Eau de Givenchy & Sira des Indes: koňské koblížky?

O indolickém aspektu bílých květin jsem už v několika recenzích psala. Bílé květiny jsou taková chemická hříčka přírody: obsahují látku, která ve vyšších koncentracích přestává vonět a začíná nelibě páchnout. A naopak, stejná látka se vyskytuje v exkrementech, a pokud byste ji extrahovali a dostatečně naředili, začne vonět. V akurátním množství poskytuje parfémům živočišnou složku, která jim dodává příjemnou smyslnost a brání je před nudnou sterilitou. Ale stačí, když to o chloupek neodhadnete a zákazníci začnou od vašeho výtvoru dávat rychle ruce pryč.

O indolickém aspektu bílých květin jsem už v několika recenzích psala. Bílé květiny jsou taková chemická hříčka přírody: obsahují látku, která ve vyšších koncentracích přestává vonět a začíná nelibě páchnout. A naopak, stejná látka se vyskytuje v exkrementech, a pokud byste ji extrahovali a dostatečně naředili, začne vonět. V akurátním množství poskytuje parfémům živočišnou složku, která jim dodává příjemnou smyslnost a brání je před nudnou sterilitou. Ale stačí, když to o chloupek neodhadnete a zákazníci začnou od vašeho výtvoru dávat rychle ruce pryč.

Eau de Givenchy se mnou možná nebudete souhlasit. Problém není ani tak v množství jasmínu jako v jeho nakombinování s ostatními složkami, a je proto možné, že vám to sedne a ucítíte romantickou květinovou kolínskou. Ale hrozba tu je a proto nekupujte naslepo, a zkoušejte raději několikrát a důkladně. Jakmile totiž jednou ten smrádek ucítíte, už ho z hlavy nedostanete a vaše přátelství s Eau de Givenchy rychle vezme za své.
Ze začátku je vůně bylinná, voní z ní bazalka, sametová zeleň, rozmarýna, možná trochu větrové máty. Postupně se přidají květiny, především růže (čerstvá i sušená) a ylang-ylang, a také mýdlové tóny. Vůně je malinko sušší a není chladná, i když popis by mohl budit takový dojem - žádný svěží vítr. Výsledek popsané kombinace je ‚dům na venkově‘ - ostřejší, čerstvá, ale přesto útulně příjemná mýdlově květinová vůně s bylinkovými aspekty.
Jenže potom se začne na povrch drát jasmín a to bude pro některé z vás konečná. Jasmín s sebou přináší aroma koňských koblížků nebo nějakých jiných exkrementů, a to vydrží až do konce (výdrž Eau de Givenchy je průměrná, kolem šesti hodin). Romantická květinová vůně, nebo divný smrádek? Vyzkoušejte sami a uvidíte.

Eau de Givenchy vám možná páchnout nebude, ale Sira des Indes je silnější kafe; riziko je tu mnohem vyšší a dvakrát tak důrazně varuji před nákupem naslepo. Vzhledem k tomu, že se Sira v našich parfumeriích prakticky nevyskytuje, je to, pravda, doporučení problematické. (Vzorek jsem koupila na fragrancex.com, možná ho tam ještě mají.) Vůni jsem vyzkoušela na několika lidech, abych se ujistila, že mě nešálí nos (přítel: ‚je to nějaké divné… nebo jsem divnej já, ale cítím tam… močůvku?‘; maminka: ‚to je, jako když táta přijde od kobyl!‘), a zkusila jsem také vyhledat nějaké názory na internetu. Našla jsem vícero zmínek o koňské moči či koňské stáji, což mě ujistilo, že Sira des Indes je opravdu poněkud riziková. Nemáte-li rádi bílé květiny, rovnou na ni zapomeňte. Nepomohla ani opatrná aplikace.
Problém - a krása - tohoto parfému je v jeho hlavní součásti, těžké, opojné tropické květině michélii malajské, kterou budete znát pod názvem champaca - champak. I u nás se dají koupit vonné tyčinky parfemované champacou. Michélie je doma i v Indii, dokonce má své místo v mnoha indických mýtech, a jedním takovým příběhem z Rámájány - a Indií vůbec - se Jean-Michel Duriez při tvorbě inspiroval. A naložil do parfému takové množství tropické omamnosti, až v tom my, středoevropané uvyklí méně vonnému prostředí, cítíme nevhodné pachy.
Kromě michélie toho v Sira des Indes moc cítit není, nějaké koření, v závěru orientální santalový základ. Co je Joy pro jasmín a 1000 pro vonokvětku, to je Sira des Indes pro champacu.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Smajlík :-) 17.12.10 00:13

