Le Jardin Retrouvé: návrat zahrady vůní

Nedávno proběhla Facebookem a Instagramem nabídka, jíž se prostě nedalo odolat. Šlo o možnost objednat si tři vzorečky vůní zcela zadarmo. Žádná symbolická cena a žádné poštovné. Michel Gutsatz takto vsadil na sociální sítě, aby rozšířil povědomí o své pařížské značce Le Jardin Retrouvé.

Místo placené reklamy zainvestovala rodina do štědrých vzorků, pěkného balení, barevných látkových pytlíčků a posílá tři vzorky všem, kteří si o ně požádají na jejich webových stránkách.

Z Petrohradu do Paříže

Ale Le Jardin Retrouvé není tak úplně novinka. Za krásným jménem (nalezená zahrada) a krásnými vůněmi najdete bohatou historii, která začíná v Petrohradu.

Tam se, v rodině chemika Davida Gutsatze narodil Yuri, zakladatel značky. V divokých a zmatených dobách po komunistickém převratu v Rusku byla rodina rozdělena a malý Yuri odjel do Berlína s matkou. Otec však zůstal v Sovětském svazu.

V devatenácti letech se Yuri díky přátelům dostal do Paříže s vízem i pracovním povolením a získal místo v Parfums Mury, tehdy velmi žádané značce. Tím byl zpečetěn jeho další osud. Ač tomu před oním momentem nic nenasvědčovalo, z Yuriho se stal uznávaný parfumér a jeho cesta vedla až k založení vlastní značky.

Cesta to samozřejmě nebyla jednoduchá, Yuriho kariéru přerušila válka a francouzská cizinecká legie. Přes všechny tyto peripetie dokázal Yuri vystudovat parfémovou školu v Grasse a stát se parfumérem ve velké společnosti Roure, která se zabývala tvorbou vůní na zakázku módních značek jako byly Jacques Fath, Nina Ricci, Piguet a další. Podobně jako například dnešní Firmenich. Jen s tím rozdílem, že tehdy byli parfuméři bezejmenní. To až dnes se konečně začíná klást důraz na to, aby se k zákazníkům dostalo jméno parfuméra, který vůni vytvořil.

Společnost Roure vyslala Yuriho i s rodinou na konci padesátých let do Indie, kde v Bombaji šest let řídil pobočku firmy. Když se vrátil zpátky do Francie, zjistil, že se z parfumerie stal masový průmysl podřízený marketingu a diktátu snižování nákladů. Pryč byla výlučnost, individualita i elegance.

Vizionář Yuri

Tento stav věcí Yuriho hluboce pobuřoval, až jeho nespokojenost vyústila v roce 1975 v založení vlastní značky – Le Jardin Retrouvé. Tím se vlastně stal prvním v odvětví později definovaném jako niche, i když se prvenství oficiálně přisuzuje značce L'Artisan. Yuri byl ale také parfémovým kritikem, napsal několik publikací a působil jako prezident Société Française des Parfumeurs. Je také autorem myšlenky uchování parfémů pro příští generace, která vyústila v založení Osmothéque ve Versailles.

Své vůně tvořil na základě svého instinktu a přesvědčení, nikoli s myšlenkou na zisk. Chtěl vrátit do centra pozornosti samotnou tvorbu parfémů, kvalitu složek a francouzskou parfémovou tradici. 15 let v tomto duchu vedl svou firmu, dokud ji ve věku 85 let nepředal své manželce a synovi Denisovi. Po smrti manželky se ale už o firmu pořádně nikdo nestaral. Až do letošního roku.

Návrat ztracené zahrady vůní

V roce 2016 se syn Michel Gutsatz se svou ženou Clarou rozhodl obnovit tradici značky Le Jardin Retrouvé. I když byl starý rodinný dům prodán, stále uchovávali rodinné stříbro: staré zápisníky s formulemi a lahvičky se složkami.

Michel s Clarou obnovili sedm Yuriho vůní a drželi se původních receptur tak, jak jen to bylo možné v dnešních dobách restrikcí. A skutečně vůně, které jsem měla možnost vyzkoušet, působí jako z jiné doby. Jsou starosvětsky milé a nekomplikované a přitom je v nich znát kvalita složek.

