Flekatý porcelán

Možná se porcelánová pleť dnes zrovna nenosí (zase bude, jen co nekalé čachry slunečních paprsků víc prosáknou do povědomí veřejnosti), ale přirovnání je to jistě dokonalé. Vaše tvářičky jsou mladé, hladké, barevně sjednocené, zkrátka dokonalé... když vtom bác ho, najdete první rezavou skvrnu. Chvíli trpělivě čekáte, kdy se poslušně vrátí tam, odkud přišla, ale skvrna se k tomu nemá, naopak, přivede si kamarádky. Začnete urychleně pátrat po řešení a s hrůzou zjišťujete, že nešťastných skvrnatek je celá armáda - a většina z nich bojuje marně. Co teď?

Hned pro začátek si upřesníme, o čem je vlastně řeč. Nejlepší bude názorná fotografie; model jsem nemusela dlouho hledat, stačilo obrátit objektiv proti sobě. U někoho jsou skvrny méně zřetelné, u někoho zřetelnější, a vyskytují se rády hlavně na místech, kde byla kůže nějak poškozována (vytrhávání chloupků nad obočím, pod nosem, rozrýpávání pupínků na čele), ale mohou se objevit nezávisle na tom kdekoli.

Možná vám to připomíná stařecké skvrny nebo pihy, ale jde o trochu jiný případ. Hyperpigmentací je celá řada (encyklopedie The Pigmentary System jich vypisuje desítky a mohou mít různé příčiny: objeví se při užívání léků, po poranění, ozáření, ve stáří, při endokrinních poruchách nebo jsou podmíněné geneticky. Opakem hyperpigmentace (nadprodukce pigmentu) je hypopigmentace, tedy nedostatek pigmentu (bílé fleky místo rezavých), tou se však v článku zabývat nebudu.

Pihy, odborně ephelides, jsou známé drobné skvrnky, které mívají nejčastěji rusovlásky a světlovlasé ženy. Jsou podmíněné geneticky. Naštěstí už dnes nejde o takový společenský handicap jako dřív, tu a tam se v časopise objeví pihovatá modelka, takže pihy si můžete klidně nechat.

Pozánětlivé hyperpigmentace - vznikají na místech, kde proběhlo nějaké zánětlivé onemocnění kůže, například folikulitida, vyrážky a samozřejmě akné. Výsledná barva skvrny přitom nezáleží na tom, jak byl zánět těžký.

Hyperpigmentace po poranění - počítá se sem rýpání pupínků i jizvy po chirurgických zákrocích. Poranění ve tváři je proto vhodné se vyhnout, a když už to nejde, pečlivě se chránit před slunečním zářením, dokud se kůže nezahojí.

Chloasma, melasma - ostře ohraničené, světle nebo tmavě hnědé skvrny s nepravidelnými mapovitými okraji, které se objevují převážně v obličeji a postihují především ženy (90 % pacientů s melasmatem jsou ženy, 10 % muži). Ohrožené jsou zvláště brunetky a ženy s tmavší pletí; melasma je časté u žen hispánského původu, Řekyň a dalších „jižních“ typů, a také u Asiatek. Chloasma gravidarum vzniká v těhotenství a mizí po porodu. Chloasma hormonale vzniká následkem užívání hormonů (včetně antikoncepce) nebo při poruchách štítné žlázy. Oblíbená je u nás skvrnitých zvlášť periorální hypermelanóza, která se usazuje pod nosem a zdařile imituje knírek. Příčiny melasmatu (melasma a chloasma jsou příbuzné poruchy - jako chloasma se označují zmíněné „hormonální“ hyperpigmentace) jsou nejasné, podílejí se něm hormony, sluneční záření (podle některých studií jde o druh fotokontaktní dermatózy) a na vině může být údajně i kosmetika, ačkoli mnoho studií na toto téma provedeno nebylo.

