Osahávání není samovyšetření. Jak se postarat o intimní partie?

Muži rádi riskují a nejinak je tomu i v oblasti zdraví, intimní oblasti nevyjímaje. Když se něco děje, k doktora většinou navštíví až na nátlak partnerky. Máme pro vás tipy na kosmetiku, která se o mužské „náčiní“ dokonale postará, a také důležité informace, které se týkají mužské prevence některých onemocnění.

* Mužská péče zahrnuje také prevenci intimních partií. Zdroj: Canva

Prevence je důležitá a platí to i u návštěvy urologa. Stejně jako ženy mohou v rámci prevence rakoviny prsou prohmatávat pravidelně svá prsa, muži by se v tomto ohledu měli zaměřit na varlata.

I když jsou varlata jedním z nejčastěji „osahávaných“ míst, protože si na ně muži sahají v průměru 369× za měsíc, málokdy se jedná o tzv. samovyšetření. A přitom právě to je velmi efektivní způsob, jak včas odhalit rakovinu varlat.

Zaměřeno na prevenci

Rakovina varlat se nejčastěji objevuje u mužů ve věku od 20 do 39 let. Pokud muži přijdou k lékaři včas, mají až 99% šanci na úplné uzdravení. Podle lékařů je ale o této nemoci a formě samovyšetření stále velmi malé povědomí. Přitom stačí, aby každý muž věnoval jednou měsíčně svým varlatům pozornost a důkladně je prohmatal.

Na prevenci rakoviny varlat upozorňuje také uskupení mladých mediků z neziskové organizace Loono s hashtagem #prsakoule, na jejichž stránkách najdete manuál i ukázková videa, jak správně vyšetřit varlata i prsa.

Infografika z Loono.czPreventivní samovyšetření by měli muži provádět minimálně 1× měsíčně. Zdroj: Instagram Loono.cz

Kdy navštívit lékaře?

Na varlatech je potřeba si všímat čehokoli neobvyklého – bulky, zatvrdnutí, otoku, změny tvaru nebo velikosti. Pokud něco takového nahmatáte, pak je potřeba navštívit urologa. Stejně tak je třeba kontaktovat lékaře, když muže trápí delší dobu nepříjemné pocity a bolesti v tříslech nebo v šourku.

Co dál může muže trápit:

  • poruchy erekce
  • sexuální dysfunkce
  • rakovina prostaty
Muž ve spršeSprcha je základ. Stejně tak kosmetika na mužské intimní partie. Zdroj: Canva

Kosmetikou k pěkným „kulím“

Kosmetické firmy už vědí, že je čas od času potřeba zacílit i na péči o mužské intimní partie. Což ostatně nakonec (hlavně v létě) ocení i ženy. Takže kromě řad, které se zaměřují na tělo, vlasy nebo vousy, už muži seženou kosmetiku, která se jim postará o nádobíčko tam dole.

Na co se zaměřit:

Jak o své intimní partie pečujete právě vy? Dbáte na prevenci?

Autor: Jana Kantorová

Kreativní duše, která nedokáže ani chvíli posedět. V mediálním světě "pracuje" už 15 let. Začínala jako redaktorka a produkční v tištěných médiích a v televizi. Nakonec ale zakotvila v online světě jako editorka.

Témata článku

Nejčtenější