Citlivá pleť: Jak o ni pečovat?

Citlivá pokožka je problém, který někdy potkal téměř každou z nás. Projevy jsou velmi individuální, ale nejčastěji nás sužuje svědění až pálení, začervenání, krupička nebo vyrážka.

Následkem symptomů může být kůže popraskaná a suchá, mohou se objevit také pupínky, šupinky, zarudlé fleky. A to nejen na obličeji, ale po celém těle, pokožku hlavy nevyjímaje. Chronicky podrážděnou pleť řeší dokonce zhruba 20 % populace! Jak se tedy o takovou kůži starat a jak těmto problémům předcházet?

Péče je základ

V péči o pleť je nezbytné zvolit ten správný produkt. Pokud dlouhodobě a bez výsledku válčíte s jakýmikoli nepříjemnými projevy, doporučujeme nechat si udělat diagnózu pleti. Tu vám provedou třeba na kožním nebo v lékárně, často i na kosmetice. Díky ní zjistíte, jestli vaše pleť potřebuje spíše hydrataci, nebo naopak zmatňující krémy. Co rozhodně s citlivou pletí nedoporučujeme, je používání peelingu. Ten pleť akorát zbytečně rozdráždí. Naopak v létě nikdy nezapomínejte svůj obličej chránit opalovacím krémem s faktorem 50.

Při odličování vsaďte na čistění gelem nebo pěnou, vaše tvář vám poděkuje. Extra péči je nutné věnovat i očnímu okolí, které je citlivé samo o sobě. Přesněji je 10× jemnější než zbytek obličeje, takže jestli své řasy odličujete zběsilým drhnutím a micelární vodou, zkuste příště třeba jemný dvoufázový odličovač.

Zdroj: Syda Productions / Shutterstock, Inc.

A jak na pokožku těla?

Také o pokožku těla musíte dbát odpovídající péčí. Největším paradoxem je to, že citlivé a suché kůži škodí právě voda. Bohužel – vysušuje! Pro řádnou hydrataci doporučujeme dopřávat vodu tělu především zevnitř, tedy poctivě dodržovat pitný režim. Zbytek obstará kvalitní a hutný krém, který můžete aplikovat ještě na vlhkou pokožku těla, aby se vám lépe vstřebal a nezanechával lepivý nebo mastný film.

Důležité je často promazávat části těla, které jsou nejčastěji vystaveny okolním vlivům – po obličeji jsou to pochopitelně ruce, které můžete mazat klidně po každém umytí. Stále ještě váháte, jestli je vhodné používat místo tělových mlék oleje, přičemž se olejů vzdát nechcete? Jejich aplikace je příjemná a povzbudí nejeden smysl, nicméně i olej může vysušovat. Zkuste si proto místo promazávání kůže přidat pár kapiček oblíbeného olejíčku přímo do koupele. Tím zpříjemníte svůj vanový rituál nejen sobě, ale i svému tělu. Obecně by si majitelé citlivé kůže měli kupovat pouze lékárenské produkty, ideálně bez parfemace, parabenů a mýdla.

Zdroj: Zynatis / Shutterstock, Inc.

Péče o pokožku hlavy

Je dost nepříjemné, když si svůj dokonalý účes zničíte ještě po cestě do práce tím, že se škrábete a ošíváte, protože vás svědí pokožka hlavy. Určitě se v takových případech zkuste vyhnout častému barvení vlasů. Péči volte speciální a pokud možno vlasy co nejméně fénujte, horký vzduch rozhodně citlivé pokožce na dobré kondici nepřidává.

Máte-li pocit, že vaše pokožka hlavy pne a svědí, na noc si ji můžete namazat právě olejem. Druhý den je pochopitelně potřeba vlasy umýt a v tom nejlepším případě nechat volně proschnout. Dalšími dobrými tipy pro uvolnění napětí vlasové pokožky je třeba častá masáž hlavy, aby docházelo k pravidelnému prokrvení. Navíc je to velmi příjemné a skvělé na odbourání stresu. V zimě je dobré hlavu chránit čepicí, v létě zase kloboukem před sluncem. Obecně je lepší nosit vlasy co nejvíc rozpuštěné a nestahovat je do pevných drdolů.

Jídlo a citlivá pleť

Když se špatně nebo málo vyspíte, máte kruhy pod očima. Když se mračíte, máte vrásky. No a když špatně jíte, opět vám to dá vaše kůže „sežrat“. Je takovým odrazem vašeho života. Dbejte tedy na to, aby váš jídelníček byl vyvážený, pestrý a abyste měla dostatek vitamínů a minerálů. Například suchá pleť potřebuje dostatek zinku a vitaminu C, vitamin A zase zabrání tvorbě tmavých skvrn na kůži. Pozor také na nedostatek vitaminu B12, vaše pleť má pak tendenci rychleji stárnout. Nedostatek vitaminu B6 způsobuje vyrážky a popraskání kůže.

Zdroj: InesBazdar / Shutterstock, Inc.

Tipy pro ty nejcitlivější

  • Dejte si raději sprchu než koupel. Pobyt ve vaně pokožku vysušuje.
  • Pečlivě si čistou vodou oplachujte mycí přípravek z těla i obličeje.
  • Nechte si udělat diagnostiku pleti a používejte přípravky určené přesně pro vaši pleť.
  • Používejte produkty, které vás nebudou vysušovat a chrání proti tvrdé vodě.
  • Pokožku sušte jemným poklepáváním ručníku, nikdy ne drsným třením.
  • Snažte se vyvarovat koupání v chlorovaných bazénech a na přírodních špinavých koupalištích.
  • Mažte se, mažte se, mažte se.

Také vás trápí citlivá kůže? A co se v péči o ni osvědčilo vám?

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Váš příspěvek

Nejčtenější