Prakticky u všech typů hyperpigmentací je částečným viníkem (někdy větším, někdy menším, ale vždy významným) UV záření. Skvrny se často objevují od určitého věku, který se stále snižuje - postihují třicetileté i mladší ženy. Jestliže zatím žádné nemáte, dbejte na prevenci - noste krém s ochranným faktorem (celoročně, bez ohledu na počasí a nejen venku, ale i v budovách, protože UVA záření proniká sklem - ideální je denní krém s již „zabudovaným“ ochranným faktorem, bývá to SPF 15, který je dostačující), neužívejte hormony, pokud nemusíte, vyhýbejte se převoněné kosmetice plné éterických olejů, při lakování vlasů si pečlivě chraňte obličej a pokud máte akné, neporaňujte si pleť při vymačkávání a volte raději odbornou léčbu než domácí pokusy, po kterých vám zůstanou pigmentové skvrny.

Jestliže už skvrny máte, dodržujte tato pravidla také - takové prevenci se říká sekundární, protože vzniku poruchy už nezabrání, ale zmírní další postup - skvrn nebude přibývat a nebudou zbytečně tmavnout. Nejdůležitější je zmíněná ochrana před sluncem - kromě ochranného krému doporučuji vůbec se neslunit, nosit klobouk, držet se ve stínu a v nejhorším období vůbec nechodit ven. Pozor, tričko nebo kapesník hozený přes obličej vám nepomůže, zvlášť je-li bílý! Aby byla ochrana zakrytím účinná, musely bychom na hlavě nosit důkladně utěsněné bedničky ze zcela nepropustného materiálu, například dřevěné, samozřejmě i bez dírek pro oči, protože těmi by se dovnitř dostalo sluneční světlo. Představa je to roztomilá, ale ne moc dobře realizovatelná :) ***
Jak vzniká opálení - a pigmentové skvrny
Pokud vás zajímá, jak vlastně kůže získá při opalování svou hnědou barvu, dáme si malou biologickou vsuvku. Pigment, který rozhoduje o barvě pokožky, se jmenuje melanin; je produkován melanocyty, pigmentovými buňkami, které jsou uložené ve stratum basale - nejspodnější vrstvě pokožky (epidermis). Úkolem melaninu v pokožce je chránit ji před poškozením UV zářením; čím víc UV záření na kůži dopadá, tím víc melaninu buňky produkují, aby vytvořily silnější ochrannou vrstvu. Druhým mechanismem opalování je oxidace již vytvořeného melaninu - ten vlivem UV záření tmavne. K tmavnutí již vytvořeného melaninu dojde hned, nový melanin buňky vyprodukují během několika dnů - proto se doporučuje postupné opalování. I kdybyste hned první den zůstaly na slunci celý den, rychleji to zkrátka nejde - uhnaly byste si akorát spálení.
Melanin chrání před poškozením UV zářením poměrně účinně, musí ho však být hodně - týká se to tedy ras s tmavší pokožkou. Černoši vzácně onemocní rakovinou kůže, jejich pokožka má „zabudovaný“ zhruba ochranný faktor 10, což je celkem slušné číslo. Sebelépe opálená běloška takové ochrany nikdy nedosáhne, nemluvě o tom, kolik škodlivého záření do kůže pochytá, než se k tmavé kůži propracuje.
Melanin vyprodukovaný melanocytem se v podobě melanosomu může dostat mezi keratinocyty. Česky: Pigment v pigmentové buňce existuje v podobě jakéhosi váčku nebo bublinky, která může zůstat uvnitř této buňky, nebo se ocitne mezi kožními buňkami ve spodních vrstvách pokožky. Je-li potřeba hodně melaninu, melaninocyty ho vyrábějí jako na běžícím pásu a mohou ho „darovat“ i okolním buňkám. (Tyto buňky, keratinocyty, neustále stoupají do vyšších vrstev pokožky, kde nakonec odumírají a odpadnou - viz podrobnější článek o stavbě pokožky.)
Už je vám asi jasné, jak vzniká pigmentová skvrna. Může stoupnout počet melanocytů (to se týká např. stařeckých skvrn), u melasmatu se však jedná o zvýšenou produkci melaninu, nebo melanocyty vyrábějí větší pigmentové „bublinky“. Může jít také o zpomalený cyklus obnovy pokožky, kdy keratinocyty odumírají pomaleji a melanin se v nich hromadí. Pigmentové buňky mohou posílat pigment nejen do pokožky, může z nich prosakovat i do spodnější vrstvy - škáry. ***
Terapie

Nedílnou součástí léčby je zmíněná ochrana před slunečním zářením - půjdete-li se skvrnami k dermatologovi, nezapomene vám to jistě připomenout. Melasma se vyskytuje pouze na těch částech těla, které jsou běžně vystavovány slunci - tedy hlavně na obličeji. Na slunci, tj. v našich zeměpisných šířkách v létě, se zhoršuje, na podzim a v zimě často dochází ke zlepšení. Používejte faktor 30 a vyšší a slunci se co nejvíc vyhýbejte.

