Guerlain: Mitsouko

Na Mitsouko jsem se docela těšila, četla jsem na ni hodně chvály a tak jsem byla zvědavá, jak Guerlain skloubil chypre s ovocem. Je to velmi stará vůně, milovnice parfémů ji dostaly k dispozici už v roce 1919.
Začátek nebyl - jak by člověk od bergamotové hlavy čekal - nijak moc svěží, naopak, Mitsouko mi voněla slaně, jako bych čichala k sáčku oříškových krekrů. Záhy z ní začal jemně, ale nepřehlédnutelně vonět hřebíček - trochu jinak, než obvykle z parfémů vonívá, zdál se mi takový čerstvější a věrohodnější. Podle dalšího vývoje bych řekla, že jde o zajímavý výsledek smísení ostatních složek a ne přímo o hřebíček.
Když se Mitsouko cca po půl hodině rozvoněla, došlo na broskve, ne však čerstvé, hedvábně jemné broskve z letních květinovek, ale broskve sušené. Se špetičkou soli, možná, další špetičkou koření a pár drobky mýdla, to vše servírované na tácku z čerstvého dřeva. Možná vám připomene vůni nedávno usušených květin. Mitsouko je suchá, teplejší vůně se sušeným ovocem a kořením. Nemá typické jehličnaté aroma čistých chyprovek, spíš klidnější dřevitou vůni jako Truth, která mému nosu připadala až oříšková.

Maminčin verdikt: souhlasím, že Mitsouko připomíná vůni sušených květin. Mám raději výraznější vůně, ale Mitsouko mě svojí neotřelou klasičností zaujala.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Zájemkyňka 31.01.16 13:46

Dejte mi ji

Když jsem byla bohatší, jednou jsem si ji koupila a hodila se mi ke všemu. Byla by fajn, ale pro našince dnešní doby ty klasické parfémové ceny asi nejsou to pravé ořechové.

gerti 23.05.15 17:50

je to fajn vona :!

gerti 23.05.15 17:34

ty si snad zbláznila, že „pitralon“. To nie je možné!!!!

gerti 23.05.15 17:18

mitsouko

chcem ji vyskúšať. mitsouko mi pripadá podla recenzií veľmi fajn. asi pojdem do nej. je to stará vôna, ale je zrejme dobrá. Guirlein má super vone. :potlesk:

Tassia 25.03.12 23:27

Ja som ju kúpila naslepo. Keď prišla, vzala som s úctou k jej veku flakón a vyskúšala. Musím povedať, že nadšená som nebola. Ale nerobila som ešte záver. Používala som ju niekoľko dní, až sa mi usadila v aute. Tak som ju vymenila za iné. Ale v aute sa držala ešte dva mesiace, ale keď sa vytratila, jednoducho mi chýbala. Až tak, že som ju opäť začala používať a našla jej skrytú harmóniu. Som jej fanúšik, podmanila si ma.

jitlen 12.11.11 16:07

Aldehydovky mi přijdou babičkovské a chypré vůně zase dědečkovské. Ale v dobrém slova smyslu ;-)

Bobo 15.07.11 12:53

Objednala jsem si odstřik a pořád mě nutí znovu nanést a očuchávat a očuchávat, asi se skamarádíme :-)

Reg9 16.06.11 19:17

I když Mitsouko spatřila světlo světa už hodně dávno, tak musím říct, že tahle vůně „není pro starý“. Jestli ji někdy přestanou vyrábět, tak si troufám tvrdit, že Francie zažije druhý pád tentokráte ne Bastily, ale La Maison Guerlain na Champs Elysée.
Já si tuto vůni zamilovala hned. Krásný bergamotový začátek, pak u mně dominuje jasmín s trochou broskve a základ je nádherně mechově dřevitý se špetkami koření. Tu a tam je cítit vanilka, skořice …
Myslím si, že Mitsouko je univerzální vůně na všechny příležitosti, všechny roční období. Každá z jejích složek totiž v daném období buď vyniká nebo zaniká.
Koupi naslepo nedoporučuju, ale za zkoušku rozhodně stojí!

