Germaine Cellier aneb nebyla jen Coco

Coco Chanel znají (téměř) všichni. Její jméno vstoupilo do obecného povědomí a představu o tom, kým byla a čím se zabývala, mají i ti, kterým oblast módy a parfémů jinak nic moc neříká. Ale nebyla a není to jenom Coco – mnohé vůně, které vytvořily ženy, patří k těm ikonickým, přelomovým, anebo (třeba jenom) slavným a populárním. Připomeňme si alespoň některá jména.

Zdroj: http://flapperflaneries.blogspot.c, Germaine Cellier ve 30. letech 20. st.Zdroj: http://flapperflaneries.blogspot.c, Germaine Cellier ve 30. letech 20. st.

S tvrzením, že svět patří mužům, jsem se, stejně jako vy ostatní, setkala mnohokrát. Záleží na úhlu pohledu, ale v žádném případě nemám potřebu bojovat za genderovou vyváženost čítanek. Pro mě za mě, klidně ať i nadále máma má mísu a táta myje auto (v životě bych se této činnosti dobrovolně nevěnovala). Jasně, hudebních skladatelů bylo o fous více než skladatelek, i malíři mezi sebe jen tak nějakou sukni nepustili (kdo ví, proč Marie Čermínová, známá jako Toyen, chodila oblečená jako muž i o sobě mluvila v mužském rodě). V době, kdy začínají vznikat „moderní parfémy“, tedy krátce po první světové válce, byly ženy v tomto oboru spíše bílými vranami a na úplnou špičku se jich dostalo opravdu jen pár. Tento fakt je nutno hodnotit kontextem doby – přístup ke vzdělání měly ženy mnohem horší než muži, o možnostech svobodné volby (po stránce profesní i osobní) si mohly paní a dívky nechat jenom zdát.Germaine Cellier byla o něco mladší současnicí slavné Coco. Narodila se r. 1909 ve francouzském městě Bordeaux. Vystudovala chemii v Paříži a záhy začala pracovat pro firmu Roure Dupont (krátce si také odskočila do americké společnosti Colgate – Palmolive).

Zdroj: http://www.yesterdaysperfume.com


Zdroj: https://www.revolvy.comZdroj: https://www.revolvy.com

Osudovým bylo pro ni setkání s módním návrhářem a designérem Robertem Piguetem. R. 1944 vznikl Bandit – první kožená chypre vůně určená ženám. Uvedení tohoto parfému doprovázelo na tehdejší dobu poněkud skandální prohlášení samotné Germaine – tuto vůni prý věnovala lesbám. Sama ji také nosila, a tak není divu, že se brzy vynořily spekulace ohledně její sexuální orientace. Je vidět, že i v tomto směru tato žena z vinařského kouta Francie značně předběhla dobu. Ovšem i když se nikdy nevdala a neměla děti, v jejím životě se muži vyskytovali. Nejen jako kamarádi a spolupracovníci, ale i jako dlouholetí partneři. Patřil mezi ně i její rodák a velká tenisová hvězda té doby – Christian Boussus.
Krátce po uvedení Bandita vytváří Germaine pro Pigueta další vůni – roku 1945 vstupuje na trh orientální Visa a i její entrée je samotnou tvůrkyní záměrně sklandalizováno. Aby prý zachytila co nejautentičtěji „vůni ženy“, zúčastnila se módních přehlídek a v zákulisí očichávala odložené spodní prádlo modelek! Dnešní mnohokrát reformulovaná stejnojmenná vůně se už k tomuto pikantnímu sdělení nevyjádří. Neméně slavnou kreací se stal Fracas (r. 1948, taktéž Piguet). Vůně, jež se stala předobrazem mnoha dalších postavených na opulentní tuberóze. Symbol ženskosti a svůdnosti.

Dalším osudovým mužem krásné Germaine Cellier (byla vysoká, štíhlá, vlasy si odbarvila na blond a měla velké modré oči) byl zcela jednoznačně Pierre Balmain. Oblíbila si jeho elegantní kostýmky, halila se do pravých kožešin, na rukou měla vždy několik nápadných prstenů. Bydlela v Paříži na různých místech, ale její bydliště vždy muselo být dostatečně v kurzu. Na své extravaganci si velmi zakládala – jednu dobu chovala tři jezevčícky a pojmenovala je Kleopatra, Felix a Valentino, členem domácnosti byl i papoušek a vrátný měl nakázáno chodit vždy dva kroky za ní.


První vůně pro Balmaina pochází z roku 1946 a pojmenovali ji veskrze prakticky – Elysées 64-83 (podle telefonního čísla do salonu). Rok nato vybuchla skutečná bomba. Je tady Vent Vert, vůně, kterou odborníci v oboru označují za jednu z nejzelenějších ze všech zelených vůní. Dnešní verze si bohužel zachovala už pouze jméno – v 90. letech došlo k velkému parfémovému třesku a z galbanové megastar vznikla květinová svěženka (zelenající spíše závistí, srovnává-li se se svou nedostižnou jmenovkyní).