Užíváte-li hormonální antikoncepci, někdy ji stačí vysadit a skvrny zmizí nebo se zmírní. A naopak, budete-li při léčbě melasmatu v užívání pokračovat, pravděpodobně budou hormony vaši snahu hatit. Nepodceňujte tuto příčinu - zkušební vysazení antikoncepce je ve srovnání s ostatními metodami (laser, chemické peelingy, bělicí krémy) nejjednodušší a nejméně leze do peněz. Melasma se někdy průběžně zhoršuje a zlepšuje během menstruačního cyklu, protože reaguje na hladinu estrogenu v krvi.

Léčba závisí na tom, která část kůže je zasažena. Skvrny mohou být v pokožce (epidermis), škáře (dermis) nebo v obou. Typ poškození zjistí dermatolog tzv. Woodovou lampou (lampa, která vyzařuje ultrafialové světlo o vlnové délce cca 365 nm) - epidermální melasma se pod lampou zvýrazní, dermální ne. Jisté vodítko poskytuje i barva skvrny - epidermální melasma je světle hnědé, dermální má našedlý nebo namodralý odstín, smíšené melasma je tmavě hnědé. Nejspolehlivější diagnostickou metodou je biopsie, kdy se odebere kousek kůže a prozkoumá pod mikroskopem, to už je ovšem invazivní metoda. Dermální melasma se léčí hůře, protože pigment je uložen hlouběji v pokožce. Nejčastější je však naštěstí melasma epidermální.

Chemický peeling

Pomocí chemického peelingu lze odstranit část epidermis, případně celou, a tím i nežádoucí melanin. Používají se vysoké koncentrace některých kyselin, zpravidla kyseliny glykolové nebo trichloroctové. Peeling musí provádět zkušený dermatolog, protože se pracuje s 50-80% koncentrací a roztok se nanáší jen na několik minut, potom se musí okamžitě opláchnout a zbylá kyselina neutralizovat. Silný chemický peeling se příliš nehodí pro lidi fototypu I-II (světlá pokožka, která se snadno spálí) a je nutné počítat s jistou bolestivostí a nepříjemným hojením. Vysoké koncentrace doslova zničí epidermis a obvykle i povrch škáry, takže celá pokožka se oloupe a musí narůst znovu. Pokud peeling proběhne dobře, je nová pokožka hezčí, „mladší“ než ta stará, komu tedy nevadí pro krásu trochu trpět, bude s výsledkem pravděpodobně spokojen. Ne vždy se však podaří zbavit pigmentových skvrn a někdy dojde i k horším vedlejším účinkům - vzniku hypertrofických (zbytnělých) jizev, nekróze či zánětu, jehož následkem je pozánětlivá hyperpigmentace a pacientka tak má v závěru melasma ještě horší než předtím.

**Laser a pulzní světlo **

Zázračný všeléčivý laser neumí ničit jen chloupky a mateřská znaménka, ale i pigmentové skvrny. Jenže kdyby to bylo tak jednoduché, nepotkávaly bychom na ulicích tolik flekatých kolegyň… Laserů je mnoho druhů a úspěšnost léčby záleží na použité technologii a typu melasmatu. Není nijak závratná a navíc je léčba laserem drahá, je proto lepší přistoupit k ní až po selhání ostatních metod, zvlášť pokud máte hlouběji do kapsy. Nejlepší výsledky u dermálního melasmatu má tzv. Q-switched laser. Pro epidermální pigmentové skvrny se zase hodí intenzivní pulzní světlo (označuje se zkratkou ILP a jde o jinou technologii než laser); ošetření dvěma pulzy ILP mívá úspěšnost 76-100 %, ale máte-li pigment usazený hlouběji (dermální nebo smíšené melasma), bude výsledek slabý - pod 50% i po čtyřech sezeních. ILP se doporučuje jako doplňková metoda lokální léčby zesvětlujícími krémy nebo gely.

