Dolfin, čokoláda pro všechny smysly

Dobrá čokoláda je stejný požitek jako dobrá káva, kvalitní čaj, víno či parfém. Musíte si na ni udělat čas a vychutnávat, neházet ji do sebe štráfek po štráfku a na konci si pamatovat jen to, že byla sladká. Stejně jako ne každému chutná víno s charakterem a ne každý ocení zvláštní parfém, ani kvalitní čokoláda si nezískává fanoušky na první kousnutí. Debužírovat kostičky čokolád s 85 % kakaa z různých zemí a objevovat v nich rozmanité vůně a tóny je kratochvíle pro zkušené. Výrobci však myslí na všechny - a tak se můžete nechat do světa luxusní čokolády uvést třeba dobrotami, jejichž složení není nepodobné gurmánskému parfému.

Dobrá čokoláda je stejný požitek jako dobrá káva, kvalitní čaj, víno či parfém. Musíte si na ni udělat čas a vychutnávat, neházet ji do sebe štráfek po štráfku a na konci si pamatovat jen to, že byla sladká. Stejně jako ne každému chutná víno s charakterem a ne každý ocení zvláštní parfém, ani kvalitní čokoláda si nezískává fanoušky na první kousnutí. Debužírovat kostičky čokolád s 85 % kakaa z různých zemí a objevovat v nich rozmanité vůně a tóny je kratochvíle pro zkušené. Výrobci však myslí na všechny - a tak se můžete nechat do světa luxusní čokolády uvést třeba dobrotami, jejichž složení není nepodobné gurmánskému parfému.

Pijáci kávy a čaje nebo kuřáci kvalitních doutníků se na ochucování svých rozkoší většinou tváří pohrdavě. Proč kazit dokonalou chuť nějakou cizí příchutí? A naopak - proč maskovat chuť šmejdského kafe tím, že ho navoníme, stejně to nepomůže. Praxe je bohužel často právě taková, vezme se něco laciného a tato láce se se zamaskuje něčím, co dostatečně ochromí čichové a chuťové buňky; vznikne třeba ‚ovocný‘ černý čaj či káva ‚whisky cream‘.
Existují ale i případy, kdy se sejde kvalitní surovina s kvalitní příchutí a vznikne lahůdka, které neodolají ani mnozí puristé. Čokoláda k takovým experimentům svádí asi nejvíc.

Jedna z firem, které se na ochucené čokolády specializují, je belgický Dolfin. Belgická čokoláda teď frčí, je synonymem dobré čokolády, ale pozor - ne všechno, co je (označeno jako) belgické, je automaticky dobré! Kvalitní čokoládu naštěstí poznáte snadno podle složení: smí obsahovat jen kakaové složky (kakaová hmota, kakaové máslo, případně kousky kakaa) a cukr, ideálně třtinový; v mléčné je navíc mléko, v oříškové oříšky. Jako emulgátor se někdy přidává přírodní látka lecitin a často se i obyčejná čokoláda lehce voní přírodní vanilkou. V případě ochucovaných a parfemovaných čokolád by se také měly zásadně používat přírodní suroviny nebo alespoň přírodní aromata. Do čokolády rozhodně nepatří jiný tuk než kakaové máslo, takže když vyndáte v obchodě něco z regálu a na prvních dvou místech složení je uveden cukr a rostlinný tuk, snaží se vás výrobce ošidit.

Čokolády Dolfin se v poslední době začaly hojně objevovat hlavně v prodejnách se zdravou výživou. Mají různobarevné obaly a prodávají se ve dvou velikostech, sedmdesátigramová velká a třicetigramová malá. Cena za malou je kolem 30 korun, za velkou kolem 55 Kč. Pro někoho moc, ale lepší vychutnat jednu dobrou než sežrat dvě milky, n'est-ce pas? Pokud je cena nad vaší psychologickou hranicí, jistě vám ji pomohou překonat následující recenze.

