Ekzém v obličeji: Škodí chlór, slunce i pasta s fluorem

Ekzém dokáže pořádně potrápit, o to víc, když se objeví na obličeji. Co se mi osvědčilo v boji proti zarudlé a svědivé pokožce?

* Atopický ekzém je velice nepříjemný, zvlášť na obličeji. Zdroj: Profimedia.cz.

Základem je pravidelně promazávat

Ekzém na obličeji je obzvláště nepříjemný v tom, že nejde tak úplně skrýt. Navíc je tady pokožka citlivější než na ostatních částech těla. Stačí malé podráždění a trvá dlouho, než se vyrážky zbavíme. Nejvíc se mi osvědčila dermokosmetika z lékárny, konkrétně značky Bioderma a La Roche-Posay. Tito francouzští výrobci spolupracují s předními dermatology a vyvíjí kosmetiku určenou i pro tu nejcitlivější pleť. Základem správné péče je pravidelné promazávání krémy, které pokožku hydratují, ale nezatíží. Skvělá je řada Bioderma Atoderm, která je určena k péči o citlivou kůži atopiků.

Můj tip: Kromě dermokosmetiky z lékárny pomáhá promazávání klasickou vazelínou bez parfemace. Pokud vyrážka hodně svědí, především v oblasti očí, vyzkoušejte obklad z obyčejného černého čaje. Má zklidňující účinky.

Přečtěte si také: Nesnesitelné svědění ekzému. Pomůže koupelový olej, nebo zklame?

Jde to i bez chemie

Ekzém v obličeji může zhoršovat i zdánlivě nevinná pasta s fluorem. Fluorid draselný je totiž látka, která má za úkol pečovat o zubní sklovinu, zároveň ale může silně dráždit citlivou pokožku. Jestliže se ekzém v obličeji objeví, vyměňte pastu alespoň na nějaký čas za bezfluorovou. Pasty bez fluoru nabízí například značky Sensodyne a Herbadent.

Stejně tak „zákeřná“ může být obyčejná kohoutková voda s chlórem, kterou však stačí jednoduše převařit. Pokud chcete vyrážku alespoň trochu zakrýt, použijte kvalitní pudr nebo lehký make-up. Já jsem zvolila make-up od La Roche-Posay, který má skvělé krycí schopnosti a je vhodný i pro atopiky.

Na co si dát také pozor?

  • nedotýkejte se obličeje neumytýma rukama
  • chraňte obličej před sluncem
  • vyvarujte se ostrých a kořeněných jídel

Máte zkušenosti s ekzémem? Co vám pomáhá?

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Váš příspěvek
Charmedka92 5.5.20 09:22

Z alergie se mi dělá ekzém na obličeji, třeba konkrétně teď mám kolem očí už dva měsíce takový, že vypadám jako bych dostala pěstí. Bohužel se to neobejde bez kortikoidu a furt mazat a mazat. Překvapivě dermokosmetika mi přijde jedna z nejhorších na citlivou pleť, sedí mi snad jen Uriage a jinak se snažím sahat po přírodní, kerá je skvělá a nedráždí. A sluníčko mi naopak bylo doporučeno.

Nejčtenější