Jaký nos má vaše dítě?

Vím, že na Arôme se pohybuje hodně matek malých dětí, i to, že některé z těch dětí jsou již v útlém věku "postiženy" maminčinou parfémovou chorobou. Jim je také především určen tento článek - tedy matkám dětí (holčiček i chlapečků) předškolního věku, ať už se o vůně nějak aktivně zajímají či s nimi třeba vůbec nepřišly do kontaktu. Na jedné z českých vysokých škol totiž probíhá velmi zajímavý výzkum.

Vím, že na Arôme se pohybuje hodně matek malých dětí, i to, že některé z těch dětí jsou již v útlém věku ‚postiženy‘ maminčinou parfémovou chorobou. Jim je také především určen tento článek - tedy matkám dětí (holčiček i chlapečků) předškolního věku, ať už se o vůně nějak aktivně zajímají či s nimi třeba vůbec nepřišly do kontaktu. Na jedné z českých vysokých škol totiž probíhá velmi zajímavý výzkum.

Tento výzkum vývoje lidského čichu probíhá na katedře obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Schůzky s účastníky výzkumu probíhají v Praze a v Brně, výzkum je tedy vhodný pro ty, kteří to sem nemají daleko; za dětmi matek z Arome je však Mgr. Lenka Nováková, která projekt vede, ochotná dojet kamkoli.
Celkem se odehraje šest krátkých sezení s půlročními přestávkami, ale nemusíte se zúčastnit všech, výzkumníci uvítají i děti, které se zúčastní pouze jednorázové pilotní studie (dvě setkání ve dvou dnech za sebou). Jinými slovy, je to časově velmi nenáročné a nic, co by člověk pro vědu nemohl udělat :)
(Za účast navíc dostanete i finanční odměnu, která se navíc s každým dalším sezením zvyšuje, aby motivovala vydržet, a pokud se přihlásíte do letošního srpna, hodí to celkem na jeden luxusní parfém - to jen tak na okraj.)

O co ve výzkumu vlastně jde? Čich nemáme jen proto, abychom trefili do parfumerie, původně se vyvinul jako jeden z nástrojů pro přežití - čich varuje před zkaženou potravinou, jedovatými rostlinami či před potenciálně nebezpečnými látkami ve vzduchu. Čich dodnes alespoň částečně používáme při výběru partnera a předpokládá se, že hraje důležitou roli i při vytváření vztahu mezi matkou a dítětem, podle názoru některých vědců až do konce předškolního věku. Možná je to jeden z důvodů, proč mají ženy obecně lepší čichací schopnosti než muži; jiným důvodem může být i to, že ženy, jež sbíraly plody a připravovaly potravu, potřebovaly jemnější čich než lovící muži - za špatnou schopnost ženy rozeznat zkažené nebo jedovaté jídlo mohla celá její rodina zaplatit životem.

Kromě vývoje čichu (k této části výzkumu přispějí děti, které se zúčastní všech sezení) bude výzkum Mgr. Novákové (můžete se na ni obracet s dotazy na veškeré podrobnosti - kontakty viz konec článku), zaměřen i na rozdíly mezi chlapečky a holčičkami, jakož i na rozdíly mezi dětmi ‚trénovanými‘ a dětmi z prostředí, kde se vůně nijak zvlášť neprovozují. Bude mít synek aromačky lepší výsledky než netrénovaná holčička? Budou děti z aromáckých rodin preferovat jiné vůně než ‚normální‘ děti? Výsledky budou nepochybně zajímavé.

A jak výzkum vlastně probíhá? Určitě se nemusíte bát, že na vaše dítě někdo bude stříkat parfémy. K testování čichu se používají speciální pomůcky, tzv. čichová pera, která vidíte na obrázku. Vyrábějí se v Německu a používají je výzkumníci a ORL specialisté ve střední Evropě - znalost vůní a pachů je totiž v různých oblastech světa odlišná, pro zkoumání středoevropských dětí jsou proto vhodné určité sady vůní (vůně jablka, kterou zná snad každé české dítě, bude třeba pro malého Afričánka vzácnější). Čichové pero vypadá jako běžná silnější fixka, jen místo barvy je v něm určité aroma. Jako náplň se používají výhradně potravinářská aromata a při čichání se dítě hrotu pera vůbec nedotýká, takže čichový test je ještě bezpečnější než konzumace jahodové zmrzliny.

Při prvním setkání (každé trvá max. 20 minut, protože malé děti rychle ztrácejí pozornost) děti na základě vůně pera vybírají obrázek, jaký se k němu nejvíc hodí, a také se testuje schopnost diskriminace odorantů, česky řečeno schopnost uvést, zda dvě pera, které dítě dostane k očichání, voní stejně nebo rozdílně.
Při druhém setkání se pak testuje, kde má dítě čichový práh - tedy jak slabou koncentraci aromatu ještě dokáže rozpoznat (ne kolik snese, nebojte :) ). K tomuto testu se také používají dvě pera, z nichž jedno voní méně a jedno více, a dítě má ukázat, které pero voní a které ne - zda obě, nebo voní jen jedno a z druhého nic necítí.

Podle těchto testů pak budou porovnány schopnosti jednotlivých dětí. Zapojíte-li se i do dlouhodobé části výzkumu, umožní to také sledovat pokrok dítěte.

Dotazy k výzkumu směřujte na Mgr. Lenku Novákovou na mail lenka.novakova(zavináč)yahoo.com . Informace o výzkumu, jakož i o dalších výzkumech včetně zkoumání mezidruhové komunikace (konkrétně dorozumívání mezi člověkem a papoušky :) ) najdete na této URL
Výzkum má také svou stránku na Facebooku

Autor: Ada

.

Nejčtenější