Estée Lauder: Youth Dew

Složení určitě spolehlivě napoví - a nelže. Youth Dew je poctivá mýdlová a kořeněná orientálka. Představena byla v roce 1952 a jde tedy o časem prověřenou klasiku, nicméně není to nic pro slabé povahy. Na začátku ostře štípnou aldehydy, ale Youth Dew není výrazně aldehydová, po usazení zůstane jen takový ten křupavě mýdlový podtón.

Trochu se podobá Arpege, ten je ovšem o trochu víc aldehydový a celkově lehčí; Arpege nosím, ale Youth Dew bych nosit nemohla. Z jejího základu cítím hodně pryskyřice a pačuli. Koření je zde v podobě „univerzální harmonická orientální směs“ - nejvíc je cítit hřebíček a skutečně krásná, ani přehnaně výrazná, ani zapadlá orientální skořice. Z květin tu máme růži, konkrétně v její jemné, spíš sušené podobě.

K dokonalosti dovádí Youth Dew hebká špetka broskve (složení na webu Estée Lauder broskev neuvádí, ale v některých složeních ji najdete a podle mého názoru tam skutečně je). Vůně je samozřejmě teplá, hřejivá. Ke konci z ní voní převážně pačuli s kořením a květiny s broskví se vytrácejí.

Youth Dew je ztělesnění perfektně sestaveného orientálního koktejlu. Když vaříte nějaké kořeněné jídlo, zpravidla ho musíte vařit tak dlouho, až se všechno rozvaří, rozpustí a chutě a vůně splynou v jeden celek, v němž nerozeznáte, kde končí chuť jedné ingredience a začíná druhá, ale celek vás dovádí do extáze. Podobně je uvařená i Youth Dew - broskev, růže, mýdlo, hřebíček, vonné pryskyřice a pačuli jsou umixované do jednoho vonného celku, který je sice orientálně těžký a bohatý, avšak zároveň jemný, zvlášť pokud ho aplikujete opravdu lehkou rukou (když na sebe přímo z rozprašovače hodíte tři mocné střiky, jemnost bude ta tam a místo půvabné broskve se skořicí získáte těžký pryskyřičný lák).

Ačkoli u podobných vůní často najdete názory, že jsou zastaralé, hodí se pro starší dámy a akorát z nich bolí hlava, při troše opatrnosti a ochoty zaposlouchat se do jejich komplexní harmonie objevíte i jejich jemnou tvář.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Daniela44 11.11.11 14:28

Záměrně jsem se jí léta vyhýbala, měla na mě takový ten „brrr efekt“, neboli předsudek, že to musí být žluklá hrůza pro stařešiny:) Nedávno mi k objednávce přišel vzorek Youth Dew Amber Nude a dost mě překvapilo, jak mi sedla a jak se mi líbí! Byla jsem zvědavá, jaká je tahle původní. Líbí se mi taky, hodně. Zní to asi trapně, ale vybaví se mi nahý pár po milování, schoulený v objetí v tlumeném světle lampy. Aldehydy moc necítím, je olejově hladká a teplá, balzámově pryskyřičná (temnější nota) s trochou hřebíčku a broskve. Maximálně intimní a konejšivá vůňka. Amber Nude má navíc lehce pikantní čerstvou skořicovo/kara­fiátovo/grepo­vou stopu, s kapkou koňaku. Není tak hladká, ale je lehčí a míň intimní, tím pádem asi snadněji nositalná a je ještě teplejší než YD. Název to má podle mě zavádějící, pro mě je to vůně dospělosti, o nevinnosti už nemůže být řeč:)

Příspěvek upraven 11.11.11 v 14:30

Luna 26.03.09 21:33

Já jsem si ve Španělsku koupila Amber Nude, ale stala se divná věc…teda možná je to normální, nevím…Tam mi moc voněla, ale jak jsem přiletěla do ČR, jakoby se změnila a něco mi v ní vadí. Prostě je to tak…nejspíš stejná vůně voní jinak v určitém prostředí :-( Naštěstí stála jen 22 eur, tak aspoň mám pěknej flakonek a vzpomínky :-)

1Miru 08.10.08 13:51

Zvláštní, příjemná, trochu záhadná(tím orientálnem)…Nikdy bych si nemyslela, že se mi takovéto vůně budou líbit..

anonymní 04.10.08 20:18

Barvu má jako jako Fernet, voní jako Fernet, Fernet nemusím, takže pro mně je to jasné:(

Míša 21.07.08 20:35

Když se chce, tak to jde, takže jsem ji taktéž objevila v prodejně EL v obchodním centru Metropole Praha - Zličín ;o)

pichjit 20.07.08 21:21

V Praze ji má Estee Lauder v Železné i Paladiu. Jinak púvodní je krásná, ale jak jsem tu už psala, nová Amber Nude mi připadá překombinovaná a taková nesourodá, měla jsem v jeden den někdy najaře obě , na každé ruce jednu a když YD, jedině originál.

Míša 20.07.08 13:48

U nás se nevidí, ale v zahraničí ji skutečně mají. Už dlouho jsem jí také chtěla zkusit a nezklamala mě. Nanesla jsem si opravdu mini stříček a naprosto stačil. Začátek ostrý, ale pak se rozležela do kvalitní orientálky. Rozhodně to pro někoho může být vůně staroby, ale když se to nepřežene, je to luxusní, ženská vůně, která hodně vydrží a chlapi ji také pochválí.

Amy 19.07.08 16:18

Na Cosmo.cz píše nějaká paní, že ta nová verze není tak hezká jako původní Youth Dew, chce to vyzkoušet. Ale podle složení by se třeba mě líbila

Ada 09.04.08 21:55

Youth Dew je ještě v prodeji, u nás by ji možná měli v parfumerii Estée Lauder v Brně, každopádně se dá koupit v zahraničí (viděla jsem ji za 12 liber na cheapsmells…)

Mirka 09.04.08 20:51

A dá se sehnat? Existuje její novější odnož - Youth Dew Amber Nude Perfume - neznáte ji někdo - pro porovnání s původní verzí?

anonymní 12.03.08 11:51

Tak tuhle nádhernou vůni jsem věnovala Katce před dvaceti lety. Ještě dodnes si pamatuji její nádhernou exotickou vůni a chci si ji také znovu objednat.

Kalista 30.11.07 09:49

Tak jsem k ní konečně po 20 letech znovu přivoněla. Byla to moje první opravdová vůně, kterou jsem dostala od své tetičky, ta ji nemohla rozdýchat. V té době kdy se dal sehnat pouze Impuls a Fa, to pro mě bylo něco jako zjevení. Po nanesení jsem si ji okamžitě vybavila v celé její kráse, ovšem moje kamarádka při tom málem odpadla a říkala, že je to fakt hrůza! Asi po hodině a půl už ale vůni vzala na milost a dá se. Pro mě je to opravdu krásná a dokonale sestavená orientální vůně. Souhlasím s recenzí, že začátek je fakt hodně ostrý, člověk to na sebe nemůže nacákat jako nějakou citrusovou voděnku. Dávám si ji na seznam a jelikož se dělá i v rozumném malém balení, tak asi neodolám. Když jsem ji dostala bylo mi necelých dvacet, pochybuji ale, že by si ji na sebe tak mladá holka dnes vzala…

Přidat komentář

Nejčtenější