Dermabraze

Mechanická dermabraze, lidově obroušení kůže bruskou, nepřináší v terapii melasmatu příliš dobré účinky. Vzhledem k tomu, že k hyperpigmentaci náchylná pokožka ráda reaguje flekatěním na poranění, můžete po dermabrazi skončit s ještě skvrnitějším obličejem než před ní.

Lokální farmakoterapie

Mastičky, gely, krémy - nejjednodušší a ve srovnání s laserem či odborně prováděnými chemickými peelingy nejlevnější metoda. A nevýhody? Bývá zdlouhavá (krémy je potřeba aplikovat několik měsíců) a výsledky nejisté - někdy se podaří hyperpigmentaci odstranit, někdy jen trochu zesvětlit a někdy krém s melasmatem nehne ani o chlup. Že se lokální terapie hodí především pro epidermální melasma jistě nemusím připomínat - rohová vrstva pokožky velmi účinně chrání spodnější vrstvy před pronikáním jakýchkoli chemikálií zvenčí, a to včetně těch, které bychom tam nutně potřebovaly dostat.

Bělicích přípravků je celá řada a nabízejí je jak výrobci speciální dermokosmetiky, tak Christian Dior, Shiseido nebo Yves Rocher. Jak si mezi nimi vybrat ten pravý? Základní pravidlo je prosté - snažte se vybírat mezi přípravky, na nichž je jasně uvedeno, jakou bělicí látku a v jaké koncentraci obsahují. Je hezké, že Givenchy u své bělicí řady Blanc Parfait uvádí, že obsahuje „Advanced White System“ testovaný in vitro, přičemž koncentrát na bělení skvrn je „obohacený proaktivním extraktem z mořských řas“ a podle „klinických testů na 32 ženách došlo k redukci tmavých skvrn o 26 % a barevnému sjednocení a rozzáření pokožky“, informační hodnota těchto úžasně a vědecky znějících popisků je však naprosto nulová. Nenechte se obalamutit reklamou a vybírejte zodpovědně, jako správná vzdělaná spotřebitelka.

Pro bělení pigmentových skvrn se používají nejčastěji následující látky:

Hydrochinon - oblíbené bělidlo, používané již desítky let. Inhibuje enzym tyrozinázu, který podněcuje tvorbu melaninu a tím vlastně brání vzniku nového pigmentu, a zřejmě je schopen ničit i již hotové melanosomy a také pigmentové buňky. Používá se koncentrace 2-6 %, přičemž v účinnosti tří, čtyř a šestiprocentního přípravku nebyly pozorovány významné rozdíly. V testech hydrochinon částečně či zcela pomohl 60-90% pacientů. Přípravek je nutné používat alespoň 5 týdnů, po 5-7 týdnech bývá patrný výsledek a léčba by měla pokračovat tři měsíce až jeden rok. A nevýhody? Výsledek je bohužel reverzibilní, to znamená, že po ukončení léčby se skvrny mohou vracet. Většinou to vypadá tak, že přes zimu vybělíte a jakmile v létě vykoukne sluníčko, máte své věrné fleky zpátky… Hydrochinon je lehce dráždivý a během léčby může dojít k zarudnutí nebo olupování pokožky, štípání či vyrážce. Zareaguje-li pokožka silněji, může vás opět potkat pozánětlivá hyperpigmentace. Při používání vyšších koncentrací než 2% může naopak dojít k hypopigmentaci, tj. vymizení pigmentu - místo tmavého fleku máte najednou bílý, světlejší než okolní normální pleť. Na rozdíl od pigmentových skvrn se tyto bílé fleky bez pigmentu nedají prakticky nijak léčit, je proto lepší mít trpělivost a nesnažit se v honbě za neflekatou pletí sehnat co nejkoncentrovanější přípravek.

Přípravky s hydrochinonem se nanášejí jen na postižené místo a léčbu je ideální podstoupit v zimě. Ošetřovanou kůži je nutné bez ohledu na roční období chránit krémem s vysokým SPF.

