Kruhy pod očima přidávají roky. Zbavte se jich!

Pokožka očního okolí je tenká a náchylná k podráždění. K tomu, aby byl omezen průtok krve a lymfy v cévkách, stačí málo. Snadno se pak pod očima nahromadí krevní barvivo anebo tuk a voda.

* Tmavé kruhy nesluší nikomu. Zdroj: Yuriy Maksymiv / Shutterstock, Inc.

Životospráva je alfou a omegou

Ponocování, přepracování, nedostatek spánku, nekonečná práce na počítači, alkohol a kouření – to všechno bývá příčinou černých kruhů pod očima. Rozhodující je pak samozřejmě také jídelníček. V naší stravě by neměly chybět vitamíny a minerály. Dobrými pomocníky pro vaši krásu jsou vitamin C, železo a zinek. Rozhodně zkuste také méně solit, protože sůl zadržuje v těle vodu, a proto mohou vznikat otoky nejen pod očima.

Pomůže kosmetika i babské rady

V případě, že jde o důsledek únavy, vám nejlépe pomůžou studené obklady, speciální oční masky s obsahem kyseliny hyaluronové a oční gely. Skvělá je taková kosmetika, která má kuličkový aplikátor, protože oční okolí okamžitě zchladí a prokrví.

Proti kruhům pod očima funguje obecně cokoli, co je hodně studené, takže zkuste kostku ledu, kterou si budete přejíždět zlehka kolem očí. Anebo zkuste plátek okurky, která je plná vody a zajistí potřebnou hydrataci. Osvědčeným trikem je vylouhovaný a v lednici ochlazený sáček mátového čaje, protože máta přirozeně ochlazuje.

Náš tip: Připravte si kostičky ledu z odvaru ze šalvěje, květů chrpy a heřmánku. Tyto bylinky mají zklidňující účinky.

Kruhy jako příznak zdravotních problémů

Mezi potíže, při kterých se objevuje tmavé zabarvení pod očima, patří poruchy štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci, potíže s ledvinami (jednou z příčin otoků pod očima může být i zadržování vody v těle), onemocnění jater či střev. Pokud se tedy kruhů pod očima nemůžete zbavit dlouhodobě, raději se obraťte na svého praktického lékaře.

Zbystřit by měli alergici, a to především teď na jaře. Pokud trpíte sennou rýmou a oči si často mnete, otíráte či do nich jinak zasahujete, zatěžujete citlivou kůži. Proto kromě kapek do očí používejte i jemné oční krémy navržené speciálně pro alergiky.

A co nejlépe pomáhá proti kruhům pod očima vám?

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Nejčtenější