Mléčná čokoláda s indickým kořením masala
(Lait hot masala des Indes)

Masala je směs koření využívaná v jihoasijských zemích. Není to konkrétní směs, existuje jich mnoho, některé jsou vhodné jen do sladkých jídel, jiné do slaných nebo jsou univerzální. Masala použitá v této čokoládě má zřejmě připomínat směs, kterou se koření indický nápoj chai; do toho se dává především kardamom spolu se skořicí, zázvorem, pepřem, hřebíčkem, muškátovým oříškem či badyánem. Připomíná vám to perníkové koření? Čokoláda má skutečně lehce perníčkovou příchuť, dominuje jednoznačně kardamom, k tomu špetička skořice a zázvoru. Ačkoli je v názvu ‚hot‘, tedy pálivá, nenašla jsem ani stopu po ničem pikantním, takže čokoládu doporučuji i těm, kteří pálivé neradi.

Hořká čokoláda s bílým pepřem a kardamomem z Guatemaly
(Noir poivre blanc & cardamome du Guatémala)

Nebo vy to máte radši trochu pálivé? V tom případě zkuste tmavou (60 %, takže žádná hardcore hořkost) s kardamomem a bílým pepřem. Ta příjemně poštípe jazyk a k tomu zase voní tím báječným vánočním kardamomem. Jestli milujete gurmánské vůně s kořením a hořkou čokoládou, nečichejte k rozbalené tabulce téhle dobroty; bylo by vám líto, že se takový parfém nevyrábí.

Hořká čokoláda s červeným pepřem z Brazílie
(Noir baies roses du Brésil)

Čokoláda s červeným pepřem je i pro citlivky. Pepř se chová přesně jako ve vůních: neštípe, jen osvěžuje. Kořeněně svěží čokoládka.

Mléčná čokoláda s kakaem z Ghany
(Lait fèves de cacao du Ghana)

Kakao v čokoládě vlastně není příchuť… je to spíš hmatový požitek. Kousky kakaových bobů jsou úžasně křupavé a tohle je asi jediná čokoláda, která se nedá vychutnávat moc pomalu: chce to celý kousek do pusy a pěkně si zakřupat. Samotná čokoláda je jemná a sametová.

Zimní edice - mléčná čokoláda Winter Emotion s rooibosem
(Lait - ‚Winter emotion‘ Rooibos)

Zimní limitovaná edice s Rooibosem mě jako jediná zklamala. Rooibosová příchuť je tak jemná, že jsem ji skoro necítila, Winter Emotion mi ze všeho nejvíc chutnala prostě jako obyčejná čokoláda. Ne že by byla špatná, ale chcete-li rovnou okusit opravdové kouzlo ochucených dolfinek, vyberte si jinou.

Hořká čokoláda s anýzem
(Noir à l'anis vert)

Anýz je divné koření, v jídle i v parfémech. Je sladký a zároveň větrový, má v sobě něco z máty i z kmínu. Někomu se zježí všechny vlasy, když do něj kousne, jako mně, když nedopatřením hryznu do kmínového zrnka. Někdo jeho svěží chuť miluje. V téhle čokoládě s ním Dolfini nešetřili, takže si anýz opravdu vychutnáte a nebudete ho jen horko těžko lovit. A jako bonus získáte svěží dech.

Mléčná čokoláda se zeleným čajem a jasmínem z Maroka
(Lait thé vert & jasmin du Maroc)

To nejlepší nakonec: jasmínová čokoláda, která opravdu voní jasmínem. Nekecám! Když necháte tuhle čokoládu pomalu rozpustit v ústech, rozlije se vám po sliznicích nefalšované jasmínové blaho - nebojte, bez indolických tónů, ale přesto v mnohotvářné přírodní podobě, žádná sterilní syntetika. Čaj je tu jen v roli osvěžujícího tónu, jasmín je přece jen poněkud opojný a výsledná kompozice by byla příliš těžká.

Hořká čokoláda s provensálskou levandulí
(Noir lavande de Haute-Provence)

Odjakživa jsem snila o tom, že někdo vyrobí nějaké jídlo s levandulí. Levandulový čaj pěkně voní… ale přece jen to není ono. Dolfin mi můj sen splnil dokonalou levandulovou čokoládou, ve které je levandule i čokolády tak akorát. Nádhera - a s tou hořkou to jde dohromady tak perfektně jako jasmín se sytou mléčnou.

