.
Jo, titanová i zinková běloba můžou ucpávat póry.

Fleur 07.04.09 19:44

Ado, tisíceré díky! Právě dnes jsem uvažovala, že je nejvyšší čas vyrazit na nákup; nyní půjdu najisto!

Přidat komentář

Reklama


Reklama

Nejčtenější