Kyselina kojová - tato kyselina je na rozdíl od hydrochinu naopak poměrně nová záležitost. Jméno dostala podle japonského názvu (koji) plísně Aspergillus oryzae, která tuto kyselinu produkuje. Mechanismus jejího účinku je podobný, brzdí enzym tyrozinázu. Používá se v koncentraci 1 % , vyšší koncentrace nezvyšuje účinek. Podle některých zdrojů je dokonce účinnější než hydrochinon, každopádně má méně vedlějších účinků - není tak dráždivá. Nejčastějším vedlejším účinkem je kontaktní alergie, která se však vyskytuje především v Japonsku, kde se tato kyselina hojně používá (nejen v kosmetice - aplikuje se také na krájené ovoce, aby nehnědlo). Respektive používala, v současnosti je kosmetika s kyselinou kojovou na japonském trhu zakázána. Aplikuje se 2× denně po dobu cca dvou měsíců, opět nejlépe v zimě. Kyselina kojová je také poněkud nestabilní, rychle se rozpadá a z přípravku mizí. To je však v menší či větší míře problém všech látek proti pigmentovým skvrnám, proto je poměrně důležité balení: kupujte raději přípravky, které jsou balené v tubách než v kelímcích (při otevření tuby se se vzduchem setká jen malá plocha krému, zatímco v kelímku je nepoměrně větší) a vyvarujte se průhledných obalů.

Kyselina azelainová (azelaová) - kyselina, která selektivně účinkuje na příliš aktivní a abnormální melanocyty, nehrozí proto nežádoucí vybělení okolních míst. Používá se v koncentraci 10-35 %, ideální průměr je 20 %. Je účinnější než hydrochinon a kromě někdy se vyskytujícího počátečního podráždění nemá vedlejší účinky; z uvedených látek je patrně nejbezpečnější. Aplikuje se 2× denně po dobu mnoha měsíců, přičemž výsledky začnou být vidět po 1-2 měsících. Nezpůsobuje fotosenzitivitu a léčba tak může teoreticky probíhat i v létě; to ovšem neznamená, že slunce nebude léčbu kazit a vyrábět nové pigmentové skvrny.

Isoproylcatechol - používá se v koncentraci 1-3 % a k výraznému zlepšení dochází u více než 60 % pacientů. Je však vysoce toxický pro melanocyty a musí se proto užívat velmi opatrně a zásadně pod lékařským dohledem.

Tretinoin - používá se v poměrně nízkých koncentracích (0,05 - 1 %) a jeho účinnost je celkem dobrá, přičemž kombinací s jinými bělicími látkami se ještě zvyšuje. Tretinoin se však musí aplikovat velmi dlouhou dobu (2 roky) a není bez vedlejších účinků - jde totiž o kyselinu, takže se může vyskytnout pálení, zarudnutí, štípání a olupování. Naprosto nezbytná je ochrana kůže krémem s vysokým faktorem. Tretinoin je vysoce nestabilní na světle a doporučuje se proto aplikovat večer, o nutnosti správného balení krému (viz výše) nemluvě.

**Extrakt z medvědice, brusinek, ostružin, moruší **- výrobci přírodní kosmetiky někdy nabízejí tyto extrakty jako přírodní alternativu chemických bělidel. Extrakty obsahují látku arbutin, derivát hydrochinonu. Jenže účinky arbutinu zatím nebyly dostatečně prozkoumány a není proto známo, jak dlouho a v jakých koncentracích by se měl používat. Extrakt z borůvky také není v žádném případě čistý arbutin, ale prostě extrakt z borůvky, a malé procento, které bývá v krémech přítomno, nemůže dělat zázraky. Natírání takovými krémy je proto celkem zbytečné.

Kyselina askorbová (vit. C) - přidává se běžně do kosmetických prostředků jako antioxidant, ale má i schopnost tlumit funkci melanocytů. Do bělicích přípravků se dávají deriváty vitamínu C, které se v kůži mění na kyselinu L-askorbovou, která je jako jediná schopná působit na melanocyty. Přímá aplikace kyseliny L-askorbové je nemožná, protože jde o velmi nestabilní kyselinu, která by v krému v kelímku příliš dlouho nevydržela.