Společným jmenovatelem všech čokolád Dolfin je pečlivá vyváženost; příchutě jsou dost silné, abyste neměli pocit, že jste byli ošizeni, ale ne zase tak silné, aby přetloukly chuť samotné čokolády, která je výtečná a nezasloužila by si to. Výsledná harmonie je požitek pro chuť i čich.

(Článek bude mít pokračování. Ještě jsem neochutnala všechno.)


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

sLenka 12.07.11 13:46

Tak jsem na radu Ady o dovolené v brněnské Olympii zakoupila čokoládu s Earl Grey, levandulová nebyla, ale paní prodavačka byla tak hodná a dala mi jí kousíček ochutnat, takové blaho… nelžu, na okamžik jsem se propadla snad do jiné dimenze. Neslyšela jsem hlasitou hudbu ani šramot procházejících lidí. Nevím jak jsem se v té chvíli tvářila, snad dobře. Jak chutná s Earl Grey napíšu až jí doma při slavnostní chvilce otevřeme.

Jean 20.11.10 21:12

Heureka! V Olympii Brno v Chocoterapii
mají opravdu Dolfiny, už mám nakoupeno,
večer se bude testovat.
A moc příjemná prodavačka mi sdělila, že budou i Montezumy. Takže dovozce je
asi Pavel.

pavel 27.10.10 02:13

jsem dovozcem Dolfin a Montezuma cokolad.
V brne je urcity sortiment v pasazi Kleinova palace, prodejna Gurman (30 g: 8 druhu), dale cokolada snu a v Orli ulici ve zdrave vyzive, ode dneska v Olymii v Chocoterapii a pracujeme na dalsich mistech, dejte namtyp na www.bioforpeople.cz,kam dodavat a radi presvedcime majitele,v plzni jinak u Sarky Windsor, prodejna v pasazi u posty, Karlovy Vary zatim nejsou, ale pracujeme jiz na tom…

Jean 13.10.10 20:58

Ado, obchod se suvenýry /nevím přesně který, je jich tam hodně/ směrem od Stephansplatz, ulice se jmenuje Kartner strasse. Ve všech těchto obchodech mají hlavně „Mozartovy koule“ atd. a právě i čokolády, šátky, trička, vše o Vídni. Jo a taky suvenýrové miniaturní parfemy.

Ada 10.10.10 16:41

Kde ve Vídni? Prozraď, chystám se tam.

Jean 09.10.10 22:38

Tak už jsem našla, kde mají výběr úplně všech čokolád Dolfin. Ve Vídni. Ale přijde to hodně draho.

Jean 02.04.10 13:05

Já taky pátrám po hořké. V Brně opravdu asi vyprodáno. Díky Ado, zkusím naproti Slovanu.

Ada 31.03.10 12:08

Darina: v Brně už je asi všude vyprodáno… Možná v pasáži proti Slovanu? Tam je docela velká zdravá výživa.

Darina 31.03.10 08:59

Ta levandulová ale musí být…! Nemáte už některá z vás tip, kde se dají tyhle hořké čokolády sehnat v Brně? Předem moc moc děkuji :-)

Jean 16.03.10 20:30

Tak já byla ve zdravé výživě v Orlí (Brno),a měli tam jednu velkou a tři malé,
ale mléčné. Po hořké musím pátrat dál.

Martina 16.03.10 11:07

tak v Budějovicích je shánění zatím bezúspěšné :-( Už jsem navštívila asi 3 obchody ze zdravou výživou a nic..achjooo

Gabča 11.03.10 11:27

Jůů, já chci zkusit jasmínovou! :-D
Nevíte náhodou někdo, jestli se dá sehnat někde ve Varech nebo v Plzni? Pochybuju totiž, že ji budou mít u nás v Sokolově..:-D

Myskamauska 10.03.10 21:36

Bez urážky,ale Milka je jen sladká srágora,řekla bych,že je to kondenzované sladké Salco s příchutí kakaa.Pro mě to není čokoláda,jen sladký pamlsek.

Jean 04.03.10 17:54

Chcete.li, podívejte se na www.světováčokoláda.cz.To vypadá moc dobře.

liessa 02.03.10 16:30

K Vánocům jsem dostala levandulovou, je opravdu výtečná!

plevanka 02.03.10 08:53

Vyzkouším, ale od milky mě nikdo a nic neodradí:-)

Arnika 01.03.10 08:46

Tak už jsem konečně objevila a vyzkoušela: mléčnou čokoládu s kořením Masala - skvělé, a pak možná ještě lepší hořkou s kandovaným pomerančem a jakýmsi kořením (pepř a možná kardamom?). Pro Pražandy - mají to např. v obchůdku s čaji, kávou a jinými pochutinami v průchodu z Michalské ulice k Malému náměstí.

Ariana666 27.02.10 15:36

Svatá pravda, souhlasím s ostatními dámami, že Ada je pokušitelka :-) Parfémy a čokoláda jsou mé pravidelné prohřešky a tak pokud se objeví zajímavá recenze, vždy mám další záminku zhřešit.....

domenica 27.02.10 15:09

Dnes jsem si dopřála hořkou s provensálskou levandulí. Je opravdu výtečná a přesně taková, jak ji popisuje Ada.
(obchod Natural Styl, Praha 7, Letenské náměstí, 29 Kč)

anonymní 26.02.10 21:01

A doma ani blbá lentilka …

Garfield 26.02.10 19:52

Já jsem furt nějak nemohla pochopit,že článek je opravdu o čokoládě a co tu dělá :o)Pořád jsem čekala, kdy z toho vyleze parfém, už mi asi hrabe…

Daggy 26.02.10 19:49

Ado, tohle není fér. Nemám doma ani kostičku čokolády. :-(

latte 26.02.10 16:26

Jako relax jsem si od čtení nezáživných dat „odskočila“ na arome - a jsem ztracena! :-)Miluji kvalitní čokoládu. Popis chutí a vůně byl tak úžasný, že se už nemohu znovu soustředit na lejstra:-) Moc děkuji, určitě vyzkouším.

Ada 26.02.10 13:31

V Brně určitě ve zdravé výživě v Orlí a v Medlánkách na zast. Kořískova, ale určitě i jinde.

shanin 26.02.10 13:24

A kde je mají v Brně? :-)

Arnika 25.02.10 15:27

Taky mám ráda kvalitní čokoládu, jen by mě zajímalo, kde konkrétně např. v centru Prahy kupujete zrovna tuhle? Nemáte někdo tip?

Jean 24.02.10 20:23

Ado, díky.Kvalitní parfém, kvalitní káva, kvalitní čokoláda - to miluji. /A taky dobrou whisky/. Tak jako mám mou milovanou sbírku parfémů, mám i „poličku“ čokoládovou. Takže musím vyzkoušet „dolfinky“.
Těším se na další pokračování.

Lalaith 24.02.10 17:11

Jé, dostala jsem chuť… a my doma nemáme ani maličkatou kostičku hořké čokolády :-/ Moc hezký :-)

Gabča 24.02.10 16:34

No ouplně se mi sbíhají sliny :-D

la.reina 24.02.10 10:49

Souhlasím s barbuchou - není tohle už náhodou hřích takhle nás pokoušet? :-) Ale co, já už jsem stejně pro nebe ztracená páč co chodím na arome.cz tak hřeším a hřeším… takže kde že seženu tu levandulovou? :-))

barbucha 24.02.10 09:03

To je nečestné a nesportovní! Ado, tobě už nestačej parfémy - ještě mi budeš dělat chutě s čokoládou?! :-)

Fleur 24.02.10 08:14

Ado, díky, hezky jsem si početla! Jednu dolfinku jsem dostala jako vánoční dárek a coby čokoládomilka preferující čokolády od 80% jsem byla při studiu etikety trochu zklamána, neboť se jednalo o mléčnou čokoládu se zeleným čajem (světlezelený obal). Chuťově zajímavá, jenom mi trošku překážely drobné čajové lístky, které se po rozpuštění pletly v ústech. Určitě vyzkouším tu levandulovou!

Přidat komentář

Nejčtenější