Jacques Fath: Fath de Fath

Včera jsem recenzovala vůni od Jeana Patoua a dnes došlo na dalšího návrháře ze starých dob. A protože jde o první parfém značky Jacques Fath na Arôme, představíme si ji podrobněji, jak je mým zvykem.

Včera jsem recenzovala vůni od Jeana Patoua a dnes došlo na dalšího návrháře ze starých dob. A protože jde o první parfém značky Jacques Fath na Arôme, představíme si ji podrobněji, jak je mým zvykem.
Módní dům Fath patřil v poválečných letech mezi nejvlivnější - jeho zakladatel Jacques Fath tvořil spolu s Diorem a Balmainem trojici nejuznávanějších tvůrců haute couture. Firma vznikla v roce 1937 v Paříži. Jacques Fath byl samouk (původně totiž studoval právo a účetnictví), najal si proto mladé asistenty, kteří mu pomáhali uvádět jeho návrhy do praxe - mezi šikovnými mládenci byl třeba jistý Valentino Garavani, Guy Laroche nebo Hubert de Givenchy. Úplně bez základů však pan Fath nebyl, jeho prababička totiž šila šaty pro císařovnu Evženii a Jacques jevil zájem o módu a ostatní kreativní profese (chtěl být také hercem) už od malička.
K herectví se nakonec nedostal, navrhl však kostýmy pro několik filmů, například pro slavné Červené střevíčky.

Moira Shearerová ve filmu Červené střevíčky

Jeho róby nosily slavné herečky, hollywoodská hvězda Rita Hayworthová se v šatech od Fatha vdávala za prince Alího Chána.
Pro Fatha byly typické šaty zdůrazňující ženskou siluetu a upoutávající na její přednosti. Zatímco Dior zkoušel různé střihy, z nichž některé siluetu zahalovaly, Fath se svého vysoce ženského stylu nevzdal.

Přiléhavé pouzdrové nebo naopak rozevláté sukně a štíhlý pas - tak se to tehdy nosilo a Fath ženám rád dodal ty nejkrásnější šaty.

Jacques Fath měl skvěle našlápnuto a dnes mohlo být jeho jméno známé stejně jako Diorovo, možná dokonce známější: Fath měl smysl pro glamour, ženy jeho oděvy zbožňovaly, a uměl si udělat reklamu nejen krásnými kreacemi, ale i tím, jak žil. On i jeho žena milovali honosné večírky, žili čilým společenským životem a měli spoustu slavných přátel i klientů.

Jacques bohužel zemřel v roce 1954, ve 42 letech, na leukémii, a odešel tak na vrcholu, možná těsně před vrcholem své kariéry. Značka se pak potácela na pokraji zájmu, šla z ruky do ruky, měnili se ředitelé i návrháři. Ve všeobecném povědomí se udržovala hlavně parfémy, vyráběla také rukavice, punčochy a další doplňky. V současné době se pracuje na vzkříšení značky Fath - sice už to tu před nějakou dobou bylo, ale retro je teď v kurzu, snad se tedy zadaří. Na webu značky si zatím můžete prohlédnout a zakoupit jen kolekci zatraceně drahých kabelek. Jejich design je zvláštní, s nádechem art-deca, a pokud dojde na kolekci oděvů, mohlo by to být ještě hodně zajímavé.

