Estée Lauder: White Linen

Silně mýdlová vůně. A to tak, že prakticky čistě mýdlová, ostatní složky jako by v ní ani nebyly. Opravdu jsem se snažila, ale nevycítila jsem je tam - na papírku to zkrátka dopadlo špatně, jak se u aldehydovek často stává. Kdyby White Linen opravdu voněla takhle, člověk by s ní voněl asi jako čistě vykoupaný a do čistého, ještě naškrobeného prádla oblečený člověk. Simulátor dojmu čistoty.
Při nejbližší příležitosti se pokusím White Linen zkusit na kůži.

Konečně došlo na řádnou zkoušku White Linen na kůži. V oficiálním popisu této nesmrtelné klasiky z roku 1978 se dočtete, že ztělesňuje „křehkost vypraného povlečení v letní den a chladnou svěžest bílých květin a čerstvé zeleně. Růže, fialky a kosatec vytvářejí elegantní harmonii, nezávislou na ročním období.“ Popis je velmi trefný a absence řečí o sebevědomých sexy ženách, které vědí, co chtějí, velmi sympatická.
Oficiální složení nezdůrazňuje, že White Linen je aldehydová vůně, přesto právě to je pro ni typické - je to jedna z dobře známých, klasických aldehydovek. Proto to vyprané povlečení a proto moje intenzivní mýdlové dojmy z papírkové zkoušky - minimálně první půlhodinu, spíš hodinu, prakticky nic jiného než aldehydovou mýdlovost neucítíte. V současnosti jsou aldehydové vůně spíš okrajovou skupinou, nejsme na ně zvyklé a dojmy tak často bývají negativní nebo ambivalentní; White Linen není průměrná líbivka a pokud vám termín „aldehydová vůně“ moc neříká, určitě nekupujte bez zkoušky.
Když se White Linen trochu rozleží, je z ní asi nejvíc cítit kosatec a vetiverovo-větvičníkový, tedy chyprový, základ. Není to rozhodně čistá, ostrá chyprovka, ale to vlhce zelené, dřevité chypre tam je. Květiny celek způsobně dokreslují, aniž by některá dominovala. Najdete především růži a mile starodávně pudrovou vůni fialek.
White Linen je jako uléhat do postele u babičky. Nejdřív vás zaskočí ostrá mýdlová vůně a naškrobená tuhost čistého povlečení, jímž vám povlékla peřiny. Neklidně se vrtíte a stýská se vám po vašem městském bytě, synteticky provoněném Brisem a cíchách vymáchaných v aviváži „Jarní kvítí“. Ale najednou se pořádně nadechnete a ta jednoduchá mýdlová vůně vás začne uklidňovat. Zvenku k vám vánek nese vlhké aroma zelené zahrady a záhonků růží a nenapodobitelnou, teple-chladnou vůni léta na venkově. Těsně před usnutím si uvědomíte, že se blaženě usmíváte, a ráno se probudíte vyspané pěkně do růžova a místo do zalidněných ulic se jdete projít na louku.
White Linen je vhodná pro všechna roční období a ačkoli běžně bývají aldehydovky doporučovány ženám aspoň nad 30, klidně ji vyzkoušejte i je-li vám patnáct.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Marta Angel 29.11.14 18:30

Kráska do podzimní a zimní plískavice nebo večer před spaním. Voní po absolutní čistotě a doporučuji kombinovat na oblečení a na kůži. V poslední době mi její konec připomíná i kousek Chanel 19. A i když se tady často píše něco o starobylých vůních, v kanceláři už se kolegyně pídila po čem, že to tak krásně voním :).

Tassia 25.05.12 20:21

Aldehydovo-mydlová vôňa na začiatku, ale postupne sa krásne rozvoňajú kvetiny - konvalinka, kosatec a fialka jemne posypané detským púdrom. Vôňa čistého posteľného prádla a pohoda vidieka. Páči sa mi.

ijáček 23.01.11 23:21

Trochu mi na té krásné mýdlové a čisté vůni vadilo, že jsem jí měla plný nos a pusu a čekala jsem, kdy začnu vypouštět bubliny. Na druhých se mi líbí. Na sobě se mi nelíbí, ale jí se bohužel líbí na mně.

plevanka 16.10.09 10:19

Krásná mýdlovává (aldehydová) vůně…Taková čistá, svěží a břitká:-)

Gosh 21.09.09 12:45

A co sa tyka testovania aldehydovky na papieriku - casto to moze byt zavadzajuce. Rozdiel medzi papierom a kozou moze byt az priepastny, hlavne u tych starsich klasickych aldehydoviek.

Gosh 21.09.09 12:41

No strkat niekomu ruku s aldehydovkou pod nos urcite nie je dobry napad.:) Na zaklade mojich skusenosti je u tychto voni pomerne velky rozdiel medzi tym ako to vonia tesne pri kozi a ako vonia oblacik okolo. Aldehy vynesu jednotlive zlozky do vzduchu a vytvoria luxusne vonajuci oblacik. Takze skor nastriekat viac na kozu (bez ineho parfemu) a testovat oblacik :)

děvče z Brd 18.07.09 21:11

Aldehydovky obecně mám ráda, připomínají mi dětství, ale tahle mě zklamala. Vyzkoušela jsem na kůži a první i další dojmy prakticky stejné - ostrá, štiplavá vůně, která mi bohužel naprosto přehlušuje mýdlový akcent, ten se krčí někde v koutku a pronikává na povrch tak nějak „zatuchle“. Rozhodně je ale tato vůně nezaměnitelná. Test na mém muži: naprosté znechucení (takové jsem ještě u něj nepozorovala), jeho slovy:„…jako by ti někdo počůral ruku…“ :)

Petr Dietrich 17.05.09 20:03

Vždy jsem rád vnímal vůni muže nebo ženy, která právě opustila sprchu a voní přesně tak, jak je výše popsáno.
Existuje nějaká podobná pánská vůně nebo je možné ji brát za uni.
Děkuji za názory.

S úctou

Petr Dietrich

pichjit 10.05.08 07:54

Tuto vůni jsem si zamilovala před deseti lety a stále musím mít alespoň minimální množství doma. Je taková čistá, lehce mýdlová, opravdu jako vypraná prostěradla, se spoustou bílých květů a na mě se rozkládá opravdu příjemně, i když je často hodnocená jako vůně pro starou ženu, já jsem ji měla dost mladá, záleží na na osobní chemii.

anonymní 03.04.08 14:10

Jak prášek na praní. Ta třeskutá chemická svěžest.

Přidat komentář

Nejčtenější