Frederic Malle: En Passant

"Zastavte se na jaře na kraji zahrady a vdechněte vůni šeříku, kterou k vám žene vítr," píše se na letáčku u vzorku En Passant. "Impresionistická vůně Olivie Giacobetti si hraje s jedním jednoduchým tónem, bílým šeříkem, zachyceným v určitý okamžik." To jsem si samozřejmě dala říct, protože šeřík je jedna z mých oblíbených květin.

‚Zastavte se na jaře na kraji zahrady a vdechněte vůni šeříku, kterou k vám žene vítr,‘ píše se na letáčku u vzorku En Passant. ‚Impresionistická vůně Olivie Giacobetti si hraje s jedním jednoduchým tónem, bílým šeříkem, zachyceným v určitý okamžik.‘ To jsem si samozřejmě dala říct, protože šeřík je jedna z mých oblíbených květin. Olivia k šeříku přidala ještě ozvěny jarních a letních tónů (voda, okurky, obilí, pomerančový květ), aby byl dojem posezení venku pod šeříkem dokonalý. (Můžeme se hádat, že vůně šeříku a obilí se zpravidla nepotkává. Taky se můžeme hádat, že východ slunce nevypadá jako oranžová tečka uprostřed šedomodré mazanice.) Šeřík znám z Pur Désir de Lilas od YR - to je přímočarý, silný šeřík, jaký se dává třeba do kosmetiky jako parfemace. Potom Purplelight od Daliho - šeřík na svěženkový způsob s ovocem. Šeřík najdete ještě v dalších vůních, někde zřetelnější, někde jen jeho stopy: Aqua Allegoria Angélique Lilas, Pleasures, 5th Avenue, Omnia Amethyste. Co výjimečného mezi nimi nabízí En Passant? Je to parfém, v němž šeřík hraje prim a zároveň je zpracovaný opravdu umělecky. Jestliže je Pur Désir de Lilas věrná, ale běžná kresba šeříku z atlasu, En Passant je malba, do níž talentovaná autorka vložila něco ze svého jedinečného pohledu na svět. Šeřík voní v En Passantu od začátku do samého konce a ostatní složky plní úlohu dokreslujícího okolí. Je možné, že se vám ten šeřík na první počich nebude líbit, je tu se vším všudy, i s tím typickým ‚nahnilým‘ podtónem, ze začátku je navíc kapánek gumový. Vtip je v tom, že nesmíte čichat k navoněné ruce zblízka - spíš ji dejte dál od nosu a zamávejte s ní. Takhle vůni ucítí lidé, kteří projdou kolem vás (a abyste ji tak cítili taky, zvažte místo aplikace - na hrudník přímo pod nos to možná nebude ideální). Celkový dojem z vůně je mírně hřejivý, jako když slunce na jaře začne po dlouhé době hřát. Mezi podtóny najdete trochu té svěží vody a suché zlaté obilí.
Pokud znáte L'Eau de Hiver stejné značky, s En Passant má něco společného: obě vůně jsou podobně lehké, průsvitné, hřejivé, příjemně nasládlé, aniž by zároveň ztrácely trvanlivost a sytost.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

jana 28.11.10 15:14

Tato vune je krasna kvetinova, serikova, trpytiva. No proste jaro provonene serikem. Moc se mi libila. Jake, ale bylo moje zklamani, kdyz se asi po pul hodine tato vune rozvinula do serikoveho osvezovace toalet. Velike zklamani.

Nejčtenější