Pro suchou i na pupínky: Jak vybrat make-up podle typu pleti

Najít make-up, který bude příjemný, dokonale sjednotí a splyne s pletí, není tak snadné, jak se může zdát. Záleží na mnoha jeho vlastnostech. Ovlivňují nejen to, jak moc bude komfortní, ale také výsledný efekt na obličeji.

Některé zanechají pleť jen lehce matnou, jiné ji zmatní více intenzivně. Oblíbené a trendy jsou make-upy, které rozjasní a zanechají přirozeně lesklý efekt. Další důležitá vlastnost je krycí schopnost. Nižší slouží pro sjednocení a zakrytí menších barevných rozdílů. Střední a vyšší krytí pak využijete, jestliže trpíte například na akné, červené skvrny nebo viditelné žilky.

Velmi důležité je brát ohled na samotný typ pleti. Ta totiž nejvíce ovlivní vaši spokojenost a hlavně celkovou výdrž. Pokud si nejste jisti, neváhejte a zajděte si pro radu k profesionálům do kosmetického salónu. Na mastnou pleť není příliš vhodný lesklý efekt. Suché zase nebude příjemný matující, který vás bude zbytečně nutit se během dne v zrcátku více kontrolovat.

Odstín vybírejte vždy tak, aby se shodoval s odstínem kůže na krku. Pokud si chcete být opravdu jisti správným výběrem, vyzkoušejte nejprve několik vzorků a poté zvolte ten, ze kterého máte nejlepší dojem.

Mastná pleť

U mastné pleti může být velký problém s výdrží. Aby váš obličej vypadal dokonale co nejdelší dobu, vybírejte make-up, jehož součástí je i podkladová báze. Co se týká konzistence, dejte přednost tuhé před tekutou. Dokáže lépe zmatnit a díky ideální textuře vydrží i na problematické T zóně, v oblasti čela a brady. Kompaktní pomocník L´Oréal Paris True Match Genius perfektně zafixuje a sjednotí. Hodí se i na zakrytí menších nedokonalostí jako jsou pupínky nebo pigmentové skvrny. Díky výtažku z perel má rozjasňující účinky, které však nezvýrazní lesknoucí se místa, pouze dodají přirozený, svěží vzhled.

Suchá pleť

V tomto případě je nutné sáhnout po produktu opravdu krémovém a hydratačním. Suchá pleť může sama o sobě způsobovat nepříjemný pocit pnutí. Vyhněte se hutné, tuhé konzistenci, která zbytečně zatěžuje. Naopak krémový make-up je správnou volbou, dodá rozjasněný vzhled a zároveň i lehce hydratuje. Mezi oblíbené produkty patří Flormar Smooth Touch, u kterého budete mít pocit, jako byste nanášely váš oblíbený hydratační krém. Dlouhotrvající krémová textura je vhodná i na hodně suchá místa. Je hypoalergenní a obsahuje extrakt z lotosového květu a orchideje, čímž bojuje proti tvorbě vrásek. Jeho výhodou je, že nezvýrazňuje problematická místa kolem nosu a očí.

Smíšená pleť

Kombinovaná pleť je náročná tím, že každá oblast v obličeji si žádá něco jiného. Ideální volbou je v tomto případě krémový, tekutý makeup s matným efektem. Nevysušuje, zároveň s ním ale snadno a rychle zmatníte lesknoucí se místa a perfektně je zafixujete. Zklidňující účinky make-upu Avon True Colour jsou bonusem pro ty, kteří trpí na akné. Matující složení obsahující přírodní výtažky a má skvělý vliv na mastnou pokožku, u které dokáže vstřebat kožní maz. Sušší místa pak díky střednímu krytí nezvýrazní, vypadá přirozeně a má vyhlazující účinky.

Problematická pleť

V případě, že trpíte na akné, jsou zde speciální make-upy, navrženy tak, aby co nejlépe fungovaly a zároveň dodali i trochu péče. Perfektní krytí i výdrž je v tomto případě samozřejmostí. Clinique Anti-Blemish Solutions zakryje nerovnosti, začervenání a redukuje kožní maz. Speciální složení má hojivé účinky a omezuje vznik akné. Nevysušuje a obličej zanechá dokonale sjednocený bez nevzhledného efektu masky. Dokonalého krytí docílíte tak, že naneste nejprve malé množství na problematická místa a poté aplikujte na celou tvář.

Štětec nebo houbička?

Nezapomeňte věnovat pozornost také aplikátoru. Na mastnou pleť můžete použít štětec nebo houbičku, která je většinou součástí kompaktních balení. Naopak u suché nebo problematické pleti se štětcům vyhněte a sáhněte raději jen po houbičce. Vše pečlivě zapracuje a neroztírá. Díky tomu se vyhnete zvýraznění suchých míst. U problematické pleti navíc tímto způsobem aplikace docílíte vyššího krytí a nemusíte vrstvit. U štětců dbejte na pravidelné mytí. V houbičce se více drží bakterie, proto je nezbytné ji pravidelně obměňovat.

Použité produkty

Autor: Ema

.

Doporučená kosmetika

Nejčtenější