Zoe 11.02.11 11:12

Tak teraz používam Mitsouko od novembra a ešte nikdy som nedostala od môjho okolia toľko komplimentov ohľadom mojej voňavky. od otázok, čo je to za vňňu, až po vyjadrenie susedky vo výťahu, že je to taká „čístá vôňa, nevnucuje sa“…

Zoe 24.11.10 15:37

Túto stránku som objavila pred krátkym časom a hneď sa zo mňa stala jej nadšená čitateľka - a teraz mi nedá neprispieť. Kedysi dávno som čítala rozhovor s Jane Birkinovou, ktorá na otázku, aký parfém používa, povedala Mitsouko. Už vtedy sa mi ten názov zapáčil a bola som zvedavá, ako asi ten parfém vonia. Tak teraz som si kúpila vzorku a navoňala sa ňou. Na prvý raz sa mi naozaj zdala byť akási staromódna, ale včera večer som sa navoňala po druhý raz a ráno som sa zobudila do nádherného voňavého oblaku…Chcem si kúpiť celý flakón…

anonymní 23.09.10 21:42

Mitsouko mi přijde hodně proměnlivá vůně souznějící s mou náladou, má mnoho tváří. Líbila se mi hned, ale mám ji čím dál tím raději. Reakce jsou různé, od „nádhera“ po „příjemná, trochu babičkovská vůně“. Tohle vůni člověk nosí, protože ji má rád a neřeší, že bude třeba někomu vonět nepochopitelně nemoderně (díky za to, vždyť co je dnes moderní…) A navíc… rozhodně to není tuctovka. Drží příjemně u těla a mile zavane jen tomu, koho k sobě pustíte blíže. A ten konec je překrásný. Svůj věk nezapře, toť pravda, ale je jako žena, která je krásná stále, svou elegancí, ušlechtilostí a moudrostí, vrásky ji nehyzdí, ale dodávají osobitost… no prostě leckterá dvacítka proti ní bledne :-)

Arome katerina 14.09.10 22:09

Chypre není nic pro mne, ale slavná Mitsouko - to se přece zkusit musí :)Cítím v ní sice od začátku mně tak nepříjemnou zemitost, ale není zase tolik výrazná a je vyvážená něčím svěže zeleným a v pozadí je dokonce cosi jemně sladkého, asi to ovoce. Celek působí krásně harmonicky. Škoda, že po nějaké době se vůně na mé kůži změní v ´prací mýdlo s jelenem´, ale to mě moc nepřekvapilo. I tak to byl zajímavý zážitek.

Šárka Š. 14.08.10 15:18

Tak jsem zkusila na sobě a líbí se mi, cítím mýdlo a směs koření. Ale přijde mi, že v ní cítím i něco pánského, tak nevím…

Šárka Š. 13.08.10 20:27

Tak já jí zatím vyzkoušela jen z papírku, ze začátku nic moc, ale po chvilce se mi mooc líbí. Zkusím ještě na sobě a uvidíme…

JanaB 09.08.10 16:33

Stary parfem, dusive mydlo, uff, tak to ne!

marly 14.02.10 14:54

babičkám v skriniach voniaval naftalín, mydlo a sušené kvety :)
mitsouko je presne taká: ako keď vleziete do babkinej skrine, starej, kedysi možno vlhkej, ale medzičasom presušenej a nájdete v truhličku s pokladom. mozadzný flakónik so starodávnym parfumom, možno už aj pokazeným, každopádne z iného storočia, jantárové šperky, perlový náhrdelník a nejakú vonnú masť. najskôr vám do nosa udrie pach chemickej zatuchliny a starého suchého dreva, ale potom si všimnete klinček a jeho vôňa udáva tón celé hodiny, spolu s teplým kvetinovým závojom. nepatrným, akoby minulým.

juno 22.01.10 14:08

jejda, lenkatu, presne si vystihla moj vztah k tej voni. presne, mam ju vo vzorke a cucham si k nej doma…a tie babicky, to v nej citim aj ja…paradna je.

lenkatu 24.07.09 21:27

Mitsouko bych mezi lidi nenosila. Ale na doma.. na neustálé přičuchávání k zápěstí.. mi přijde dokonalá :) Líbí se mi moc, je v ní co objevovat. A - taky mi připomíná babiččin pokoj.. čím to je? Co babičkám v pokojích vonělo, že některé vůně přesně tohle evokují?

Kleaa 18.06.09 14:40

okamžitě po nanesení se mi vybavil můj již nežijící dvaaosmdesátiletý strýček, vysloužilý generál. Přesně takhle voněl jeho pokoj, jeho naleštěné vysoké šněrovací boty vždy dokonale nakrémované. Takže díky Mitsouko se mi vybavily sice krásné vzpomínky na něj, nicméně po rozvonění mám-li vůni hodnotit, cítím jen a jen klasický černý krém na boty, takový ten v plechovce - opravdu je to on.

Albeni 22.05.09 18:49

Jo, nezapomenutelná je, to souhlasím. Já na ni určitě nezapomenu. Čpí mi z trička ještě dnes, má výdrž. Zprvu vyhovovala, úplně mě okouzlila, ale v poslední době nadšení vyprchalo, rozkládá se na mě prapodivným způsobem a voní trochu moc mužsky,kořeněně, mýdlově a jako voda po holení, tohle už prostě neunesu.

evik77 12.05.09 13:09

Mně se s vůni Mitsouko vybavuje podkrovní pokojíček, prosvícený zapadajícím sluncem, klid, ticho, trochu dřevité whisky, slaměnky s malým nánosem prachu a pak dojde na broskve. Jakoby naložené v té whisky. Trošku moc kořeněná chypré. Rochas Femme, nebo Jil Sander NO.4 jsou prot Mitsouko „svěženky“. Rozhodně je to však originální a nezapomenutel­ná vůně.

Dagmary 05.01.09 11:06

Tak jsem jí dala druhou šanci,s nezaujetím a na papírek i ruku.Ale totéž,jako minule,najprve docela příjemná,zvláš­tní,cítila jsem hlavně sušené květiny (dokonce i stopu karafiátu),mý­dlo,koření,ne­ustále jsem měla do ní ponořený nos,až jsem si říkala - pěkná,co jsem proti ní prve měla?Malé balení bych snesla určitě,alespoň doma,skamarádíme se,hurá!Četla jsem si k tomu v nedělním odpoledni v posteli,až jsem usnula a probudila se s příšerným zkaženým pitralonem,který nechtěl z ruky.Ach jo,tak holt moje nebude.Mitsouko za to nemůže,to ta moje chemie.

malaeva 04.01.09 15:49

Koncem září k nám přišlo kotě a už u nás zůstalo. Když jsem se jednou s kočičkou mazlila, začala jsem jí říkat Mitsuočko, protože je celá černá a má krásné svítivě žluté oči.Asi mi takhle pracovalo podvědomí-popletené jméno parfému, o kterém jsem si zde na webu četla. No, a tak jsem si sehnala vzorek. Snažila jsem se rozpoznat vše, o čem Ada píše - ano, je to tam a je to krásné a jemné, tak trochu tajemné. Líbí se mi.

Arome Dora 25.12.08 14:18

tak jsem si Mitsouko objednala naslepo a musím říct, že jsem ze začátku docela koukala. Nebyla to láska na první pohled, ale teď, když jí mám už tak měsíc a půl, tak na ní začínám být závislá. Je zvláštní a zajímavá, což mě baví. Je na ní co objevovat. Souhlasím s tím, že s časem čím dál tím lepší a také souhlasím, že si ji dovedu představit nejlépe s podzimem. Asi ty teplé barvy a tóny… Já v ní cítím nejvíc koření. Rozhodně to není jednoduchá vůně a mému příteli bohužel nevoní… ale třeba si ji taky olíbí…

