Jak se dělá vlastní parfém v Grasse aneb když pejsek a kočička pekli dort

Původní cíl návštěvy Grasse byl trochu jiný: chtěla jsem investigativně objevit a nafotit pole růží a jasmínů pěstovaných speciálně pro Chanel. Chtěla jsem najít místo, kde se rodí slavná pětka.

Jenže člověk míní a drahé polovičky mění. A tak, když bylo jasné, že do Grasse pojedu za a sama a za b vlakem, musela jsem tomu přizpůsobit program. Vlakem nemůžu hledat a objevovat lány růží v okolí. Vlakem maximálně dojedu přímo do Grasse a tam už se musím nějak zabavit. To samozřejmě není pro parfémového maniaka žádný problém – Fragonard, Molinard, Galimard a kdoví kolik dalších „ardů“, k tomu muzeum parfémů, různé komentované prohlídky u všech „ardů“, historické centrum.… Problém byl, že tohle už jsem jednou absolvovala. Sice dávno, ale znám to. Chtělo to něco nového a to jsem našla. Za celkem přijatelnou sumu si u kteréhokoli „arda“ můžete vyzkoušet tvorbu vlastního parfému.

Le Studio des Fragrances Galimard

Byla jsem limitovaná časem a tak moje volba padla na Galimard, na jejichž „Le Studio des Fragrances“ jsem četla celkem příznivé recenze. On-line registrace dva dny před termínem mi naštěstí prošla a tak jsem se už nemohla dočkat. Dokonce jsem kvůli tomu dobrovolně, na dovolené vstávala v šest hodin, abych stihla vlak!

Ve dvouhodinovém kurzu za 46,– EUR dostanete krátkou přednášku o stavbě parfému (stará známá pyramida), svůj vlastní stůl s ingrediencemi a samozřejmě asistenta, který vám radí.

Odnesete si 100ml vlastní vůně v koncentraci edt. Jen vás trochu překvapí tím, že flakon v ceně není a musíte doplatit 12 EUR, abyste si vůni mohli přelít z kádinky a odnést. Kurzy dělají v sezoně dvakrát denně, snad každý den.

Na chvíli parfumérem

Poté, co jsem schvácená dorazila taxíkem a přidala se ke skupině, vpustili nás asistenti (spíš tedy asistentky, tuším jsem tam žádného muže neviděla) v bílých pláštích do laboratoře, kde byly stoly s malými „varhanami“, seskupené vždy po několika k sobě.

„Varhany“ (anglicky organ) se říká stolu parfuméra, který má kolem sebe seskupeny ingredience do půl kruhu a do pater, jako píšťaly u varhan, aby na vše snadno dosáhl.

Asistentky si nás rozdělily podle jazyka do skupin (samozřejmě se předpokládá, že vládnete aspoň základy nějakého světovějšího jazyka, v češtině zatím kurzy nevedou) a posadily ke stolům s varhanami. Je to zážitek, mít pro sebe na chvíli takový stůl jako parfumér.

Na stole byl nachystaný předtištěný papír pro zápis složek, rozdělený do oblastí hlava, srdce a základ, tužka a dvě kádinky.

Na policích v půlkruhu nad stolem byla vyrovnána snad stovka lahviček s parfémovými složkami. Nebyly to koncentrované ingredience, ale už ředěné roztoky, takže jsme neměřili po kapkách, ale přímo v mililitrech až do konečných 100ml.

Na lahvičkách byly celkem legrační piktogramy sukní a kalhot, které označovaly pánské a dámské složky určené do základu, halenek a triček pro složky do srdce a mužských a ženských obličejů pro složky do hlavy parfému. I řazení na policích bylo podle tohoto pravidla – dole základní, uprostřed střední a nahoře složky do hlavy, vlevo dámské, vpravo pánské.

Začalo to zmíněnou krátkou přednáškou o stavbě parfému a o tom, jak správně přičichávat (nedržet lahvičku či papírek nehnutě u nosu, ale přejíždět s ní zleva doprava) a potom jsme každý dostali asi osm malých, neoznačených lahviček, ze kterých jsme si měli vybrat dvě, které nám voní. Myslím, že v nich byly nějaké namíchané základy. Podle vybraných nám potom každému navrhli pět, šest složek do základu, z nichž jsme si měli vybrat tři plus vanilku. Vanilka je fixátor a stabilizátor, takže navrhovali, aby tam byla, pokud k ní vyloženě nemáme odpor.

Můj neobvyklý výběr složek

Já si prý v testu vybrala silné, těžké vůně, přesto mi, zřejmě ze zvyku, navrhli nějaké lehčí složky. Trochu jsem jejich výběr překopala, vybírala zleva i zprava a nakonec to vyhrál mech, santal, kosatec a vanilka. Výběr nám asistentky zkontrolovaly a navrhly poměry v mililitrech. Složky se odměřily do kádinky, pak, přelitím do druhé kádinky a zpátky se to promíchalo a mohlo se pokračovat srdcem parfému. Asistentky zase, vzhledem k namíchanému základu, něco navrhly, ale samozřejmě jsme mohli vybírat z celé šíře. Vybíralo se tak, že se čichalo k papírku namočenému v namíchaném základu a k lahvičkám složek společně. Tam už se dalo říct, že se něco vyloženě tluče a něco souzní. Takže jsem třeba vyloučila levanduli, kterou jsem původně chtěla, když to bude z Provence. Místo toho mi tam krásně sedla třeba orientální růže.

