Domácí bělení zubů: Jde to i bez chemického koktejlu?

Mít zářivý úsměv a zuby jako perličky je nejspíš snem nejedné z nás. Ovšem částky, které bělení stojí v ordinacích, už tak snové nejsou. Zkuste proto některou z babských rad. Díky nim docílíte bělejších zubů i domácí péčí.

* Zářivý úsměv je nejkrásnějším doplňkem. Zdroj: nobeastsofierce / Shutterstock, Inc.

Citron: ano, či ne?


Citron účinně pomáhá k zářivému úsměvu. Pozor ale na jeho nežádoucí účinky. Při častém používání a konzumaci zvyšuje citlivost dásní. Také obsahuje kyselinu citrónovou, která demineralizuje sklovinu, takže je pak zub náchylnější k tvorbě zubního kazu.

Jak na citronové čištění?

  • Smíchejte lžičku jedlé sody se šťávou z poloviny citronu a směsí si jednou za týden vyčistěte zuby. Stejně tak můžete použít i pomeranč, který má podobné složení kyselin, jen má lepší chuť.
  • I samotná citronová šťáva přidaná do zubní pasty může pomoci. Tuto proceduru ovšem opakujte také jen 1× týdně.

Stejný efekt může mít i jablečný ocet, který působí jako přírodní antibiotikum a zbavuje zuby zažloutnutí a dalších skvrn.

S citronem buďte při bělení zubů opatrní. Zdroj:  Theeranad Duangbanyang / Shutterstock, Inc.S citronem buďte při bělení zubů opatrní. Zdroj: Theeranad Duangbanyang / Shutterstock, Inc.

Ovoce a zelenina

Jablka, mrkev, hrušky, brokolice, celer, kedlubna a květák – všechny tyto pochutiny se vyplatí pravidelně chroupat kdykoli během dne. Kromě vyčištění ploch zubů vám také prokrví dásně, které díky tomu budou zdravější.

Vyzkoušejte také jahodovou pastu. Jahody obsahují enzymy, které zuby zbaví skvrn po jídle i pití. Příprava je snadná: rozmačkejte hrst jahod se lžičkou jedlé sody, směs naneste na zuby a chvíli nechte působit. Poté stačí vypláchnout pusu vodou.

Což takhle kousek sýra?

Jestli máte rádi sýry, máme pro vás dobrou zprávu. Tvrdé sýry jsou totiž vzhledem k tomu, že obsahují kyselinu mléčnou, jedním z nejúčinnějších přírodních bělidel na zuby. Jako bonus zanechávají při konzumaci vápníkový povlak na zubech, čímž zabraňují tvorbě zubního kazu a posilují zuby i dásně. Podobně funguje, když si dopřejete bílý jogurt nebo mléko.

Bylinky a koření

Šalvěj, máta a bazalka – to jsou bylinky, s nimiž získáte bělejší odstín chrupu. Stačí žvýkat jednotlivé listy. Kořením, které také pomůže, je kurkuma. Jen si vzpomeňte, jak krásně bílé zuby mají Indové. Kurkuma navíc působí jako přírodní antibiotikum, má antibakteriální a antivirové účinky a ochraňuje buňky proti stárnutí.

Kurkumovou pastu na zuby si vytvoříte z jedné lžičky tohoto žlutého koření, kterou smícháte s trochou vody. Vzniklou kašičkou si s pomocí kartáčku vyčistěte zuby. Po několika použití budou zářivější.

Kurkuma je hodně aromatická, a tak každému nemusí být pasta z ní příjemná. Zdroj: Boonchuay1970 / Shutterstock, Inc.Kurkuma je hodně aromatická, a tak každému nemusí být pasta z ní příjemná. Zdroj: Boonchuay1970 / Shutterstock, Inc.

Rady na závěr


Jednoduchou radou, jak zabránit žloutnutí zubů, je myslet rovnou na prevenci. Proto nedoporučujeme kouřit a pít příliš kávy, ochucených sycených limonád a červeného vína. Také se zkuste vyhnout konzumaci sojové omáčky, červené papriky, borůvek, ostružin a čokolády.

Efekt ještě posílíte, budete-li pravidelně používat měkké zubní kartáčky, zubní nit i mezizubní kartáčky a po jídle si vyplachovat ústa a pít hodně čisté vody.

Tip: Dejte si do úst lžíci olivového nebo sezamového oleje a několik minut ho povalujte v ústech, opakujte 3× týdně. Vaše ústní dutina bude krásně vyčištěná, stejně jako vaše zuby.

Řešíte domácí bělení zubů? Co vám funguje?

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Témata článku

Váš příspěvek

Nejčtenější