Arome ajka 10.11.08 13:45

Reakce na první přičichutí mohou být unáhlené, zvlašť,když si něco představíme podle složení. Já docela chápu, že se někdo těšil a potom našel smrad. Já bych dala druhou a třetí šanci.

ankaj 07.11.08 20:20

No,milá anonymní-prostě se Vám nelíbí -to se stává,taky mi někeré „vůně“ nevoní. Ale- dnes jsem koupila Mitsuoko -na základě Adiny recenze- a jsem velice příjemně překvapena. Vůně tohoto typu jsem zatím obcházela -myslím tím chyprovky, moje parketa jsou spíše květinové poloorientální. Ale mám ráda Chanel 5- a teď mám dojem, že toto je ještě lepší.Asi je to tím, že jsem už starší ročník a svěží ovocno květinové vůňky mi nic neříkají, Ado, díky.

anonymní 07.11.08 14:20

Tak tohle je fakt s odpuštěním smrad. To se nedá. Poblijon!!

Dagmary 25.10.08 20:18

Málem jsem jí vzala naslepo,právě kvůli složení a líbí se mi i flakónek.Dlouho jsem jí chtěla.Ale dorazil vzoreček a bohužel,tohle nezvládám.Na první přičichnutí sice jako něco milého,blízké­ho,známého,co už jsem dávno zapomněla,ale z kůže musela pryč a to i opakovaně.Díky Ado za radu s tuhým deo.Odpoledne jsem to zkusila jen na papírek,tam je poměrně příjemná,dají se rozeznat složky,ale v kombinaci s mou kůží je to jeden žaludeční rychlozvedač.Škoda.

1Miru 28.09.08 10:27

Na mně ze začátku vetiver,suché dřevo,kadidlo,poz­ději sušené růže s pudrem a špetičkou vanilky

Pegas 03.08.08 04:45

Po toľkých kontroverzných názoroch na nete, som neodolala. Po prvom strieknutí som ihneď zacítila guerlainovský podtón, rukopis, alebo ako to nazvať. Som sa pousmiala, lebo mi pripomenul L'Heure Bleue, no bez fialiek. Základ skoro identický, ale prímes nie fialková, ale zložky hore uvedené, premieľajú sa jedna cez druhú a navzájom splývajú a tvoria zaujímavý celok. Neverila som, že mi bude voňka vytvorená v roku 1919 vonieť. Prvý dojem bol, že som ju už veľa krát a dávno niekde cítila. Skúmala som ju v každej fáze vývinu a bola čím ďalej lepšia. Konštatujem, že je to voňka bežne nositeľná, ale špecifická a nie každý, podľa trendovej obľúbenosti, ju može uniesť. Ja možem, lebo mám iné bolehlavové typy. Nie je univerzálna, ale náladová. Takže mňa ten podtón vcelku podmaňuje, no je to skor osobná záležitosť, dokážem sa v tej voni rochniť, ale čo na to okolie? Ešte nemám vyskúšané, ale dám vedieť.

Svatka 14.07.08 22:16

Pichjit, my snad máme úplně stejný nos!

Sára 28.05.08 21:14

Vůně mě zajímala bohužel se nikde v mém okolí nedala očichat a tak když se naskytla vůměna za vůni, kterou bych beztak nepoužívala, tak jsem Mitsouko vzala, protože jsem na něj byla prostě zvědavá. Čekala jsem nějakou nerozdýchatelnou hrůzu ale překvapila mě, pro mě je to vůně normálně nositelná na den - rozleží se do velmi jemné příjemné vůně a hlavně je prostě jiná. Mám ráda výrazné vůně, takže pokud potřebuji vonět jemmně je pro mě Mitsouko dobrá varianta a děkuji všem co ji nerozdýchali a poslali dál.

