Čokoláda Stainer: fialky, mák, růže a šafrán

Italská čokoládovna Stainer vyrábí několik různých kolekcí čokolád. Pro labužníky má výběr single origin čokolád, které jsou vyrobeny vždy jen z kakaových bobů z určité oblasti; podobně jako kvalitní káva i kakao se chuťově liší podle toho, odkud pochází. A pro nás "barbary" je určen široký a neustále doplňovaný výběr čokolád ochucených vším možným.

Italská čokoládovna Stainer vyrábí několik různých kolekcí čokolád. Pro labužníky má výběr single origin čokolád, které jsou vyrobeny vždy jen z kakaových bobů z určité oblasti; podobně jako kvalitní káva i kakao se chuťově liší podle toho, odkud pochází. A pro nás ‚barbary‘ je určen široký a neustále doplňovaný výběr čokolád ochucených vším možným.

Z těchto čokolád jsem také vybrala vzorky do dnešního neparfémového článku. I když nutno podotknout, že tři ze čtyř testovaných čokolád jsou ochucené látkami, které dobře známe z parfémů.

Stainer hodně dbá i na design obalů. Nevím, jestli je ještě dneska zvykem sbírat obaly od čokolád, přece jen za minulého režimu to mělo úplně jiné kouzlo - nešlo jen o ty papírky, ale také o sny o kapitalistické cizině, kde regály v obchodech přetékají stovkami druhů nepředstavitelně lahodných sladkostí. Jsem si ovšem jistá, že po obrázcích z čokolád Stainer by hrábl i sběratel takovými touhami nedotčený, protože jsou prostě hezké.

V čokoládách nejsou žádná syntetická ani přírodně identická aromata, pouze přírodní složky, jsou proto navoněné velmi jemně. Jste-li zvyklí na výrazně parfemované čokolády, ať už nějakou milku se syntetickou jahodovou náplní nebo třeba levandulový či jasmínový Dolfin, budete se muset zpočátku dost soustředit, abyste aroma vůbec identifikovali. Týká se to především testované růžové a fialkové čokolády. Cioccolato Fondente Rosa je sedmdesátiprocentní tmavá čokoláda parfemovaná vanilkou a extraktem z růží a voní naprosto božsky. K vybrané tmavé čokoládě se růžová vůně skvěle hodí; chuť je svěží, čerstvá, určitě si nepředstavujte orient se sytou růží a sametovou čokoládou. Velmi jemná je i vůně Cioccolato Fondente Violetta, skoro až moc. Někdy bych ráda ochutnala výrazněji parfemovanou fialkovou čokoládu (na způsob fialkových cukrlat) - je škoda, že většina čokoládoven spoléhá na obligátní koření či ovoce a květinovým vůním do čokolády se vyhýbá. Jde to překvapivě dobře dohromady.

Nápad dát do čokolády mák je rozhodně zvláštní. Cioccolato Bianco con semi di Papavero je kvalitní bílá čokoláda (složená z kakaového másla, mléka a cukru, bez náhražkových tuků) s makovými semínky, která nenabízí žádný speciální voňavý zážitek, kromě máku je v ní jen trochu vanilky. Popravdě ani chuťově to není nic extra, nejvíc bude chutnat zkrátka někomu, kdo rád křupe maková semínka. Já si kvůli nim tuhle čokoládu znova kupovat nebudu, na domácích bramborových špalíčcích s mákem si pochutnám víc.

Cioccolato Bianco con Zafferano je také bílá čokoláda a ze všech čtyř, které jsem zkoušela, je nejvýraznější. Inu, koření a čokoláda je osvědčená kombinace… a šafrán uspokojí hlavně hledače divnot. Jeho vůně je zvláštní, někomu je nepříjemná, mně se však exotická a lehce medicinální příchuť, kterou bílé hmotě dodal, líbila. Škoda, že si na šafrán častěji netroufají i parfuméři, i když chápu, že běžný zákazník na tyhle libůstky moc není.

Čokolády Stainer se dají koupit v některých e-shopech (snadno najdete pomocí vyhledávače - a možná si dáte kávovou, mátovou, medovou, pepřovou, propolisovou či verzi z kozího nebo ovčího mléka) a lahůdkářstvích.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Adelka 16.04.11 17:42

Stainerky a i výborné Bonnetky (božské, doporučuji) prodávají v Gourmetu Ostrava. Jsou u zastávky stodolí, myslím že vedle reiffeinsen bank. pa a dobrou chuť :)

Susan 14.11.10 12:55

Taky jsem teď objevila a zakoupila zajímavé hořké 60% čokolády Dolfin s růží, fialkou, květy pomeranče a citronovou verbenou.

Alex 08.11.10 01:08

teda to je FAKT nádhera :)

Arome lumi 07.11.10 11:38

První dvě jsou opravdu moc lákavé, už jen pro ty vůně (které beztak na chuťovém zážitku prý participují až z 80%!). A ty obaly! Vždyť taková čokoška ani chutnat nemusí, pověsí se když tak prostě na stěnu nad pracovní stůl, a je to! :)

Nejčtenější