I balení je prostě úchvatné. Každou vůni dostanete v neceséru, který obsahuje 125 ml vůně v hliníkovém flakonu, dva skleněné sítotiskem zdobené plnitelné flakonky – větší na poličku a menší do kabelky a k tomu skleněný trychtýřek na přelití. To vše za 120 - 150 EUR, což je v dnešních dobách cena více než příznivá. Každou součást lze samozřejmě objednat i zvlášť. Rozesmála mě formulace proč kupovat náhradní kabelkový flakon: „Kočovná povaha těchto malých kluků způsobuje, že někdy zůstanou opuštěni.“

Moc se mi líbí tento concept obnovení tradice tak vzácný v dnešní uspěchané době plné projektů, které rychle vzniknou a stejně rychle upadnou v zapomnění. Yuriho kritika podřizování se diktátu marketingu je i v současnosti aktuální. Úspěch jeho „nalezené zahrady“ dokazuje, že prosperity a respektu lze dosáhnout, aniž bychom položili duši na oltář peněz.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

jk4487 05.01.17 20:35

Kolik stojí nyní

Aktuálně nyní v lednu 2017 jsou vzorky (2ml) za 5€/ks + poštovné 10€ + 20% daň.
Ačkoliv u vzorečků píší, že při nákupu 3ks a zadání kódu 3FREE je dostanete zdarma (jen za poštovné), tak slevový kód nefunguje… Alespoň tedy mě :,(

haschm 18.12.16 16:42

Tak perfekt, hned jsem objednal 3 vzorky jen za cenu poštovného- krása.

Citron Boboli
Cuir de Russie
Sandalwood Sacré
jsem zvědav na postřehy :mrgreen:
Krásné Vánoce :mavam:

Červánek 18.12.16 08:16

@Hanka H Vune stoji za to vyzkouset. Prijdou v krasnem latkovem pytlicku /kazdy ma jiny/ s venovanim v zelene obalce nadepsane Tvym jmenem. Vuni je zatim 7, jedna z nich se jmenuje Cuir de Russie, ale s CdR od Chanelu nema nic spolecneho, i kdyz tam trochu kuze je. Vzorky jsou zabeleny v barevnych krabickach. Kazda vune ma svuj pribeh a ten je uveden v AJ a FJ na druhe strane krabicky. :mavam:

P.S. Vsech 7 vuni v latkovem pytlicku je za 25 € + 4€ postovne

Příspěvek upraven 18.12.16 v 08:19

Manuela 17.12.16 19:03

pěkný, skvělý , milý článek........ :srdce: :srdce: :srdce: :srdce:

Hanka H 17.12.16 11:30

@munu Díky, už zkoumám a vybírám tři - vypadají lakavě všechny :think: .

munu 17.12.16 10:56

@Hanka H Děkuji.
Nabídka vzorků stále trvá. Jen už se platí poštovné. Ale pouhé 3 eura a navíc vám tyto tři eura odečtou od případného dalšího nákupu!
Tak směle do toho.

Červánek 17.12.16 08:07

Krasne popsano o vubec prvni NICHE znacce. Dekuji :kytka:

Příspěvek upraven 17.12.16 v 08:22

nikovka 16.12.16 20:23

Zajímavý a pěkný článek :palec:. Jen škoda, že dojem a potěšení z četby kazí gramatické chyby a stylistické neobratnosti. Chtělo by to alespoň základní korekturu redakce Arome.
A pokud jde o jméno značky, ve skutečnosti, resp. správně přeložené, je ještě mnohem krásnější a poetičtější, než jak autorka článku uvádí. Le Jardin Retrouvé je totiž Zahrada znovunalezená :kytka: .

Parfum maniačka 16.12.16 19:48

Po dlhšej dobe nachádzam na Arôme kvalitný článok, ktorý som si zchuti prečítala. Ďakujem za inšpiratívne čítanie plné zaujímavých, historických momentov. :kytka:

Martula 16.12.16 17:52

Krásné a inspirativní čtení, díky :kytka: Kéž by všechny články na Arome byly na podobné úrovni…

Hanka H 16.12.16 17:15

Mirko, děkuji za krásný článek. Budu mluvit doufám nejenom za sebe - toto chceme na arome číst.Vzpomněla jsem si na jinou vůni s podobným názvem - hit 80. let Le Jardin od Max Factor - úplně si vybavuji její zelenou jasmínovou krásu
Ale sakryš, mrzí mě, že jsem na nabídku vzorků nenarazila ..... :mrgreen:

Přidat komentář

Nejčtenější