pichjit 21.05.08 16:23

Dneska jsem dostala odstřik a čekala jsem šok, jako pokaždé, když opustím bezpečí mě známých parfémových vod. Po prvním zavanutí, které bylo opravdu silné se vůně na mě rozležela k mému údivu hezky. Jemně mýdlo-květinově, nic dusivého, ani přeslazeného, s nádechem asi toho hřebíčku, nebo jiného koření. Jak mě tak ovívá, je mi jasné, že už jsem ji mnohokrát cítila, jen jsem nevěděla, že to je ona. Líbí se mi.

anonymní 30.04.08 17:07

Dnes mně tato vůni přišla. Kupovala jsem naslepo, dle recenzí. Je opravdu vyjímečná, úplně něco jiného, neotřelého. Při postupném rozložení na kůži je více a více príjemná. Je to opravdu kvalita, a musi se umět nosit.

anonymní 30.04.08 13:14

Koupila jsem si Mitsouko naslepo, nikdy jsem k ní nevoněla, ale zaujala mne tím, že vyšla na trh již v roce 1919. A mohu říci, že nelituji. Jsem s ní naprosto spokojená. Je to vůně, která mne zahalí do nádherné klasické chypre vůně, já z ní cítím květinky a něco nádherně příjemného na kůži.Cítím z ní luxus a tradici, miluju ji a myslím si, že je to vůně, která vás podpoří a vynese. Tato vůně je kvalita a nadčasovost.

Barbarra 06.04.08 17:39

Na papírku mi voní příjemně, ale docela se děsím vyzkoušet ji na sobě. Tenhle typ vůní mi na kůži obvykle zvedá žaludek. :(

Arome e.v.a. 31.01.08 14:27

Jemná, krásná a osvěžující „záhada“. Zvlášť vynikne její vůně na podzim, hlavně za deštivého dne voní úchvatně. Cítím, že v každém počasí voní trochu jinak. Zatuchlina ani staroba v žádném případě: také je to jedna z vůní, na kterou mívám samé pozitivní ohlasy od mužů :-) Ale samozřejmě její reakce bude na každém individuální a věřím tomu, že na mnoha lidech hezky vonět vůbec nemusí …

Arome Klára02 08.01.08 15:29

Naprosto souhlasím s Gudrun, velmi jemná, přitom v kontaktu se mnou s dlouhou výdrží, absolutně neagresivní, taková příjemná, hravá ukolébavka.

Gudrun 06.12.07 12:48

Nádherná vůně, jemně sladká, je v ní něco dětsky nevinnýho.

moajli 22.11.07 14:59

Miluji chyprové vůně i aldehydovky, je to moje krevní skupina. Mitsouko jsem kupovala naslepo a nevydýchala. I když jsem se poctivě snažila přivyknout, nešlo to, musela z domu.

Ingrid 26.06.07 12:21

Mám ráda klasické Chanely-No.5,No.19,Sha­limar,dokonce můj nos neuráží ani N.Rodriguez,ale tohle,tohle opravdu nejde,to je něco,co mi bude spolehlivě obracet žaludek nadosmrti,jedna složka nebo kombinace přísad,každá známe nějakou pro nás nepříjemnou vůni a pro mne je to prostě Mitsouko,s tím nic nenadělám.

Ada 25.06.07 17:07

Je vidět, že k některým vůním člověk opravdu musí dospět :) Chypre a aldehydovky, to jsou ty „nevděčné“ skupiny, které ženám zvyklým na trendy vůně páchnou starobou a pitralonem… ale když se je člověk naučí mít rád, najednou kouká, jaký objevil poklad :)

Ingrid 24.06.07 17:16

Ani já ne,dostala jsem ji a bez milosti zlikvidovala.U­dělala jsem to prvně v životě, dost mne to mrzelo,každou vůni se jako vůni snažím vnímat,ale u téhle to nešlo,opravdu mi zvedala žaludek a nesnesla jsem ji.Taky jsem cítila starobu,zatuchlos­t,ale nejvíce ze všeho nejlacinější Pitralon a brilantinu na vlasy.

anonymní 06.06.07 22:51

Bohužel, tuhle jsem nevydýchala, smrděla mi starobou.

Přidat komentář

Nejčtenější