Frederic Malle: Lipstick Rose

Lipstick Rose, ještě nedávno populární vůně na našem diskuzním fóru, kterou chtěli všichni vyzkoušet (až došlo i na mě), je, co se týče názvu, proma a vůně, jednoduchost sama. Název v překladu znamená ‚rtěnková růže‘ (nebo ‚rtěnková růžová‘, přeneseně případně ‚růžová rtěnka‘ - jak chcete) a na webu Editions de Parfums je představena jako vůně rtěnky. Veselá, s fialkovo-růžovou bonbonovou vůní; takhle si prý parfumér Ralf Schwieger představuje idealizovanou ženskost, kterou vystihuje obraz dívky líčící se před zrcadlem.
Dneska už se s parfemací kosmetiky víc nadělá, ale když jsem Lipstick Rose i s legendou představila své mámě, přiložila ruku k nosu, na tváři se jí rozhostil zasněný úsměv a pravila - ‚když jsem byla malá, měla babička [myšleno moje - tedy její máma] takovou rtěnku, kterou moc nenosila, ale nikdo na ni nesměl sahat. Byla zářivě rudá a přesně takhle voněla.‘ Zamávala rukou, nasála další dávku odéru a spokojeně dodala: ‚To je prostě ono. Jako bych měla tu rtěnku rozmatlanou mezi prstama.‘
Nakolik se vám taková představa zamlouvá, to už si musíte rozhodnout sami, každopádně Lipstick Rose je opravdu věrná imitace rtěnkové vůně, jak ji známe z dřívějších dob. Měla jsem také takovou, byla pro změnu neónově růžová a koupil mi ji kdosi na pouti; současné rtěnky bývají často parfemovány tlumeněji. Je to směsice růže a fialky, namířená sladkým, bonbonkovým směrem.

Zpočátku je Lipstick Rose poměrně výrazná, na všechny strany z ní ční pronikavá růžová vůně (pevně věřím, že jsem správně identifikovala pelargónii, kterou se imituje růže - zvlášť v kosmetice, jež se drahou růžovou esencí neparfémuje), během půl hodinky se uklidní natolik, aby se vedle ní dalo žít v jedné místnosti, a postupně se zmírňuje a zmírňuje až do úplného konce. Růži zdatně sekunduje fialka v provedení ‚sladký fialkový bonbon‘. Základ (pižmo s nepatrnou špetkou sladké vanilky) slouží opravdu jen jako nenápadný základ. Složitý vývoj nečekejte, Lipstick Rose patří mezi jednoduché, nekomplikované kompozice.

S verdiktem je to těžké. Sladká, růžovofialková vůně rtěnky má své specifické, nepopsatelné kouzlo, většině z nás nejspíš bude připomínat něco z dětství, maminčiny či babiččiny šuplíčky se šminkami, které jsme tajně zkoumaly a čmáraly si těmi nejbarevnějšími po obličeji. Zároveň umí být ve své jednoduchosti a bonbonovosti zatraceně protivná. Řekla bych, že to není nic na pravidelné a dlouhodobé nošení, jde spíš o ‚náladovou‘ vůni, na kterou musí mít člověk chuť; brzo by se přejedla. Umím si ji mnohem lépe představit ve formě tělového mléka (je k mání) pro jemné navonění nebo jako voňavý polštářek do toaletního stolku či prádelníku.

Další vůně k vyzkoušení: cokoli cukrátkového s fialkou a růží nebo jenom fialkou. Sladkou pudrovou náladu má třeba Magnetism, výrazně fialková a pudrová je Lolita Lempicka Midnight Fragrance. Ale stejnou jako Lipstick Rose mezi parfémy nenajdete. Musíte k regálu s rtěnkami :)


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Diorissimmo 06.04.10 13:01

kde se dá koupit? Nebo alespoň to tělové mléko. Prosím poraďte.

Kate 22.06.09 23:08

Skúšam ju už druhý deň, rtěnku mi asi moc nepripomína, cítim sa v nej úžasne. Sladká pre mňa akurát a vonia mi veľmi exkluzívne, a dobre drží. Škoda, že je tak drahá :)

chechtalka 17.01.09 22:30

je to zajímavé, podle popisu se mi přesně vybavila ta vůně rtěnky, bože, to už je let, babičku nemám už přes 30 let…hezká vzpomínka na mládí, ale myslím, že ji ani zkoušet nepotřebuji…

benvenuta 24.02.08 23:55

Relativne podobna je Drole de Rose od L`Artisanu, kombinacia ruze a fialky, nie je tam ta makeupova voskovitost. Lipstick Rose je „glamorous“ filmova hviezda z 50. rokov, Drole je menej celuloidova a pristupnejsia.

ivona 04.02.08 23:37

Joo, Lipstick je krasna, ne vsichni ji snesou, ale mne se na ni libi prave ta jednoducha sladkost. Nejdriv citim jenom vuni rtenky me mamky, jak si ji pamatuju z deststvi, potom fialky a nakonec trosinku vanilka, nic vic tam necitim, to mi vyhovuje, nosim ji pres den, ted v zime je mi moc prijemna.

Kerze 03.02.08 22:21

Ano ano, nostalgická, jednoduchá a krásná - typické znaky edice Fréderic Malle. Já ji nosím celodenně a cítím se s ní dobře…

alin 03.02.08 21:59

Úplne presné a výstižné. To s tou vôňou rúžu našich babičiek, na tom sa zhodneme asi všetci. Ihneď po pričuchnutí vo mne evokuje také spomienky. Pre mňa je ako parfém nenositeľná, nechcela by som takto voňať. Ale k mojej vzorke sa určite ešte rada vrátim…len tak z nostalgie, keď budem mať náladu… Je to originálna vôňa, žiadnu inú podobnú nepoznám. Určite stojí za vyskúšanie.

Přidat komentář

Reklama


Reklama

Nejčtenější