Cold Creams: Fungují krémy, které mají pleť chránit před zimou?

Mráz a vítr jsou největšími nepřáteli nejen zimomřivých osob, ale zejména pleti obličeje, která před nimi není nijak chráněna. Víte, jak pečovat o pleť v zimě a opravdu jsou tzv. „zimní krémy“ našimi zachránci?

* Studené krémy, neboli Cold Creams, pleť chrání před negativními vlivy mrazu. Zdroj: Canva

3 důvody, proč pleť v zimě strádá

Možná už to znáte, ale určitě stojí za to si některé informace o pleti zopakovat.

 • Víme, že přechody z nízkých venkovních teplot do přetopených místností pleť vysušují.
 • Mráz ji dráždí, a tím ztenčuje její ochrannou vrstvu.
 • Pleť kvůli tomu ztrácí elasticitu a je nedostatečně prokrvená.

Uf. Jak tomu zabránit? Ideální bude, když se vybavíte kvalitní kosmetikou na zimu. Hlavními bojovníky jsou tzv. cold creams a ochranné balzámy na rty.

Žena si doma před zrcadlem odličuje pleťStudené krémy lze využít i při odličování. Nevěříte? Zdroj: Canva

Hutnější krém na zimu

Mrkněte se na svou kosmetickou poličku a na zimu z ní odstraňte klasické jemné hydratační krémy. Vyměňte je za krémy hutnější konzistence s vysokým podílem olejů. Ty dokáží pleť intenzivně hydratovat a zklidnit i podrážděné tváře.

Právě to splňují cold creams neboli studené krémy. Ty umí pleť vyživit a zároveň chránit před negativními vlivy chladného počasí. Navíc některé krémy dokážou ošetřit pokožku také při problémech se sezónním akné, které trápí některé ženy právě v zimním období.

Takové krémy fungují na principu spojení vody a oleje – jednoduše to znamená, že krémy umí pleť hydratovat, ale díky obsaženému oleji (např. tuk s výtažkem z hojivého včelího vosku) zůstává na pleti ochranný film.

Aby byl jejich účinek vysoký, i u „cold creams“ volte přípravek podle typu vaší pleti. Jestliže máte citlivou pleť, zimní krémy používejte celý podzim i zimu.

Maminka maže v zimě holčičku na tváříchStudené krémy lze používat i na tu nejcitlivější pokožku. Zdroj: Canva

Nezapomínejte na ochranu před sluncem

I když jste možná opalovací krémy schovala v koupelně do skříňky, na pleť určitě i v zimě používejte krémy, které mají ochranný faktor. I v zimě skrz mraky proniká zhruba 80 % UVA a UVB záření. A to zvlášť při lyžování na horách, kde se navíc můžete nacházet velmi vysoko.

Není tak tolik nepravděpodobné se spálit i v Alpách nebo na procházce ve městě. Studené krémy mají ale také nespornou výhodu v tom, že se dokážou postarat i o pleť spálenou od sluníčka, kdy pokožku příjemně zchladí.

Jaký zimní krém se hodí:

 • Pořiďte si speciální zimní opalovací krém,
 • na horách pak používejte krém s ochranným faktorem alespoň 30,
 • na etiketách pak hledejte složky jako je urea nebo ceramidy.

Zimní krém můžete použít také jako odličovač make-upu. Stačí nanést na obličej, nechat působit a poté umýt vlhkou bavlněnou utěrkou. Někdy bývá používán také jako alternativa pěny na holení.

Balzámy na rty na světlém pozadíNezapomínejte ani na balzámy na rty, které pokožku rtů chrání před vysušením. Zdroj: Canva

V zimě nezapomínejte na rty

Rty jsou v chladném počasí kapitolou samy o sobě. Vysychají, mohou praskat, více se tvoří opary nebo koutky. Proto si pořiďte balzám na rty, ideálně ochranný a speciálně určený na zimu s obsahem vitamínu E, jojobového oleje nebo bambuckého másla či včelího vosku. Jednou za týden si dopřejte i jemný peeling na rty a vyživující masku.

Zimní krémy

Najděte s námi jejich benefity

 • Hydratují a zjemňují pokožku.
 • Rozjasňují a chrání pleť před negativními vnějšími vlivy.
 • Zlepšuje a zjemňuje texturu pleti.
 • Zimní krémy jsou vhodné pro všechny typy pleti, včetně citlivé pleti malých dětí.
 • Zklidňují napnutou a podrážděnou pleť.

Trápí vás vysušené rty? Známe 3 klíče k jejich uzdravení »

Autor: Jana Kantorová

Kreativní duše, která nedokáže ani chvíli posedět. V mediálním světě "pracuje" už 15 let. Začínala jako redaktorka a produkční v tištěných médiích a v televizi. Nakonec ale zakotvila v online světě jako editorka.

Váš příspěvek

Nejčtenější