Čistota a déšť

Značka Clean byla založena vlastně nedávno, v roce 2003, a těží ze současné obliby všeho čisťoučkého a vypucovaného. Tento trend lze ve světě parfémů pozorovat už dlouho - prvními parfémy s čistými tóny, které výrazně uspěly, byly např. L'Eau d'Issey (1992) nebo Cool Water (1996; pánská je už z roku 1988, ale u pánů se svěží vodní trend projevil dřív).

Mimo parfumerii máme dnes čistý trend už skoro všude: čisté bio potraviny, prostá, až minimalistická jídla, čistá eko drogerie, čistý interiérový design, čisté linie minimalismu v módě. I auta se teď prý nejlépe prodávají bílá a stříbrná. Auto bude vždycky smrdět, ale v té bílé je takové… čistší. Pokud vás běloučký věk rozčiluje, prostě si počkejte, ono to jednou přejde, jako přešly všechny módy v historii.

#start-8733#
Filozofií značky Clean očividně je: proč vpašovávat čisté, sterilní a prádlové tóny do běžných vůní s kytkami, ovocem a dalšími zbytečnostmi, když můžeme udělat parfémy, ve kterých jiné tóny prostě nebudou?

Podle těchto pravidel je udělána první vůně pojmenovaná prostě Clean. Jejím základem je samozřejmě čisté bílé pižmo, ale nejde o jemnou běloučkou vůni jako je třeba White Musk od The Body Shopu. Tím se můžete polít od hlavy k patě a pořád budete vonět nevtíravě čistě, u Cleanu bych to ale nedoporučovala. Clean je ostřejší varianta čistoty, pižmo je zde hodně mýdlové a doplněné velkou dávkou ostrých citrusů, především citronu a limetky. Vůně je pronikavá, intenzivní a má opravdu solidní výdrž. Když se navoníte moc, koledujete si o bolest hlavy a vyhazov odevšad, kam půjdete.

Znáte vůni Grès Cabotine? I to je podobná razantní čistota. I Cabotine mi připomněla ještě mokré, mýdlem silně vonící prádlo, rozvěšené na šňůře ve štiplavě chladném větru. U Clean je tento efekt ovšem věrnější. Bohužel je s ním spojený i potenciální průšvih, a totiž že vám Clean bude vůní tak moc připomínat nějaký WC osvěžovač nebo čistič, až pro vás bude nenositelný. Clean bude zkrátka láska nebo nenávist na první počich.

Zkoušejte zásadně na teplé kůži. Clean je svěženka, která je lepší na kůži než na papírku. #end-8733#

#start-15640#
Vůně Rain si samozřejmě dala za úkol napodobit onen vlhký, svěží pocit, který máme, když zaprší, a vůni deště. Mimochodem, víte, co způsobuje tu příjemnou vůni po dešti? Jsou to prý aktinomycety, půdní bakterie, které rozkládají některé organické látky (a podílejí se tak na vzniku humusu). Když je sucho, tyto bakterie produkují spory; za deště jsou spory vrženy do vzduchu, kde se smísí s vodním aerosolem a vytvoří tak onen typický zemitý parfém. Déšť rozptýlí ve vzduchu i další aromatické látky, např. esenciální oleje uvolňované květinami a stromy. Kdo má citlivý čich, může ucítit přicházející déšť, uvolněné vonné látky se totiž nesou po větru jako předvoj.

Napodobit tuto komplexní voňavou směs je prakticky nemožné a ani Rain není „to“ pravé, vůně je to ovšem zajímavá. Připomíná „divné“ vůně Christophera Brosiuse (Demeter Fragrance Library, I Hate Perfume), který rád používá takové to vlhké aroma zelené trávy rozšlapané na zmoklé hlíně. V Rain se k němu přidává ještě meloun, nenápadné květiny a špetka svěžího pižma. Vůně je velmi vodní, mírně zelená, mírně květinová a rozhodně stojí za vyzkoušení, jako dárek naslepo bych ji však určitě nedoporučila. Výdrž je excelentní. #end-15640#

(Obě vůně lze vyzkoušet ve Fannu, kde mají i další parfémy této značky, na které se při nejbližší příležitosti také dostane.)

Autor: Ada

.

Nejčtenější