Velkou hvězdou byla v druhé polovině 40. let už i Germaine Cellier. Získala si takové postavení, že si mohla v Paříži otevřít vlastní laboratoř. Zde si dovolila plně rozvinout svůj kreativní přístup – složky zásadně mísila na základě intuice, odmítala se řídit osvědčenými tabulkami a doporučenými předpisy a po svém království se prý pohybovala zásadně s cigaretou v ústech. Pro své přátele z řad společenské smetánky často pořádala bujaré párty, často je hostila i ve svém letním sídle na středomořském ostrově Kypru.

Na nákladný život si uměla vydělat. Nevyhýbala se spolupráci s dalšími slavnými parfumérskými domy a v roce 1946, tedy rok po skončení druhé světové války, tak vytvořila pro Ninu Ricci její první parfém – Coeur Joie. Dle složení (bohužel jinak nemohu) se jednalo o výraznou květinovou vůni, ve které jasmín a neroli doplňovaly pudrovější tóny kosatce a fialy a své dodala i růže. Na vlastní nos jsem neochutnala ani La Fuite des Heures (alternativní název Fleeting Moment), vůni, která vznikla pro Balenciagu v r. 1949, ale parfémové blogy o ní hovoří jako o mýdlově bylinné a květinové vůni s dotekem aldehydů.

Zdroj: http://www.yesterdaysperfume.comZdroj: http://www.yesterdaysperfume.com

Počátkem 50. let přichází v její tvorbě opět ke slovu kůže. Jolie Madame (Balmain) voní nostalgicky a fialky v ní jsou na hony vzdáleném dnešní pudrové kavalerii svých družek. Tohle je zapomenutý kout zahrady a všechny ty kytky se musí sakra snažit, aby z nich něco bylo. Prodírají se mechem a zarůstají travou, a když se jim podaří vykvést, vloží do toho všechny síly – kdo ví, co bude napřesrok?!

Pro značku Balmain vytvořila v 60. letech další vůně – r. 1964 vznikl Monsieur Balmain (zásadní reformulací prošel v r. 1990 a ujala se jí, stejně jako v případě Vent Vert, Calice Becker). Posoudit obě verze bohužel nemůžu, takže pouze zhodnotím tu novější – jedna z nejkoncentrovanějších citrusových vůní, krásný letní unisex. Posledním počinem pro zmíněnou značku byla r. 1967 Miss Balmain. I v ní zůstává autorka věrná svým oblíbeným „pánským“ složkám – tedy kůži a pořádné náloži větvičníku a vetiveru, ale jako by už předznamenávala nástup aldehydů v dalších dekádách. Je méně kontroverzní, připomíná mi motorkářku, která se rozhodla konvertovat ke květinovým dětem.

Zdroj: http://www.yesterdaysperfume.com, http://www.thenonblonde.com

Další vůně už Germaine Cellier nevytvořila. Zemřela v roce 1976. Zanechala po sobě parfémy, které vystihují ji samou. Odmítají se podřídit konvencím, nesnaží se zalíbit a s dnešním hlavním proudem by odmítly sdílet regály v prodejně. Nemusí – jejich místo je v Síni slávy!

Autor: Hanka H

.

Témata článku

Váš příspěvek
Kjitka 22.6.17 18:36

konečně bezvadný článek…vůně znám, některé mám i jako mini, ale o této dámě jsem neměla povědomí
Hani, díky :rose:

Hanka H 11.6.17 16:17

@pepa2412 Evi, děkuji. :kytka:

pepa2412 10.6.17 17:04

Úžasně napsané milá Haničko. :rose:

Hanka H 9.6.17 10:55

Děkuji za ocenění a jsem ráda, že byly opraveny i chyby.
:rose:

Classique 9.6.17 05:09

Hanko, opět krásný článek. :rose:

Brach 5.6.17 23:34

Pěkný článek

Hanka H 5.6.17 21:38

Jsem ráda, že se i v současných bořlivých dobách najdou na Arome čtenářky, ba dokonce tak pozorné - děkuji - už jsem adminovi napsala do vlákna a poprosila o opravu, ale asi to nebude hned. Omlouvám se - možná že zaúřadoval počítačový šotek, který svévolně upravuje slova jemu neznámá, možná jsem se překlepla, a ač si text po sobě xkrát čtu (a žádám o korekci i kolegu - dostane za uši :pudl: ), chyba unikla (stejně jako nesprávný tvar zájmena „ona“ v posledním odstavci - další vykárání :pudl: ). :rose:

Orfelína 5.6.17 18:04

Páni, ve 30. letech chodila Germaine v tričku, bez podprsenky a, jestli se mi to nezdá, v kalhotové sukni. To musela být ženská. K tomu cigárko a kožený parfém… Inspirativní článek, Hanko, díky.
(Marie Čermínová, ne Černínová. Excusez-moi! :rose: )

alibi 5.6.17 11:10
:kytka:
zitecka 5.6.17 09:12

Konečně zajímavý článek, super!

Lucinela 5.6.17 07:37

Zajímavé počtení, konečně něco o parfémech :pudl: .

Přidat komentář

Nejčtenější