Jak otevřít zatuhlý flakon

Znáte to, koupíte na internetu nějakou relikvii, či snad dokonce najdete na půdě po babičce, uvnitř je ještě obsah a vy chcete vědět, jak to voní. Jenže zátka je uvnitř přilepená zaschlými zbytky a odmítá vylézt ven. Co teď?

Nezoufejte, existuje několik osvědčených triků, jak zatuhlou zátku dostat ven.

Síla

Někdy stačí tomu chvíli domlouvat a ono to pustí. Je to ale nebezpečné, protože zátka se může ulomit a pak už by asi nezbývalo nic jiného než ji odvrtat. Se zabroušenou zátkou neviklejte ani ji netahejte směrem nahoru, snažte se s ní pootočit. Vyvinutá síla by měla být akorát, což se těžko popisuje; nebojte se za zátku trochu vzít, ale zase by nemělo jít o přílišné násilí. Jestliže pokusy o pootočení nezaberou, zkuste jiné metody.
S plastovou zátkou otáčení ani viklání nezkoušejte, plast se ukroutí velice snadno.

Chlad

Někdy pomůže strčit flakonek na pár hodin do mrazáku, aby zátka povolila. Přestože ale tuto metodu uvádím na začátku, nechala bych si ji až na konec. Není tak spolehlivá jako ty ostatní.

Teplo

Někdy stačí hrdlo flakonu zahřát. Docílíte toho buď teplou vodou, ale pozor: když bude příliš horká, sklo by mohlo prasknout. Také se to moc nehodí pro flakony s nálepkou, která se může odlepit nebo poškodit. Druhá možnost je vyrobit teplo třením. Někdo vám flakonek musí přidržet, zatímco vy přiložíte na hrdlo provázek či tenkou stužku, vepředu překřížíte a rychlým střídavým taháním za oba konce hrdlo zahřejete. Sklo se lehce roztáhne a zátkou možná půjde pootočit.

Líh

Kápněte na hrdlo flakonu trochu čistého lihu (koupíte v drogerii nebo lékárně) nebo vodky. Až se líh vypaří, opakujte. Líh se vsákne mezi zátku a hrdlo, rozpustí zaschlé zbytky a zátkou pak půjde pootočit. Je-li flakon plný parfému, můžete zkusit otočit ho vzhůru nohama, aby na zátce zapracovala tekutina uvnitř. Nenechávejte ho ale bez dozoru, aby se zátka neuvolnila a parfém kolem ní nezačal protékat ven.
Při polévání hrdla lihem opět pozor na nálepky na flakonu, líh z nich může vymazat barvu nebo je odlepit.

Glycerín

Mnohem lépe než líh se mi ale osvědčil glycerín. Koupíte ho v lékárně nebo v drogerii (koupila jsem za pár korun glycerín ve spreji, určený na zvlhčování kožených výrobků nebo na rozmrazování) a aplikuje se stejně jako líh, na hrdlo do míst, kde může protéct mezi hrdlo a zátku. Nechte působit půl hodiny a zkuste pootočit. Když to nepomůže, nechte působit déle nebo opakujte. Až zátka povolí, ihned vytřete hrdlo vatičkou (nejlépe ušním šťourátkem), aby vám glycerol nenatekl do parfému.

Jsou uvnitř flakonu jen zhoustlé zbytky parfému, ale přesto vás zajímá, jak voněl? Vypláchněte flakon trochou čistého lihu (ideální je parfumérský, ale poslouží i líh z lékárny nebo konzumní líh z drogerie, v nouzi čistá vodka - líh nesmí mít žádnou vůni ani silný pach, který by přebil aroma parfému). Vznikne patrně kalná tekutina, kterou nicméně můžete aplikovat na papírek nebo na ruku a vůni vyzkoušet.
Chcete-li flakon vyčistit (a dolít si do něj třeba nový čistý parfém z některé ‚medvědí‘ akce), vymyjte ho lihem (teď už může být i technický) a poté teplou vodou a nechte otevřený vyschnout. Skleněný flakon bez plastových částí můžete dokonalým vymytím a vyvětráním zcela zbavit všech stop vůně, v plastu se vždycky nějaké zbytky udrží.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

suniang 14.09.10 19:55

Ado, co takhle udelat stranky na facebooku? jinak ..Tvoje stranky se mi moc libi.

Ada 09.09.10 00:02

Vosk by měl jít celkem bezproblémově teplem, ne?

gentiana 08.09.10 22:03

Tak na ten osmdesátiprocentní jsem nenarazila.

A zrovna bojuju s další verzí zaraženého uzávěru, zkombinovanou s neskuečným kretenismem: někdo zalil ten uzávěr voskem. Tedy, parafínem z červené svíčky. Bude to chtít pohrát si s nějakým rozpouštědlem a taky doufám, že toho s tím nápadem stihne vřed na zadku.

Ada 05.09.10 21:16

Ještě existuje konzumní líh 80%, který se dá koupit např. v některých drogeriích. Litr stojí do 400 korun.

gentiana 05.09.10 19:59

Drobná technická, v lékárně se prodává jenom šedesátiprocentní líh, 96% nutno vyšpatnit přes nějakého lékaře, laboranta nebo jinou havěť tohoto typu, nedá se normálně koupit.
A na divné zbytky je nejlepší, protože se v něm rozpustí různé olejnatiny, což v tom řídkém nikoli.
ps. litr čistého lihu stojí asi tisícovku.

domenica 03.09.10 22:57

Ado, nemám, ale takhle budu připravená :)

Ada 03.09.10 12:07

Lenka: kup si na eBay - koupila jsem ho za docela nízkou cenu, nejsou drahé, pokud nejde o nějaký cenný skvost.

Domenica: copak, máš nějakou nerozdělatelnou relikvii? :)

sLenka 02.09.10 18:00

Ach jo, chtěla bych ten flakonek Shalimaru co je na obrázku. Ten ale musí mít historii, jen promluvit…

Ada 02.09.10 17:07

Zkus glycerín, ten fakt zabral, až jsem se divila.

Kultakutri01 02.09.10 16:57

Mám pár flakonů, na které asi vezmu kombinačky:D

Přidat komentář

Nejčtenější