A vybrala jsem si i cibet, čímž jsem způsobila malé pozdvižení. Seběhla se jich kolem mě snad půlka a všechny se ujišťovaly, jestli to tam fakt chci. Že je to pecka. No, je  Nakonec jsou tam cibetu pouhé 2ml ředěného roztoku na celkových 100ml a i tak je tam zřetelně cítit. Stejně tak mi vymlouvaly i tabák, ale já jsem tvrdohlavá. S odstupem jim musím dát za pravdu, možná ho tam aspoň mělo být míň.

Takto se vybralo pět, šest složek a zase v navrženém poměru, kdy jsme si vybrali složku, kterou preferujeme a té jsme tam dali nejvíc (u mě to byla ta růže) a přimíchalo k základu. Stejný postup pak byl i s hlavou vůně.

Pak jsme si mohli vybrat z několika typů flakonů a víček, navrhnout název vůně, který nám vytiskli na nálepku spolu se jménem a hotovo. Odnesli jsme si svou vůni a diplom, že jsme parfémoví elévové. Oni si nechali papír se složením a kdykoli je možné si doobjednat další flakon vlastního výtvoru i v koncentraci čistý parfém.

A výsledek?

Ač jsem to tak nezamýšlela, vytvořila jsem vyloženě oldschool chypré vůni. Ale ona stále ještě pracuje a dost se mění. V téhle chvíli jsou nejvýraznější aldehydy spolu s mechem a tabákem. Parfémy se ale po vytvoření nechávají uležet, protože složky mezi sebou dlouho reagují, i měsíce. Takže kdo ví, co z toho bude za pár měsíců? Jedno lze říct už teď – je to nositelné a to je úspěch, ne?

Jasně, byla to turistická rychlokvaška a tak trochu jako když pejsek s kočičkou pekli dort (samé dobré věci jsem tam dala). Dvou, tříhodinový kurz z nikoho parfuméra neudělá, nevíte, jak spolu budou vybrané složky reagovat, ale je to možnost očichat si materiály a něco si aspoň zkusit namíchat. A už třeba vím, co bych udělala jinak.

Takže příště? To už bude skoro „doopravdy“, týdenní kurz u Dominique Dubrana, neboli AbdesSalaama, v Toskánsku v Itálii.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

munu 07.10.15 10:21

@Arome Evajsek Nejsem Ada, ale díky :)
Dneska jsem se poprvé navoněla svým výtvorem. Kolegové v kanceláři sice pootvírali okna, ale zatím žijí :D

Arome Evajsek 24.09.15 22:08

To je krása ! Závidím, Ado, zážitek i vůni ! Já bych to absolvovala už jen proto, že tohle nezažije každý ! Počkám ještě čtvrt roku a pak si objednám vzorek ? :lol:
Gratuluji a těším se na další zážitky :potlesk:

munu 20.09.15 15:28

@Evženie Jsou ovšem i lidé z branže s opačným názorem - třeba Guy Robert, nebo právě Dominique Dubrana, kteří tvrdí, že namíchat parfém není zas tak složité :)

Evženie 19.09.15 12:40

Nevím, jestli bych se odvážila na takový kurz jít. Přece jen, po letité masáži typu „Nenamícháš podomácku parfému svého“ jsem v tomhle ohledu otrokem nábožné víry, že laik to nedá. I když racionálně vím, že tyhle kurzy se žádnými odborníky ani zázračnými génii z lidu nepočítají a že si to koneckonců zaplatím ze svého a od toho ty kurzy jsou, aby se lidi pobavili a vyplázli za to cash… stejně bych se asi neodvážila. Ale těší mě, že to někdo udělal za mě. :-)

jk4487 07.09.15 15:51

Velice pěkně popsáno. Moc hezký článek, pěkně jsem se začetla :-)

Irr 07.09.15 13:39

… ano, flakonek je krásný …
Taky by byl (dle mého) zajímavý název prostě „Munu“ :)

India 07.09.15 12:58

Ani jsem si nepředstavovala, že bude flakónek tak hezký, i název se mi líbí.
Dej pak vědět, až se uleží, jaká vůně nakonec je - těším se na recenzi :D

otakara 06.09.15 11:49

Článok ma veľmi zaujal. Páči sa mi. :)

Arome Viv 06.09.15 09:15

Moc prima článek. Zajímavý mini-exkurs. Díky!

munu 05.09.15 12:54

@India @Irr Jé, to mě těší, že vás článek zaujal.
Napřed mě nic nenapadalo, tak jsem do formuláře vyplnila prostě „Mirka“, ale pak jsem si vymyslela „Avec le coeur de Grasse“, něco jako „Od srdce z Grasse“. Možná to není francouzsky úplně správně, ale co už :)

Mě by taky zajímal výsledek :D
Pořád se totiž ještě mění. Prodávat to nemůžu, styděla bych se vzít si peníze, ale jestli fakt někdo má zájem, napište mi SZ a jen za poštovné pošlu vzorky.

Tady je výsledek:

Irr 03.09.15 11:42

To Ti trochu závidím … zajímal by mě taky název, ale především výsledek. Koupím 5 ml :-)

India 03.09.15 11:37

Paráda :kytka: - a prozradíš, jak jsi svou vůni pojmenovala?

tea_of_cup 01.09.15 23:36

Ráda jsem si přečetla jak takový kurz vypadá, díky za článek! :palec:

Přidat komentář

Nejčtenější