Guerlain: Iris Ganache

Pokud se právě snažíte zhubnout, tuto recenzi raději nečtěte.

Pokud se právě snažíte zhubnout, tuto recenzi raději nečtěte.

Ganache (čte se zhruba ‚ganaš‘) je kulinářský termín, jímž se označuje hmota používaná zpravidla jako poleva, někdy jako náplň čokoládek, pralinek a zákusků. Vyrábí se z tmavé čokolády a smetany; smetanu zahřejete, nalijete na přibližně stejné množství nasekané čokolády a mícháte a mixujete, až získáte hladký krém. Chcete-li polevu, která po zchladnutí ztuhne, dejte tři díly čokolády na jeden díl smetany. Můžete ochutit likérem či vanilkovým extraktem.
Takže je už asi jasné, co je Iris Ganache zač; gurmánská vůně s kosatcem. To slibovalo nevšední zážitek, neboť kosatec a čokoláda jsou zdánlivě nesourodé složky. Opravdu jsou zčásti kontrastní - veselá opulentnost čokolády a k tomu vlhce suchá melancholie kosatce - ale jinými svými podtóny se naopak dokonale doplňují - kosatec je sametový, čokoláda také.
Kosatce si nejspíš všimnete jako prvního - začátek vůně se nese ve znamení teplého kosatcového pudru. Postupně se rozvoní do podoby, v jaké ho známe, a mluvím opravdu o pravověrném kosatci - lehce fialkový, zemitý, máslový, ani chladný, ani teplý. A teď si k tomu dáme tu čokoládu, která nejprve jen tak probleskuje, voní spíš po kakau, tedy po černé čokoládě, ne po mléčné. Teple mléčné tóny přijdou v závěru; nechybí ani hladký vanilkový krém, nejprve jen tak zdálky, jako by ne přímo u nosu, později zřetelněji. Čokoládou prolíná také znatelná skořice. Přestože ve složení není nic takového uvedeno, měla jsem dojem, že cítím i nějakou bílou květinu - snad tam Thierry Wasser nějakou špetku dal, aby podtrhl hebce smetanové tóny.
Iris Ganache je gurmánská vůně a pokud si na tento žánr nepotrpíte, asi se vám moc nezavděčí. Je to však také vůně neobvyklá a v žádném případě bych ji nedoporučovala kupovat bez důkladného vyzkoušení. Nenechte se zlákat ani tím, že se vám na očichání bude líbit - zvažte, jestli chcete něco tak sladkého a zvláštního opravdu nosit celý den. Pokud ano - blahopřeju, právě jste získali úžasný kousek do sbírky, navíc takový, který hned tak nikdo jiný nemá.

Iris Ganache je součástí exkluzivní řady L'Art et la Matière, uváděné od roku 2005. Patří sem ještě Cuir Beluga, Rose Barbare, Angelique Noire, Bois d'Armenie (2006; recenze je v přípravě) a Cruel Gardenia.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

friedrichová 23.11.12 07:58

Dobrý den, ráda bych si tuto vůni pořídila, ale bohužel ji nemohu sehnat. Poradíte jak na ní? :)
děkuji, Kamila

dracatko 19.05.09 20:59

Tak na tuhle vůni jsem se moc těšila, když jsem sehnala vzorek, hned jsem ho na sobě vyzkoušela. Bohužel po hodině byl téměř pryč a navíc jsem v něm lehce cítila petržel, takže nic pro mne.

gentiana 13.01.09 19:14

Tak jsem byla v Profumeria Inglese, kde mají od guerlaina snad všecko a paní na mě koukala, ze které višně jsem to jako spadla.
Po hledání v šanonech usoudila, že to asi bude nějaké to oné, co mají akorát v Maison Guerlain v Paříži.

Aimirin 10.01.09 12:58

Moje první zklamání ve světě vůní. Miluji starší Guerlainy a toto má všechny nešvary těch novějších.

Příliš všeho, příliš vyčuhující, harmonii necítím žádnou.
Nicméně, kvalita je z toho cítit :-)

Fanfan 08.01.09 16:16

Tak jsem dnes také ze zvědavosti znovu testovala Iris Ganache, přiznám, že ji vnímám - podobně jako domenica - spíše jako vůni kosatcovou s gurmánskými aspekty. :-) Celek působí velmi uceleně a harmonicky a je to opravdu zvláštní kosatec, přijde mi nepodobný jakémukoliv jinému, nejspíš to bude dáno tím, že použito bylo kosatcové máslo, tento tón tam nejspíš má na svědomí ty hebké, až smetanové tóny. Některou součástí mi připomíná kakaové máslo…

Lela 08.01.09 10:18

Na základě recenze jsem opět vyzkoušela zbytek ze vzorečku co mi zbyl. A mohu říct, že se Wasserovi podařilo minimálně velmi obstojně navázat na tradici Guerlainu. Zatímco úvodní tón kosatce je velmi podobný tomu z Aprés l´Ondée, postupné rozvíjení čokoládově nasládlých tónů vzdáleně připomíná nugátový aspekt L´Heure Bleue.A chladný kosatec po celou dobu trvání vůně krásně drží na uzdě možnou přeslazenost čokolády, takže vůně nikdy nesklouzne do přílišné ulepené podbízivosti. S přibráním na váze bych si konkrétně u této vůně hlavu nelámala.

domenica 07.01.09 17:24

Ado, to jsem ráda, že došlo na Iris Ganache. „Básnila“ jsem tu o ní už mockrát. Aby ne! Je to má nejoblíbenější vůně nejen z řady L´Art et la Matiere, ale vůbec!
Krásný popis, jen bych jen tak pro zajímavost dodala, že třeba já jí nevnímám jako vůni „gurmánskou s kosatcem“ ale jako vůni „kosatcovou s gurmánskými tóny“ (vlastně přesně ve smyslu názvu vůně) a taky jako nejkrásnější interpretaci kosatce ve vůni.
Na vyloženě gurmánské vůně si až tak nepotrpím (až na výjimky, samozřejmě :-)).
U Iris Ganache mě několikrát překvapilo, že se líbí i lidem, do kterých bych to neřekla! Zajímavé!
Intenzita a výdrž téhle vůně je opravdu mimořádná. S jedním, maximálně dvěma malými střiky, člověk prožije skoro celý den v obláčku krásné a , jestli Thierry Wasser chodí na tyhle stránky, tak že mu moc děkuju!!!! :-))))

pichjit 07.01.09 15:15

Na Gurmánské vůně až tolik nejsem, ale tato je krásná! K té recenzi nelze moc dodat, ta vůně je neuvěřitelná, plná, s výdrží.
Ze zoufalého pokusu o vlastnictví něčeho podobného jsem si koupila L'Instant Iris Millésime, ale ta působí celkem nesourodě, Iris Ganache oproti ní lahodně splývá v jeden celek.

Přidat komentář

Nejčtenější