Kyselina citronová, octová - tyto kyseliny působí přímo na melanin, nikoli na melanocyty, a přeměňují ho na světlý leukomelanin. Proto se za časů našich babiček doporučovalo potírat pihy citrónem nebo octem, a dodnes tuto metodu používají některé starší dámy na stařecké skvrny. Jistý účinek citróny mají a v některých případech lze dosáhnout zesvětlení, ale výrazný efekt nečekejte.

**Peroxid vodíku **- vlasy zesvětlí spolehlivě, ale na pigment v kůži nemá dostatečný účinek. Bělení pigmentových skvrn peroxidem není možné.

Z uvedeného vyplývá, že nejzajímavější je trojice hydrochinon, kyselina kojová a kyselina azelainová, v některých případech i tretinoin. Vhodná je kombinace více látek, např. hydrochinon + tretinoin, hydrochinon + kyselina kojová, ale v případě alergické reakce pak může být problém zjistit, která látka ji způsobila. Problém je také s dostupností: hydrochinon je v Evropské unii zakázán, ale je dostupný v USA (odkud si můžete přípravek s hydrochinonem klidně objednat - zakázaný je pouze oficiální dovoz do Evropy); kyselina kojová je dostupná v Evropě i v USA, kde se však příliš nepoužívá, a zakázaná je v Japonsku; kyselina azelainová je dostupná všude, ale kupodivu se i přes své pozitivní účinky příliš nepoužívá.

Pro všechny přípravky platí obecná pravidla použití, o kterých jsem se už většinou zmínila:

  • léčbu je vhodné provádět na podzim a v zimě;
  • během léčby se bez ohledu na roční období chraňte krémem s vysokým ochranným faktorem, ať už kvůli tomu, aby slunce nevyrábělo nové skvrny, nebo kvůli citlivosti pokožky způsobené některými bělicími látkami;
  • nekupujte prošlé výrobky (na eBay jsem několikrát zahlédla se slevou lehce prošlou Porcelanu - při nestabilitě hydrochinonu celkem zbytečná investice do jinak podprůměrného krému) ani výrobky v nevhodném balení (nejlepší je neprůhledná tuba), skladujte je na suchém, tmavém místě a nenechávejte kelímky otevřené;
  • neshánějte co nejvyšší koncentrace, zůstaňte o bezpečných a ověřených procent;
  • při podráždění pokožky léčbu přerušte nebo snižte dávkování;
  • nanášejte jen na postižená místa, nikdy nenatírejte přípravky na poškozenou či spálenou pokožku, na sliznice a do bezprostředního okolí očí;
  • používejte pouze krémy, gely či fluidy, které se natřou na pokožku a nechají působit. Používání čisticích mlék, mycích gelů či tonik s bělicími látkami nemá smysl, protože se oplachují nebo otírají - jde pouze o tahák na peníze;
  • čím dříve po objevení skvrn s léčbou začnete, tím větší je šance na úspěch;
  • ideální je léčit skvrny pod dohledem lékaře. S většinou dermatologů se lze dohodnout i na vyzkoušení hydrochinonového krému, který si samy seženete.