Dostala jsem vzorek Sira des Indes a já prozměnu musím říci, že na mě se rozvoněl nádherně. Cítím tam nejspíš ty magnólie a nevím proč med, který tam není, vanilku, snad i ten santal a nějaké koření, to jen ze začátku, ale během chvilky se rozvoní do krásné, hladké, luxusní, moc zajímavé vůně a nechápu, jak píšete o koňských koblížcích nebo moči. Jasně, každému voní něco jiného a máme jiné ph, ale mě se určitě líbí, tak snad nejsem jediná.

Ingrid 03.10.10 07:55

U mne to vychází naopak,z hlediska snesitelnosti a menší rizikovosti vyhrává Gold,tam ty bílé květiny přece jen převažují a místo daleko horších fuktajblů,cítím jen Adou popisované oslizlé stonky květin z vázy a trochu kyselosti.
Sira je opravdu poněkud,jak to napsat…já do toho šlápnu natvrdo…cítím tam opravdu ehm…exkrementy,kte­ré se střídají s vůní sladkých banánů a takovou jakousi mléčnou hebkostí.Teď to zní určitě hrozně,ale i když se mi ani jedna z nich kvůli těm divnotám,co v sobě mají nelíbí,tak žaludek mi nezvedají,hlava mne z nich nebolí a odvážně tvrdím,že bych se oběma dokázala navonět a jít tak ven.Ovšem tak jednou za rok.A taky tvrdím,že na někom se obě vůně určitě rozloží jinak,Gold předvede náruč bílých květů a Sira banány a hebkou mléčnou složku.V obou to totiž je a já to přese všeco cítím.

Arnika 12.11.09 11:19

Pro mě vychází srovnání Sira des Indes versus Gold - DKNY jednoznačně ve prospěch Siry: bílé květiny v té páchnoucí podobě tam cítím možná jen pár vteřin, jinak je vůně přesně podle mého vkusu - rozvine se do takové dřevito - kořeněné směsi, květiny to celé jen dokreslují. Zato GOLD, to je bolehlav. Tam ty květiny cítím celou dobu v té nejhorší možné podobě. Má ovšem skvělou výdrž - bohužel pro mě…Stříkla jsem si na zápěstí a cítila jsem celý den.

Myskamauska 23.10.09 13:09

Tak dnes mě to nedalo a při nakupování jsem zamířila Givenchy vyzkoušet a cítím taky něco nevábného.Nevím sice jestli přímo kobližky,ale …zkrátka mě to smrdí jako bolavá noha!!!!

Ivana78 27.03.09 07:44

Přidávám se k hodnocení Eau de Givenchy a ano - cítím koňské kobližky :-)

Daggy 12.01.09 20:55

Eau de Givenchy - musím se smát, protože jsem ji kdysi hodně dávno dostala a strašně mi páchla čímsi divným. Co to bylo, jsem pochopila až poté, co jsem se poprvé dostala do koňské stáje. :-) Jen obal byl tehdy jiný, asi že to byla 30ml. I kdyby toho bylo ještě míň, stejně bych ji nikdy nevypotřebovala, přestože jsem měla snahu a několikrát se pokusila. Ale aspoň už vím, proč někdo říká, že koně voní.

Veru 15.12.08 20:47

Díky, to mi stačí :-D

Ada 15.12.08 18:23

Sira je mnohem realističtější než Gold :)

Veru 15.12.08 18:14

Docela by mě zajímalo porovnání Sira des Indes a Gold (DKNY), protože v obou Ada zmiňuje ten bílokvětinový „hovínkatý“ čmuch. To Zlato už znám, tak bych si chtěla udělat představu o této raritce (alespoň v rámci českých parfumerek) od J.Patoua. Kdo víte? :)

Silvi 10.12.08 07:44

:D pro markýze de Sade možná dobrá vůně..

Přidat komentář

Nejčtenější