Esteban: japonské pojetí francouzských parfémů plus letošní novinka

Esteban je u nás nepříliš známá a tak trochu i tajuplná značka. Na eshopech jejich produkty najdete málokde a butiky mají pouze v Paříži a v Tokyu a moc informací o ní nenajdete. Nedostupná už ale není, jejich eshop posílá i do České republiky.

Na webových stránkách si můžete přečíst vágní popis o tom, jak už 30 let vytváří na jihu Francie svůj vlastní olfaktorický vesmír na půli cesty mezi středomořskými civilizacemi a japonskou kultivovaností. Hezké. Ale kdy to napsali? Před rokem? Dvěma? Deseti? Kdy, kdo a proč značku založil? Kdo najde podrobnější historii, má u mě vzorek Baume Tolu.

Luxusní vůně do interiéru

Co víme určitě je, že Esteban postihlo to, co mnoho jiných niché i mainstreamových značek – v roce 1996 se stal členem velké, nadnárodní skupiny. V tomto případě jde o Nippon Kodo Group, skupinu specializovanou hlavně na dovoz kadidel.

Esteban je podle svého profilu průkopníkem na poli interiérových vůní. Uvádí, že jako první začali používat mikroporézní keramiku jako nosič vůně a aromatické svíčky ze stoprocentně přírodního vosku. Také významně přispěli k popularizaci japonského kadidla v Evropě.

Už pod hlavičkou Kodo v Estebanu rozšířili svůj sortiment bytových vůní v luxusních baleních s luxusními doplňky i o parfémy.
Parfémy (tedy přesněji řečeno toaletní a parfémované vody) Esteban by měly být vystavěné na přírodních složkách. Nutno říci, že v kombinaci této informace a toho, kdo je majitelem značky, bych hledala důvod malé výdrže, o které se zmiňuje většina recenzentů. Jak známo, čistě přírodní esence už ze své podstaty nemají velkou výdrž, což, ruku v ruce s tím, že v Asii si nepotrpí na silné vůně, znamená pro nás někdy malou siláž, slabou výdrž, linearitu, dokonce i jistou nesourodost složek, nezvyklost.

Přírodní vůně Esteban je ale třeba brát přesně tak, jak je výrobce popisuje ve svém profilu: Jako japonskou interpretaci francouzských parfémů.

Vůně „na tělo“

První osobní vůně Esteban se objevily na trhu v roce 2005 a v současné době má značka v portfoliu několik kolekcí, z nichž bych vybrala:

  1. Kolekci Matières, která obsahuje řadu vůní ve strohých, hranatých flakonech, postavených vždy okolo jedné přírodní složky a po této složce i pojmenovaných (Ambre, Tonka, Cuir, Baume Tolu, Cédre, Patchouli)
  1. Kolekci Accords, která myšlenkově navazuje na Matières, skládá akordy z těchto složek a poskytuje nové interpretace některých hlavních akordů používaných v parfémech. Patří sem například můj oblíbený Ambrorient a nebo třeba Modern Chypre a Classic Chypre, Bois Velours a další.
  1. Kolekce Couleurs představuje barvy, hravost, energii, emoce a nálady. Flakony adekvátně tomu hrají všemi barvami a patří sem Folie de figue, Colère d'épices, Tourbillon de thé další.
  1. Poslední, nejnovější kolekcí je Empreinte. Slovo Empreinte znamená otisk, stopa a vůně v této kolekci by měly interpretovat otisky na mapě našich vzpomínek. Tato kolekce byla zahájena v roce 2012 dřevitou a orientální Belle au Parfum de Oud.

Smyslně nevinná balerina

A právě do poslední kolekce (Empreinte) letos přibyla nová vůně: Rêve Blanc. V oficiálním promo se o ní píše: „Vůně se otevírá akordy růžového pepře, žluté mandarinky a šťavnaté meruňky. Srdcem se prolíná směs z pomerančových květů, frangipani a magnólie, spočívající na základu z vanilky, jantaru, pižma a santalového dřeva.“ Zní to dobře, uvidíme jaká je skutečnost.

Vytvoření parfému má na svědomí Irene Farmachidi. Tato mladá a půvabná Francouzka do vůně, podle svých slov, otiskla vzpomínku nebo spíše představu baleríny tančící na Pont des Arts (most v Paříži).

Vůně Rêve Blanc má být plná kontrastů mezi smyslností a nevinností, mezi krásou a hříšností, kontrastů v osobnosti ženy.

I krabička zapadá do koncepce. Otevírá se jako kniha odhalující svůj příběh – vůni.

Irene vůni moc krásně popsala v tomto videu . Pusťte si to, je tam anglický překlad, francouzština se tak krásně poslouchá a na Irene se i pěkně kouká. A uvidíte tam i jejich vynález – Olfactosphere, což vypadá jako řada rozpůlených, dutých tenisových míčků a používá se v buticích na zkoušení parfémů. Nevím, co přesně je uvnitř, ale podle obrázků to vypadá jako gáza, pravděpodobně napuštěná příslušným parfémem. Zkusím to v květnu v Paříži prozkoumat.

Co ještě možná nevíte o Esteban?

V příštím článku o Esteban se podíváme blíž na některé vůně. Určitě si přečtete o Ambrorient a Baume Tolu a možná i o Rêve Blanc.

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz
Váš příspěvek
Lenna 16.3.15 07:57

Já jsem neodolala Orientalissime, který mi nabídla prodavačka v parfémovém outletu v Sorrentu (a tam by se nakupovalo!). 8o Je to krásný jemný orient se střední výdrží. Zatím jsem nenašla nic, k čemu bych ho přirovnala.

munu 5.3.15 08:56

@Haňoulík Tonku jsem zatím nezkoušela, ale chystám se na ni. Mě zaujal Ambrorient, ambrovka s pěkným vývojem. Nepřišel mi vůbec lineární, jak se spousta recenzentů zmiňuje.

Haňoulík 4.3.15 20:47

Vzhledem k tomu, že jsem měla možnost vyzkoušet celou sadu vzorků a Estebanova Tonka patří mezi moje srdcové stálice, tak už se těším na příště.

Nejčtenější