***
Přípravky
Dostáváme se k závěru, který bude patřit konkrétním přípravkům. Ty s hydrochinonem si musíte objednat v zahraničí mimo Evropskou unii, tedy v USA - buď v e-shopech, nebo na eBay. Američanky mají k dispozici spoustu krémů s hydrochinonem, které si mohou běžně koupit v drogerii za pár dolarů. Obsahují 2 % hydrochinonu, vyšší koncentrace jsou i v USA pouze na lékařský předpis. Anglický a zároveň INCI název hydrochinonu je hydroquinone (často se uvádí zkratkou HQ); kyseliny kojové kojic acid, kyseliny azelainové azelaic acid. NeoStrata - náš milý osvědčený výrobce dermokosmetiky myslí i na flekaté. Výběr je široký, v USA jsou k dostání krémy s hydrochinonem, u nás pochopitelně ne. Exuviance Skin Brightening Gel (podle složení jde o totéž jako NeoCeuticals Skin Brightening Gel) obsahuje kyselinu glykolovou, kojovou, citronovou, mléčnou a askorbovou plus nějaké ty rostlinné extrakty pro efekt (moruše, lékořice, medvědice). Podobné složení má Pigment Lightening Gel. Krém Brightening Cream SPF 15 obsahuje arbutin a opět exfolianty (glukonolakton), chemický UVB filtr a minerální UVA+UVB filtr. Skin Lightening Cream a Skin Lightening Gel (někdy uváděné se zkratkou HQ) obsahují hydrochinon a prodávají se pouze v USA. Názvy jsou trochu zmatené, ale většina e-shopů má u přípravků opsaný popis z webu NeoStraty, kde jsou vždy uvedené účinné látky; najdete je i na českých stránkách NeoStraty. V případě pochybností při nákupu v lékárně nebo salonu se podívejte do složení INCI uvedeného na tubě nebo na krabičce.
Porcelana - krém prodávaný v USA firmou Schwarzkopf & Henkel. Obsahuje 2 % hydrochinonu a je poměrně levný, do 10 dolarů za jedno balení. V některých e-shopech ho najdete i výrazně dražší, třeba za 30 dolarů, nenechte se tedy nachytat. Porcelana je velmi hutný krém, který se špatně roztírá, v případě, že potřebujete natírat větší plochy a máte mastnější pleť bych se ho raději vyvarovala. Denní verze obsahuje ochranný faktor 15.
Palmer's Skin Success Eventone Fade Cream - další hydrochinon z amerických drogerek. Cena i obsah hydrochinonu stejné jako u Porcelany.
Nadinola Fade Cream - obsahuje 2 % hydrochinonu. Je možné ji zakoupit ve verzi pro suchou i mastnou pleť. Cena do 10 dolarů.
Obagi-C Rx System - řada výrobků pro péči o pleť s pigmentovými skvrnami. Obsahuje různé exfolianty, ochranný krém s vysokým faktorem a sérum s hydrochinonem. Web Obagi je poměrně skoupý na slovo; sérum prý obsahuje 4 % hydrochinonu, existuje však zřejmě ještě jedno sérum s 2 % hydrochinonu a kyselinou kojovou. Výrobky Obagi jsou poměrně drahé, každopádně nepotřebujete celou řadu Rx System - stačí **C-Therapy Night Cream
nebo **C-Clarifying Serum
(jejich složení je prakticky totožné).

**SynCare White Action **- zalíbila se vám kyselina azelainová? Česká značka dermokosmetiky SynCare nabízí krém s 20 % této kyseliny. Balení stojí kolem 500-600 Kč.

Barekol AntiPigment - krém slibuje vybělení pomocí extraktu z japonského „citrusu ushiu“, o kterém se mi nepodařilo najít vůbec nic. Pokusím se zjistit přesnější složení krému. Je každopádně velmi levný (69 Kč).

Bioderma White Objective - obsahuje „patentovaný W.O.® komplex“, což je přesně ta formulace, při které musíte zpozornět. Podle INCI složení tvoří tento komplex směs extraktů z byliny Andrographis paniculata, lékořice a z řasy Laminaria ochroleuca a lysinové soli kyseliny azelaové, vše v množství max. 1-2 % bez ohledu na to, zda jde o běžnou nebo intenzivní péči (bělicí „pero“ White Objective Pen). Verdikt? Kupte si raději NeoStratu nebo SynCare.

Decléor Aroma White - podobný případ jako Bioderma, ale zde se zázrak jmenuje „White-Bright Complex“. K tomu nějaký extrakt z papáji, vitamín C a pár promile heřmánku.

Dermalogica Skin Brightening System - vitamín C, lékořice, medvědice, rýže a moruše. Mám to rozebírat?

Shiseido White Lucency - přesné složení na webu nenajdete, zato nechybí seznam zázračných komplexů - „multi-targeted vitamin C“, „super spot deacti-complex“ a extrakty z exotických asijských bylin. Kosmetika Shiseido je poměrně drahá a bez bližších znalostí složení bych do toho na základě nějakého super deacti-tentonc nešla.

La Mer Whitening Essence - kosmetika La Mer je extrémně drahá a člověk by čekal maximální obsahy všech možných bělicích látek plus odpovídající servis, tj. přesné složení a informace o účinných látkách. Kdepak. „Srdcem esence je koncentrovaný Whitening Sea Ferment, pečlivě a přesně vedený látkou Deconstructed Waters™ vyvinutou firmou La Mer. Pleť je jemně, ale účinně napuštěna energií a důležitými živinami. Sluneční skvrny, pihy a nerovnoměrná pigmentace okamžitě mizí.“ Co je to Bělicí mořský kvas a Dekonstruovaná voda ví jen bůh Poseidon a La Mer. Aplikujte stejné pravidlo jako u předchozích výrobků: kde chybí přesné informace a přebývají mlhavé, nabubřelé marketingové pohádky, tam nechť vaše peněženka zůstane pevně zavřená.

Yves Rocher A.D.N. Vegetal sérum - web uvádí jako účinnou látku komplex Mélanin Control Végétal, francouzské stránky přidávají výsledek nějaké studie, podle které došlo v 75 % případů ke zlepšení. Jinak ani ťuk. Až půjdu příště kolem butiku Yves Rocher, zajdu se podívat na INCI a uvidíme. Sérum je na Rochera dost drahé: cenou 1900 Kč s přehledem utírá i Diora. Jestli je slavný Mélanin Control Végétal směska borůvkové šťávy s lékořicovým odvarem, je to poněkud… nehezké.

Update: zdá se, že nakonec je to ještě horší :) Sérum je sestaveno z dražších a kvalitnějších ingrediencí, nenajdete v něm žádnou bílou vazelínu a další drogerkovou láci, ale ani žádný osvědčený bělicí prostředek. Skutečně je v něm jen lékořice (ani ty borůvky jsem nenašla), a to na samém konci složení, tedy přinejlepším jedno procento. Kápněte do dvou deci vody dva mililitry lékořicového extraktu, zamíchejte a potřete si tou vodou pigmentovou skvrnu - věříte, že ji to vybělí?

**Vichy Novadiol **- odkaz na Novadiol na stránkách Vichy nefunguje a zjistit bližší informace je velmi obtížné, našla jsem pouze zmínku o látce procystein. Zmínky o procysteinu v souvislosti s melaninem jsou sporadické, podle všeho tedy nejde o nic spolehlivého, ale o další pokus kosmetické firmy zaujmout něčím, co jiná firma nemá.

La Roche-Posay Mela-D - popis výrobku víceméně přiznává, že hlavní složkou Mela-D je účinný UV filtr, který brání tvoření pigmentových skvrn. Tedy dalších pigmentových skvrn. Jako bělidlo je zde kyselina cholová, která inhibuje tyrozinázu - potud v pořádku, ale v odborných knihách a časopisech jsem o kyselině cholové nenašla jedinou zmínku. Zajímalo by mě především: kolik kyseliny cholové Mela-D obsahuje (INCI složení na webu není); jaká je asi její účinnost, když je u Mela-D uvedeno, že je „extrémně dobře snášen“ (všechny účinné látky proti hyperpigmentaci v odpovídajícím množství mají nějaký dráždivý účinek) a má se natírat na celý obličej a dekolt (což se u bělicích látek nedoporučuje právě kvůli podráždění a možnému nežádoucímu vybělení pokožky); a co udělá s mými poctivě rezavými fleky, jestliže, jak pravi web, „Mela-D snižuje intenzitu tmavých skvrn počínaje druhým měsícem léčby. Po 4. měsíci byly skvrny zesvětleny o 30 % ve srovnání s původním stavem, aniž by někde byly nežádoucí bílé skvrny.“ Asi nic moc, že.

Zdroje:

Dermatologic Clinics, č. 25/2007 - Pigmentary Disorders
David J. Gawkrodger: Dermatology - An Illustrated Colour Text
Paul K. Buxton: ABC of Dermatology
Skin Moisturization (sborník)
Radmila Konkoľová: Korektivně dermatologické metody
Frank Burczyk, Dr. Aggy Gianni: Lexikon kosmetiky od A do Z
Paula Begoun: The Complete Beauty Bible
stránky a prezentace výrobců 


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

yvo 02.04.13 17:01

hyperpigmentace

Perfektní objasnění,moc mi tento článek pomohl. :)

Nejčtenější