6+1 tipů: Jak zařídit svatbu (eko)logicky

Každá velká společenská akce s sebou nese i hromadu zbytečného odpadu. Svatby na tom nejsou jinak. Při plánování je ale možné zařadit alespoň pár triků, které uhlíkovou stopu z velkého dne smetou. Jak na ekologickou veselku?

* Zero waste svatba. Je to vůbec možné? Zdroj: Canva

Ať nekončí pozvánky v šuplíku

Pro milovníky klasiky a papíru bude tohle pravděpodobně nepřekousnutelný oříšek. Pozvánka je první kontakt se svatebními hosty, ale položme si dvě zásadní otázky. Kde ty pozvánky končí? V lepším případě v šuplíku nebo krabičce vzpomínek. A kolikrát se na ně znovu podíváte? Možná tak při generálním úklidu.

 • Pošlete to mailem. Ano, ztrácí to na romantice, ale účel to splní a uhlíková stopa se do země neotiskne.
 • Pokud se vám ale pozvánka nehmatatelným emailem bytostně příčí, zbývá ještě prostor pro kreativitu. Když už papír, sáhněte po ručně vyráběném nebo recyklovaném.
 • Co ale zvolit místo papíru něco, co svatebčané využijí? Dřevěná destička, která poslouží jako podtácek nebo oznámení vyšité do kapesníčku.
Pozvánka nemusí být jen na papíře.Pozvánka nemusí být jen na papíře. Zdroj: Pinterest

Když svatební kytice neputuje z Holandska, ale z České zahrádky

Velká většina běžně prodávaných květin putuje přes půl světa – emise. Ty lány barevných polí a skleníků by jistě BIO značku nezískaly – chemikálie. Za jednou kyticí se tedy skrývá víc, než si běžně uvědomujeme. Jak v tomto případě ulevit planetě, ale přesto mít co hodit nesezdaným kamarádkám?

 • Jeden rychlo kurz na YouTube a floristkou se můžete stát i vy. Uvažte si svou kytici z kvítí z louky nebo zahrady.
 • Pokud si netroufnete, najděte ve svém okolí eko květinářství. Používají lokální květiny a přírodní obvazovací materiály.
Svatební kytice z lučního kvítí je trendy.Svatební kytice z lučního kvítí je trendy. Zdroj: Pinterest

Jedna výzdoba, více krásných svateb

Výzdoba bezesporu utváří charakter svatebního místa. Naprostou většinu dekorací ale můžete po velkém dni poslat přímo do kontejneru. I tady se ale nabízí hned dvě řešení.

 • Upcyklujte. Do roka a do dne? No tak to je spoustu času na schraňování a vyrábění. Místo váz poslouží zavařovačky. Konfety nahradí usušené drobné listí.
 • Jde to ale ještě snadněji. Už i u nás najdete nejednu agenturu, která se zaměřuje na udržitelné svatby a oslavy. Mají ve svém repertoáru spoustu udržitelných dekorací, které využijí pro mnoho dalších svateb.
Využijte přírodní materiály.Využijte přírodní materiály. Zdroj: Pinterest

Za princeznu v bílem jen jednou za život

Půjčení šatů je už v rámci svatebního maratonu běžná praxe. Nejedna bývalá nevěsta, která si šaty koupila by vám potvrdila, že vám pak budou zbytek života sedět ve skříni. A obléknete si je párkrát doma z nostalgie.

 • Určitě si projděte více půjčoven a dejte ti čas na rozmyšlenou.
 • Pokud toužíte po něčem originálním, co vám půjčovna nenabídne, lovte v sekáči. Ty zažívají nevšední renesanci.
 • Procházení second handů není nic pro vás? Hurá do internetových bazarů.
Svatební šaty ze sekáče? Proč ne!Svatební šaty ze sekáče? Proč ne! Zdroj: Canva

Líčení a účes podle videa? Snadno!

Co by to bylo za web o kosmetice, kdybychom ji tady nezmínily. Možná si říkáte, že nechat se nalíčit make-up artistkou není zase tak ne-eko. Ta za vámi ale určitě bude vážit cestu, bude muset použít jednorázové tampónky, desinfikovat štětce a tak dále.

 • Jsem si jistá, že podle návodu zvládnete make-up hravě sama. Dejte tomu jednu, dvě zkoušky ať můžete být v klidu. Využít můžete spoustu našich návodů, které připravovaly profesionální artistky tak, aby je každá žena zvládla doma napodobit.
 • A pokud chcete bezodpadovou hru pozvednout na ještě vyšší úroveň, zvolte líčení zero-waste dekorativkou.
Svatební hostina v hotelu.Při svatební hostině se vyhněte jednorázovému nádobí. Zdroj: Canva

Bezodpadová hostina? To je výzva!

To, jak bude hostina ekologická velmi záleží na zvoleném místě. Chcete do restaurace, dáte přednost rautu nebo musí celá hostina za vámi dojet?

 • V každém případě se ale vyhněte jednorázovému nádobí. Ano, v dnešní době seženete už biodegradovatelné, ale sklu a porcelánu se nic nevyrovná. O vypůjčení můžete zažádat v místní restauraci.
 • Jídlo si nechte uvařit od lokálních kuchařů. Při přípravě menu zapomeňte na exotické chutě. Avokádo jako předkrm? To je pořádná uhlíková stopa. Zaměřte se na sezónní suroviny a klasická jídla.
Svatební hostina na domácí zahradě.Krásná svatba může být i na vlastní zahradě. Zdroj: Canva

A kde si řekneme ano?

Za humny. Najděte si hezké místo ve vašem okolí. Uzavřené okresy nám všem určitě jen utvrdily, že i kolem domova máme místa, která jsme opomíjeli. Ušetříte tak dlouhého přesunu i svatební hosty.

V ideálním případě uspořádejte obřad, hostinu i následnou oslavu na jednou místě. Bude tak snažší i transport dekorací a všech potřbených věcí na velký den.

Jaké zero waste svatební tipy byste přidaly vy?

Autor: Natálie

Kosmetický nadšenec, milovník sladkých parfémů a právě v boji za hezčí pleť. Hledá neustále kosmetické svaté grály, které už na poličce zůstanou.

Váš příspěvek

Nejčtenější