A teď ke slibované recenzi. Vyzkoušela jsem vůni Fath de Fath, která původně vznikla v roce 1953 a reformulována a znovu uvedena na trh byla v roce 1993. Tuto novější verzi jsem také testovala.
Fath de Fath je sytá, sladká vůně se spoustou ovoce a bílých květin. Najdete v ní ozvěny Fracasu, Blonde, Poême, Alchimie a dalších orientálně ovocných vůní. Fath de Fath je bezešvá směsice tuberózy, pomerančového květu, hrušek, broskví, jemného koření, vanilky a sladkých orientálních pryskyřic. Lidé, kteří píší své názory na parfém na Fragranticu, Basenotes a další parfémové weby, se neshodují, zda je Fath de Fath těžká a lepkavá - někomu taková připadá, někomu ne. Mně se těžká nezdá, i když je skutečně hodně sladká, a spíš než lepkavá je sametová, zvlášť po rozvonění. Není rozpínavá, voní spíš nenápadně, a je nádherně ženská stejně jako Fathovy dávné módní kreace. Do zmíněné Blonde jí rozhodně chybí pouťová řvavost, do Fracasu zase smrtící omamnost.
Fath de Fath bych doporučila ženám, jež podobné sladké orienty s ovocem a vanilkou oslovují. Musím také souhlasit se čtenářkou z Fragranticy, která uvádí, že je s tímto parfémem spokojená jako s náhradou za Alchimii; ta je pudrovější a kulatější, ale jinak je podoba skutečně značná.

Fath de Fath koupíte spíš v zahraničí, a to jako eau de parfum i čistý parfém za poměrně slušné ceny. Na vyzkoušení se poohlédněte po miniatuře, kterou také není těžké sehnat.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

ankaj 18.03.11 19:44

No a už ji mám, miniaturku - a vůnička se mi líbí, dokonce mám pocit, že tu vůni odněkud znám! Nebo mi něco důvěrně známé připomíná. Ovoce - a nějaké orientální sladké koření - velice příjemná kombinace. Ale - pro mě to nebude, vonět bych tak nechtěla, není to můj typ.

Jean 11.01.11 22:09

Opravdu, auta i dámy jsou super. A zrovna tak časem prověřené klasické kvalitní parfemy. Nedá se srovnat s některými dnešními „vodičkami“.

Arome lumi 09.01.11 01:25

Panebože, ty šaty a dámy v nich jsou nádherné!!! Já to nechápu, kam se poděla „krása“? Proč jsme se jí dobrovolně zřekli a opustili ji, když už tu byla?? Stejně jako u odívání a člověčí elegance vůbec to vnímám u automobilů. Existuje někde někdo, komu se dnešní vozy líbí víc než ty starší čtyřiceti let?
Já vím, jsme tu kvůli parfému, pardon…

1Miru 30.12.10 12:34

pro anonymní: …aspoň víš, čemu se příště vyhnout…

anonymní 29.12.10 20:53

1Miru-Nezlob se ale tvůj sloh je příšernej

jean 26.12.10 18:01

Krásná recenze. Vůni bych hned vyzkoušela.

ankaj 25.12.10 12:42

Přiznám se, že vůni zatím neznám, a podle popisu asi to nebude moc pro mě :-(, ALE - moc se mi líbí ten flakonek, snad jeden z nejhezčích - a uvažuji o koupi miniatury - a pak si tu vůničku i vyzkouším!

1Miru 24.12.10 23:19

Ado,
Dobrý! - konečně něco zajímavého = krásný úvod k vůni..!
Jinak - vůně pro mě:
začátek - nesladký rybíz(spíš v dlani rozemnuté listy) a citronovost …díky lilii prachová hruška. A nevím proč, ale něco mi tam vadilo.Asi k tomu ta tuberoza - prostě zajímavě, sušše sladká vůně, ale něčím lehce protivná. A něco mi připomínala.
(lilii bez pačuli z Angel Lily.?. …našla jsem si složení - a je tam lilie.
A já měla na ruce přesně ten pach, jako když strčíš nos do rozkvetlé lilie a na nose Ti zůstane oranžovej sladkej pyl(pylově prachovo). + ty hrušky. Jo, bylo tam pačuli, ale jen jako stabilizátor, zahušťovač - necítila jsem ho solitérně jako v Angel Lily. Hustá lilie s hruškou(50:50)
Pro mě průměrná vůně.
Ale pravda - zkoušela jsem před časem…

Přidat komentář

Nejčtenější