Dries Van Noten

Zpráva o společném parfémovém projektu Frédérica Malleho, prý „nejsnobštějšího parfémového kreativce Francie“ a Driese Van Notena, prý „chytrými i krásnými ženami nejobdivovanějšího módního návrháře současnosti“, rozčeřila poklidnou hladinu rybníčku zavedených parfémových blogů. Od oficiálního uvedení vůně Dries Van Noten na trh uplynulo sotva pár dní, a mnozí už ji pasují za favorita na vítězství v soutěži The Perfum of the Year 2013.

Belgický návrhář Dries Van Noten se do povědomí veřejnosti dostal díky svým atypickým modelům, používáním neotřelých kombinací materiálů, mícháním moderních i starých lidových prvků, nositelnosti s extravagancí, proužků s puntíky a divokými květinovými vzory… a dnes je symbolem vybraného vkusu. Poličky v jeho buticích už dávno zdobí vůně značky Frédéric Malle.

Bruno Jovanovic je parfumér IFF a na kontě má například Idole a Onde Extase pro Armaniho a Jil pro Jil Sander. Pozorně naslouchal představy a přání Driese, většinou tlumočené Frédéricem, a tvořil.
Edice XXX par Frédéric Malle, jejíž první vůní je právě Dries Van Noten, má ambici postupně převádět do parfémové řeči styl a vidění světa z pohledu zajímavých, inspirativních osobností, ovlivňujících současnou společnost.

Jaká je tedy nová vůně, nové řady, ve známém tvaru flakónu, ale nově s bílou etiketou? Dřevitě mléčná, krémově hladká, konejšivá jako kašmírový šál a lehce orientální.

Začátek je bergamotově svěží, přičemž obvyklá říznost citrusů je vybalancovaná sladkou vanilkou a vůní čerstvě pražených mandí. Je to ten typ vůně, která je krásná okamžitě, není třeba čekat. Leitmotivem kompozice jsou mléčné santalové tóny, přítomné od samého začátku.

Náladu dotvářejí květiny – svěží jasmín bez indolického aspektu a možná i růže. Suše sladké koření – šafrán, muškátový oříšek, hřebíček, zázvor a špetka skořice – prohřívá spodní vrstvy vůně a vanilka, balzámové tóny a pačuli bez sklepních tónů, spolu se stále se připomínajícím, sladce mléčným mysorským santalem a pižmem, vytvářejí efekt „sluncem prohřátý písek“, a taky „máslové skořicové sušenky s mlékem“. Vůně je diskrétní, jemná, je tady, ale nekřičí (pro mě by mohla být klidně i hlasitější), výdrž je slušná.

V určité fázi mi svým květinově dřevitým a lehce orientálním vyzněním připomíná starou dobrou Organzu. A ještě dva odkazy by tu byly – způsob zpracování jasmínu, to je Enlèvement au Serail a mléčně santalový akord může připomínat Bois des Îles .
Je obdivuhodné, jak se do jedné vůně podařilo namíchat něžnost, domáckost, eleganci a luxus.

Autor: domenica

.

Témata článku

Nejčtenější