Guy Laroche: Drakkar Noir

Kdyby Drakkar Noir vyšel dnes, nikdy by se nestal tak slavnou vůní. Právě díky své stavbě - mimo jiné i díky obsahu dihydromyrcenolu, chemické novinky v parfémovém světě - se mohl stát historickým milníkem. V době svého vzniku byl opravdu výjimečný a chytili se ho hlavně mladí zákazníci.

Hydratací trojnásobně substituované dvojné vazby dihydromyrcenu získáme alkohol dihydromyrcenol, poprvé připravený v roce 1975. Dihydromyrcenol je vzhledem k nízké ceně a stabilitě podobné geraniolu a linaloolu dobrou ingrediencí například do mýdel nebo pracích prášků. Je však také dobře využitelný v parfumerii. V roce 1982 byl použit v pánském parfému ‚Drakkar Noir‘, kde přidal k fougerovému základu citrusovou svěžest. Jeho schopnost propůjčit svěžest byla dovedena ještě dál v roce 1988, kdy byl ve vysoké koncentraci přidán do ‚Cool Water‘ a tak vznikla nová móda pánských svěžích vůní.
(Charles Sell, A Fragrant Introduction to Terpenoid Chemistry)

Kdyby Drakkar Noir vyšel dnes, nikdy by se nestal tak slavnou vůní. Právě díky své stavbě - mimo jiné i díky obsahu dihydromyrcenolu, chemické novinky v parfémovém světě - se mohl stát historickým milníkem. V době svého vzniku byl opravdu výjimečný a chytili se ho hlavně mladí zákazníci. Drakkar Noir je totiž svěží, a úplně jinak svěží než klasické citrusové a bylinné kolínské. Svěžest dihydromyrcenolu je pronikavá, nebála bych se říct agresivní, a prostupuje celým parfémem, ne jen jeho hlavou. Je to vůně, která říká ‚jsem mladý, dynamický, mám rychlé fáro a permanentku do všech posiloven ve městě‘; přesně to, s čím mohl mládenec v osmdesátých letech zabodovat. Drakkar Noir je jedním ze symbolů této doby.
Má ovšem na to, aby obstál i dnes? Ano i ne. Dihydromyrcenol zaplavil svět pánských vůní a dávno není výjimečným úkazem, spíš otravným klišé. Pokud si po očichání současné pánské produkce seženete Drakkar Noir, budete zklamaní - ‚to je zase ta pronikavá svěžest, která je všude, co je na tom tak úžasného?‘ Navíc je bohužel pravdou, že je tato chemikálie pro své vlastnosti a cenu oblíbená u výrobců čisticích prostředků, takže jestli se vám zdá, že Drakkar Noir (nebo jiná vůně ve stejném stylu) voní podezřele podobně jako vaše čistidlo na WC, není to možná jen dojem. Je to podobný osud, jaký potkal třeba levanduli, někdo ji má spojenou s mýdly do prádla, avivážemi a osvěžovači vzduchu a v parfémech mu proto přijde laciná a otravná.
Na druhou stranu Drakkar Noir nestojí a nepadá s dihydromyrcenolem. Není to laciná vodička spoléhající na plošný nálet jednou složkou. Pod citrusovou vrstvou se skrývá levandulová klasika s kořením a pryskyřicemi, která postupně, jak se vůně rozvíjí, vyniká stále víc. Vedle výraznosti v sobě Drakkar Noir tak má i jistou jemnost. Je to velmi maskulinní vůně, ženám ji rozhodně nedoporučuji, ani těm se zálibou v unisexových či pánsky laděných parfémech.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější