Dokonalá růže podle Francise Kurkdjiana

V parfumerii není důležitější květiny, nežli růže. S růží stojí a padá mnoho klasických parfémů. V některých je centrální složkou, kolem níž se odvíjí celý příběh vůně, v jiných je nezjistitelnou, ale důležitou a určující součástí.

A přesto se růže používané v parfumerii po staletí nijak nevyvíjely, zatímco růže pěstované pro okrasu jsou neustále šlechtěny. Vyvíjí se stále nové a nové kultivary zahradních růží, vhodné pro růst ve stínu, pro růst v suchu, pro růst tam i onde.

V parfumerii známe v podstatě jen dva druhy růží: pikantní a temnou Rosu Damascenu, neboli růži z Damašku, a jemnou, perlivou Rosu Centifolii, nazývanou také májová růže. Damascena je pěstována na Blízkém východě a tvoří 95% celkové produkce růžového oleje. Májová růže se pěstuje především v okolí Grasse.

Společnosti vyrábějící esenciální oleje pro parfumerii se orientují spíše na chemické laboratoře, než na šlechtění růží.V laboratořích zkoumají molekulární stavbu růžových vůní a snaží se o jejich napodobení, ale tyto snahy zatím ztroskotávají.

Francis Kurkdjian na to jde jinak

S tím se nechce smířit Francis Kurkdjian, parfumér vlastnící značku Maison Francis Kurdjian a autor mnoha skvělých vůní. Rozhodujícím momentem k bláznivému nápadu vyšlechtit novou růži pro parfémy byl článek o známém šlechtiteli růží, Fabienu Ducherovi, který si Francis v roce 2009 přečetl.

Fabien Ducher pochází z rodiny, která se pěstitelství věnuje po mnoho generací. V době, kdy se o něm Francis Kurkdjian dozvěděl, cestoval Fabien po světě a shromažďoval zpátky práci svých předků – kultivary růží roztroušené po celém světě.

Za několik týdnů už seděl Francis ve vlaku do Gieru, poblíž Lyonu, kde má Ducher svou růžovou farmu a tuto cestu absolvoval v následujících šesti letech ještě mnohokrát.

Obtíže šlechtění

Při první návštěvě byl Francis fascinován barevností květů i vůní na Fabienových růžových polích. Vytvořit vonící kultivar pro zahradu je ale něco jiného, než vytvořit kultivar vhodný pro použití v parfémech. Taková růže musí mít vhodné okvětní lístky – ani příliš silné a kožovité, ani příliš tenké, musí vonět dostatečně silně, aby šla destilovat párou, musí vydržet přírodní podmínky v regionu, kde má být pěstována, musí přežít zimu a být schopná tvořit semena pro další výsev, musí odolávat chorobám a škůdců…

Pro Francise s Fabienem to byla výzva. Šlechtění takové růže je běh na dlouhou trať. Aby to vůbec dokázali, museli napřed vystopovat předky, ze kterých pochází obě růže využívané v parfumerii.

Při svých pokusech se potýkali s mnoha problémy. První rok růže vůbec nevykvetla, další rok ji zničili škůdci. Až v roce 2012 se první rostlinky protlačily půdou a vykvetly. A letos, na jaře roku 2015, konečně Francis s Fabienem získali prvních dvacet rostlin, s květy světle růžové barvy, vonícími přesně tak, jak chtěli: svěže a křupavě, po liči a jahodách.

Nová růže s arménským jménem

Nová růže dostala jméno Nevarte. Toto slovo pochází z Arménie a znamenající „nová růže“. Francis tím zároveň vzdal hold své babičce, ženě plné odvahy, která jako mladá přišla sama z Arménie do Francie. Jak říká Francis Kurkdjian, i jeho nová růže prošla při šlechtění mnoha útrapami a musí tedy také být plná odvahy.

V současné době Francis Kurkdjian hledá místa pro pěstování své růže ve velkém a možná už za tři roky bychom se mohli těšit na první dávku parfému s růží Nevarte.

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Témata článku

Nejčtenější