Fendi: Palazzo

K urychlenému napsání recenze na Palazzo mě přiměla pesimistická zpráva: Palazzo, představené teprve předloni (2007), se přestává vyrábět. Ostatní Fendiho vůně - včetně Asjy, Theoremy a dalších - se nevyrábějí již od uvedení Palazza. Jinými slovy, Fendi na poli parfémů končí, a dočkáme-li se někdy vzkříšení, hned tak to asi nebude.

K urychlenému napsání recenze na Palazzo mě přiměla pesimistická zpráva: Palazzo, představené teprve předloni (2007), se přestává vyrábět. Ostatní Fendiho vůně - včetně Asjy, Theoremy a dalších - se nevyrábějí již od uvedení Palazza. Jinými slovy, Fendi na poli parfémů končí, a dočkáme-li se někdy vzkříšení, hned tak to asi nebude. Značka Fendi donedávna patřila pod společnost Yves Saint Laurent Beaute, pak ji ovšem koupil všemocný LVMH - a protože parfémy Fendi dostatečně nevydělávaly, jejich produkci jednoduše ukončil. Pokud tedy máte nějaký oblíbený parfém od Fendiho, urychleně nakupte, dokud jsou ještě zásoby ve skladech. Zanedlouho budete mít doma sběratelskou vzácnost.

Je to škoda, protože Palazzo je poměrně zajímavá vůně. Zpracovává pomerančový květ, a to v orientálním, relativně originálním stylu. Pomerančový květ tu není lehký a bílý, ale víc do pomerančova, s příchutí šťavnaté sladkokyselé kandované pomerančové kůry. Bergamot dodává mírnou nahořklost. Ze začátku jsou citrusy (složení uvádí citron, tangerinku a bergamot) hodně zřetelné, ale od prvního okamžiku je také jasné, že půjde o orientální vůni. Palazzo by se dalo zařadit do kategorie citrusová-orientální, což, jak jistě uznáte, je poměrně neobvyklá a ne moc často viděná kombinace.
Po odeznění hlavní citrusové vlny nastupuje zmiňovaný pomerančový květ, stále v doprovodu pikantních příchutí a špetky růže. Základ obsahuje pačuli a dřeva a sám o sobě je takový obecný, nijaký, až se Palazzo po několika hodinách dostane k čistému základu, už není tak zajímavé.
Nedá se stoprocentně určit, zda je vůně lehká nebo těžká; na květinovou a citrusovou je těžká, na orientální spíš lehčí, snesitelná i pro ty, kteří orienty moc nemusí. Pomerančový květ tu není ve své lehké podobě, jak už jsem předeslala, ale v těžší, syté a šťavnaté. Nejde rozhodně o typický orient nacpaný santalem, pižmem a kořením.
Podobnou vůni jsem si vybavit nedokázala, jen vzdáleně podobná je Noa Perlé, ve které je podobný sladkokyselý tóny pomerančové kůry.

Vůně dostala jméno po Palazzo Fendi, sídlu společnosti a zároveň hlavního butiku značky. Dům stojí v Římě a byl otevřen v květnu 2007, při osmdesátém výročí vzniku firmy. Jak Fendiho palác vypadá nemusíte dlouze hledat; stačí se podívat na flakonek Palazza, který zdobí jeho stylizované vyobrazení.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější