Frederic Malle: Carnal Flower

Pokud vládnete angličtinou, podívejte se před čtením recenze na „toto video na YouTube“http://youtube.com/watch?v=Wu28o405fCA. Pokud nevládnete, shrnu vám, o co tam jde - pán, který mluví do kamery, je Frederic Malle, majitel společnosti Editions de Parfums. Líčí filozofii firmy, nadává na mainstreamové společnosti, které se snaží zákazníkům nacpat narychlo zflikované a neoriginální vůně (můj člověk :P), a v jednu chvíli mluví o vůni Carnal Flower.
Nejslavnější tuberózovou vůní je bezpochyby Fracas, říká pan Malle, a když někdo vyrábí tuberózový parfém, většinou se snaží okopírovat Fracas. Parfumér Dominique Ropion, kterému práci na Carnal Flower svěřil, na to šel jinak. Vycházel z podrobné analýzy vůně živé tuberózy (to už s dnešní technologií není problém) a snažil se vytvořit co nejvěrnější imitaci, která by se navíc přirozeně mísila s vůní pleti své nositelky. Tuberóza je zajímavě kontrastní květina, ve které se snoubí dvě stránky - jedna je jásavá, svěží, slunečná, druhá tělesná, smyslná, až maličko obscénní. Dominique Ropion do vůně přidal různé složky, které vůně tuberózy přirozeně obsahuje - salyciláty, kokosové aroma - aby tyto tóny podtrhl. (Některé zahraniční recenze zmiňují ještě další složky, např. bergamot, meloun, ylang-ylang, jasmín, pomerančový květ, kafr atd., na webu výrobce jsou uvedené pouze ty, které jsou nahoře ve složení; každopádně ať je tam cokoli, slouží to jen k vytunění tuberózy a samostatně to cítit není.)
A jaký je tedy výsledek? Asi takovýto: i když bílé květiny nejsou tak úplně moje specialita - mám je radši v přiměřeném množství a v nějaké kombinaci, ze které nebudou moc vyčuhovat a dusit mě, a speciálně tuberóza v podobě Fracasu nebo Fragile je pro mě nenositelná a celkem nepříjemná na počich - nad Carnal Flower mi kapaly sliny. Když jsem se na webu firmy dozvěděla, že existuje tělové máslo parfémované Carnal Flower, frustrace udeřila plnou silou - máslíčko totiž stojí skoro 4000 Kč, ale ta představa, hýčkat své tělo takovou božskou vůní, za to skoro stojí. To jsou chvíle, kdy žena zcela racionálně přemýšlí, že dá košem tomu hodnému, prostému programátorovi, který ji nade vše miluje, ale platově patří mezi český průměr, a půjde přebrat Ivaně Macháčkové Karla Gotta.

Ale pojďme konečně k vůni. Na rozdíl od zmíněných známých tuberózových vůní se Carnal Flower opravdu snaží věrně napodobit skutečnou květinu. Nic do ní nepřidává a nic z ní neubírá, celá kompozice je provedená tak, aby všechny složky pouze sloužily hlavnímu tématu. Vůně je typicky bílá (tuberóza patří do stejné rodiny jako jasmín, pomerančový květ, gardénie a další), necítila jsem v ní žádné ovocné tóny; třeba Fracas voní - nejen mně - po meruňkách a jahodách, když si ho představím v barvách, vidím ostře ohraničenou bílou, jahodově červenou, oranžovou a podobné výrazné barvy, zatímco Carnal Flower je bílá s jemně žlutou, krémovou a šedou. Zkrátka, ačkoli je opravdu výrazná a logicky ze své bílé podstaty dost omamná, je taková ‚sevřenější‘, prostě jedna květina perfektně sladěná tak, jak ji vyrobila sama příroda.
Nejvýraznějšími podtóny v tuberóze Carnal Flower je máslový a zemitý. Máslový je podobný stejnému tónu v gardénii, ale o chlup mírnější. Jakmile si k parfému přičichnete, hned vám bude jasné, na co Dominique potřeboval ten kokos - správně dávkovaná špetička máslový podtón krásně podtrhne, když se soustředíte, opravdu tam ten kokosový závan ucítíte. Zemitý tón je velmi výrazný hlavně asi tak minutku na začátku, ale prolíná se celou vůní a zůstává s ní až do konce, kdy se opět trochu zvýrazňuje. Těžko se popisuje a někdo ho možná ani nebude vnímat jako zemitý, např. Robin v recenzi na Now Smell This tenhle tón hodnotí jako zelenou vůni rozmačkaných stonků s příměsí citrusů. Mně však připomíná suchý písek ze studeného dna pískoviště, nebo hlínu vysušenou, ale už ne prohřátou sluncem. Když vstoupíte do květinářství, cítíte kromě vůně květin a vody i lehký zemitý odér hlíny a květináčů. Něco takového v Carnal Flower je.
Jestli chcete získat konkrétnější představu, zajděte do nějakého obchodu s aromatickými olejíčky, najděte ylang-ylang od Salusu, mázněte si kapičku na ruku, chvíli počkejte a přičichněte. Je to na rozdíl od Carnal Flower takové neotesané (ylang-ylang od Salusu není moc příjemný, aby byl cenově dostupný, musela firma logicky nakoupit mizernou kvalitu), ale to bíle květinové i to zemité v tom je.
Jiné tóny v Carnal Flower nejsou, jak už jsem napsala, snad jen trošku toho hebkého pižma v základu, aby měla tuberóza na čem kvést. Vůně se tím pádem nerozprskává do okolí, ale halí svou nositelku do příjemného, luxusního oblaku. Je také příjemně teplá - doslova tělesně teplá (ani o stupeň víc).

Pro milovníky tuberózy je Carnal Flower naprostá nutnost k vyzkoušení; někde si ten vzorek prostě sežeňte a zkuste. Jestli pro vás bude i nositelná, to je otázka - je to bílá omamná příroda ve své něžné i drsné kráse a ne každý tu drsnou část snese. Možná i ti, kteří tuberózu moc nemusí, by měli Carnal Flower vyzkoušet, třeba by se jim potom začala líbit…

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější